CHP’li Salıcı’nın “Benzeri Maaşla İzmir’de Geçinebilir Misin” Diyerek Sordugu Hakkari’deki Hoca: “Haddinden Fazla Pres. Kiralardan Dolayı”

TAMER ARDA ERŞİN

Hakkari’dahi fariza fail öğretmenler, CHP Umumi Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın “Bu mahiye ile İzmir’de geçinebilir misiniz?” sorusunu “Çok edisyon. Kiralardan ortalık” yanıtını verdi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki Gün Doğusu Masası heyeti, Hakkari’üstelik esnafın ve yurttaşların sorunlarını dinledi. Ayrımsız esnaf ayakta durmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Sosyete ne büyüklüğünde iyiyse, tığ dahi o kadar iyiyiz” dedi. Salıcı, “O zaman genişlik baya dağ abi” karşılığını verdi.

Salıcı daha sonradan Hakkari’dahi muallimlik yapan gençlerle dostça etti. Salıcı’nın “Bu mahiye ile İzmir’bile geçinebilir misiniz?” sorusu üstüne öğretmenlerden biri, “Haddinden Fazla tahakküm. Kiralardan belde” diyerek cevapladı.

Tıpkısı telefon tamircisi de bütün malzemelerinin döviz üzerinden geldiğini kaydederek, yurttaşların kullanılmamış telefon alamadığı amacıyla tamirata yüklendiğini ancak bu posta birlikte parça parasının fiyatlı geldiğini dile getirdi. Esnaf, “Örneğin aynı görüntülük bir vakitler 400 liraya geliyorsa şu anda 600-700 liraya geliyor” dedi. Esnaf dükkanına gelen faaliyet faturalarına yetişemediği üzere bizatihi ifa talimatı verdiğini kaydederek, “Tıpkısı ay geçince hemencek kesiyorlar zaten. O yüzden tabiatıyla buyruk verdik. 300-400 lira civarı geliyor. Elan önceki 120 liraydı. Gelişigüzel dönüş bindirim geliyor. Yetişemediğimiz için biz da dikme bizatihi ödeme talimatı verdik. Bu şartlarda geçinmeye çalışyoruz” diyerek konuştu.

Telefon satıcısı esnaf bile Salıcı’ya “Şu dakika bildirme makul cihaz 4-5 bin lira. Gürültülü gelip, gitsin. O civardaki benzeri alet. Sakat fenomen bitti. İyi cihazlar eskiden 4-5 bin liraydı. Şu zaman 50 bin liradan bahsediyorum” dedi.

Üniversite mezunu işsiz yurttaş ise Salıcı’ya “Sayın Vekilim hangi olacak bu çözme” diye sordu. Salıcı, ekonominin düzelmesi için dövizin düşmesi gerektiğini, ülkeye demokrasinin ve özgürlüğün gelmesi gerektiğini anlattı.

Salıcı ve beraberindeki astronomi daha sonraları Hakkari Tecim Sanayi Odası ve Esnaf Odasını mülakat etti.Share: