Çiftlikköy’de ekol kantinleri denetlendi

Çiftlikköy Belediyesi Polis Müdürlüğü ve kaymakamlık teftiş ekipleri, kullanılmamış yetişek öğretim döneminin başlaması dolayısıyla Çiftlikköy genelindeki 13 okulun kantinlerinde denetimler yaptı.

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, İlçe Keyif Müdürlüğü ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan kaza denetleme ekibi ve Çiftlikköy Belediyesi Polis Müdürlüğü görevlileri, eksiksiz okullarda denetimler gerçekleştirdi.

Okul kantin ve yemekhanelerinde yapılan azık güvenliği denetimlerinde pahal benzeri olumsuzluğa rastlanmadı. Kantin işletmecilerine görülen eksikliklerin giderilmesi için gerekli uyarılarda bulunuldu. Ekipte kâin azık mühendisi ve keyif teknisyeni, hıfzıssıhha ve besin güvenliği kontrollerini yaparken, polis ekipleri birlikte işyeri açım ve çalıştırma ruhsatı, fiyat tarifesinin uygunluğu, kanuncu mevzuata uygun olmayan yönler olup olmadığı açısından incelemelerini tamamladı.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Mualla Erek Silpagar, yaptığı açıklamada, Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne bakarak ilgilendiren kurumlarla teşrikimesai içre zaruri denetimleri yaptıklarını bildirdi.

Silpagar, “Öğrencilerimizin zinde tagaddi ortamlarında bulunmasının sağlanması için bu denetimler yapılıyor. Kaymakamlığımızca oluşturulan kaza denetleme ekibi ile Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü, yapılan denetimlerde ciddi tıpkı soruna rastlamadı.” ifadesini kullandı.

Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Bilimi Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne göre, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker hastalığı, kek ve tatlandırıcılı meşrubat gibi ürünler satılamayacak. İçme suyu, ayran, pastörize benzen dışında kalanlar, satışı akla yatkın sıfır içecekler yerine sıralanıyor.

Share: