CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, yeni balık evinsiz ve ilçeler terminali açım töreninde konuştu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Deminden kavganın zamanı değil, beraber olmanın zamanı. Demincek alay malay olmanın zamanı. Bayrağımıza ve vatanımıza bağlı kaldığı sürece herkesin başımızın üstünde yeri vardır. İki al çizgimiz vardır, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını ki seviyorsa başımızın üzerinde yeri vardır.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Yenimahalle’üstelik yaptırdığı Yıpranmamış Balık Bilgisiz ve Başkent İlçeler Terminali küşat törenine katıldı.

Bugün Ankara üzere fena hâlde bir çağ olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Aheste’ın site için şanlı yatırımları hayata geçirdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Mansur Başbuğ kıytırık bile Ankara’nın Ankara olduğunu, Ankara’nın Türkiye’nin kalbi olduğunu ve Ankara’nın bir payitaht olarak değişik 80 ile denk olması gerektiğini bilici ve bu konuda ceht harcayan tıpkısı uray başkanıdır. Dolayısıyla hepinizin nezdinde Sayın Başkanı, faaliyet arkadaşlarını samimi kutluyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kendisinden evvel söz kayran balıkçı esnaf odası başkanının “balıkçıların sahipsiz olduğunu” söylediğini nâkil Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Geri Giresun’daydım. Balıkçıları müzakere ettim. Ben, hep balıkçı arkadaşlarıma bayram verdim, Hopa’dan başlayıp Samandağ’a kadar bir mebus arkadaşımızı ve ekibini görevlendirdik. beher limanı beher bölgeyi gezerek balıkçıların sorunlarını saptayacaklar. Zira balıkçıların sorunu bölgeden bölgeye değişiyor. Peki, Ankara’ya balıklar geliyor. Yer taze balığın Ankara’de olduğu söyleniyor amma balığı tüketen Ankaralıların güzelce aynı ortamda balığın hazırlandığını, balığın satıldığını, müşteriye sunulduğunu görmeleri lazımdı. Bozuk çözme beribenzer da sizin hakkınız değildi. Şimdi hakkınız konfirmasyon edildi. Gayet adamakıllı sivilize tıpkısı ortamda mevrut ürünleri alacaksınız, onları tüketiciye hazırlayacaksınız. Ankaralılar alacaklar ve tüketecekler. Nedeniyle sizler da yaşayış ortamında çalışacaksınız. Emeğinizin hakkını bile sonunda almış olacaksınız. Bu dahi bizim açımızdan de sizin açınızdan üstelik sonuç mertebe altın.”

Müşterilerin, esnafın sağlık ortamında çalıştığını kazanmak isteyeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Gerilimin değil, sevginin, saygının, kucaklaşmanın temel alındığı ayrımsız ortamı görüntülemek” gerektiğini vurguladı.

“Böyle tıpkısı ortamı yarattığınız devir kente geçim sağlık” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara hemen Ankara değildir. Ankara benzeri zamanda Ilımlı Anadolu’dur, ikinci çemberdir. Bir Numara çember Ankara ise ikinci çember Orta Anadolu’dur. Üçüncü çember, hep Türkiye’dir. Zımnında burası başkenttir. Başkentin, dünyadaki bilcümle başkentlerle yarışabilir konumda olması geçişsiz. 21’inci yüzyılda metropollerin yarışı vardır, ülkelerin yarışı dışında. O çerçevede andırmak, o çerçevede gitmek gerekiyor. Mansur Başbuğ takkadak bu iki tesisi yapmadı. Mansur Başbuğ ayrımsız zamanda, rustik kalkınma üstüne Türkiye’ye benzer olacak dayanabilen çok çalışmanın de altına imza attı. Çoluk Çocuk, gençler bizim üzere çokça balaban. Gençler elbette kim eğlenmek lüzumlu. Çoluk Çocuk gülmek ister, gençler bisiklete çıvmak gerek. Çoluk Çocuk makine sahibi girmek lüzumlu. Çoluk Çocuk, erinç ortamında aylamak lüzum. Çoluk Çocuk düşüncelerini özgürcesine ifade etmek isterler. Zımnında Türkiye’nin nüfusunun yarısında yarısından dahası gençlerden oluşuyor. Nedeniyle gençleri boşlama fail tıpkısı yönetimi asla Türkiye’ye akseptans etmiyor. Biz bilcümle gençleri, hep gençleri kucaklıyoruz.”

“Hepimiz kucaklaşmak istiyoruz”

Bütün bu saydıklarının, toplumun kucaklaşmasına düz hazırladığını belirten Kılıçdaroğlu, “Kucaklaşıyoruz. Bütün bunlar tıpkısı zamanda helalleşmemize düzlem hazırlıyor, helalleşiyoruz.” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Hiç kimsenin kimliğini, hiç kimsenin yaşam tarzını, on paralık kimsenin inancını sorgulamadan, bu ülkede herkesin 85 milyon insanın hayat ortamında yaşayacağı bire bir Türkiye’yi mensur etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Ulus İttifakı kendisine yapıyoruz. 6 partiyiz, 6 lideriniz orada. Hepimiz kucaklaşmak istiyoruz. Ayrışmayı değil, kavgayı değil, tekmil aksine beraber olmayı, faal olmayı istiyoruz. Bizi yazmak isteyenler eller, sökmek isteyenler yabancılar amma tığ bölünmeyeceğiz, ayrışmayacağız. Biz bazılarının diklemesine karşın, beraber olacağız, gelişigüzel olacağız, kucaklaşacağız, Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız.

Allah aşkına kavgadan bıkmadık mı? Cömert, kardeşi sorgulamaya başladı. Komşumuzu sorgulamaya başladık. Yetmiyor mu henüz bu? Münasebet kucaklaşmıyoruz, neden helalleşmiyoruz? İlla savaş mı edelim yani, birileri elini ovuştursun diyerek, anca mi olacak yani? Biz Milli Halas Savaşı’nı veren bire bir gelenekten geliyoruz. Milli Halas Savaşı’nı beraber verdik.”

Halas Savaşı’nın yemeden içmeden Türkiye’nin kurtuluşu olmadığını, bilcümle mazlum milletlerin halas savaşı olduğunu nâkil Kılıçdaroğlu, “Demin kavganın zamanı değil, bu arada olmanın zamanı. Deminden alay malay olmanın zamanı. Bayrağımıza ve vatanımıza sınırlanmış kaldığı sürece herkesin başımızın üstünde yeri vardır. İki al çizgimiz vardır, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını ki seviyorsa başımızın üstünde yeri vardır. İki konuda ödün vermeyiz. İki konuda, vatanımız ve bayrağımız. Bu vatanda beraber yaşayacağız. Bu vatanda alay malay yaşayacağız. Bayrağımızın altında, onurumuzla ve gurumuzla yaşayacağız.” görüşünü paylaştı.

CHP’li uray başkanlarının tek alt bölüm yapmadan bölüt bakım ettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, merasim öncesi seyrettikleri Seymenlerin oyunlarını hatırlattı.

Orada bayram ve hüznün ayrımsız arada olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“O Seymenlerin bizim Milli Kurtuluş Savaşı sürecindeki kararlılığını biliyoruz. O kararlılığın ruhu var oyunlarında. Zımnında bizlere düşen fariza bu arada olmaktır, kucaklaşmaktır, cidal etmemektir, sağlık içinde yaşamaktır. Biz bunları yapacağız. Biz Millet İttifakı olarak kararlıyız. Ulus İttifakı kendisine bu ülkeyi aydınlığa kavuşturacağız. Tutum düzelmiyor, düzelteceğiz. Cidal var, kavgayı bitireceğiz. Huzursuzluk var, huzuru getireceğiz, bereketi getireceğiz. Seçkin eve, rastgele sofraya bereketi, huzuru getireceğiz. Komşu, komşuyla varlık süresince selamlaşacak, konuşacak, kucaklaşacak. Bunu yapacağız. Beraberliği savunacağız. Burası bunun örneğidir. Terminal de bunun örneğidir. Beraber olmanın, gelişigüzel olmanın hangi büyüklüğünde hayat dolu olduğumuzu gösteriyor bunlar. Şayet kavganın bir parçası olacaksak bu işler yürümez. Kavganın değil, dostluğun aynı parçası olacağız. Dostluğun, kardeşliğin, bu arada olmanın, birlikte olmanın tıpkısı parçası olacağız.”

Terminal 4,5 milyon, balık yararsız 24 milyon liraya mülk oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Ciddi dahi geride bıraktıkları 3 yıl boyunca, kentin yalnızca asli ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini belirterek, “Halktan aldığımız paraları heba etmeden ve temas kuruşunun hesabını vererek çalıştık, ürettik, destekler verdik. Halkın sağlığını, halkın canını, esnafımızın ihtiyaçlarını, öğrencilerimizi, çiftçilerimizi, abus gurebayı önceledik, etkisiz projelere asla tenezzül etmedik.” sözlerini sarfiyat etti.

Hükûmet Merkezi İlçeler Otogarının yapımına güzeşte yıl ekim ayında başladıklarını bildiren Ağırbaşlı, yaklaşık 4,5 milyon teklik maliyetle tamamladıkları projeyle 25 açar kapasiteli terminal binasını mensur ettiklerini aktardı.

Balık halini revize etmek için seçimlerden geçmiş esnafa bayram verdiklerini hatırlatan Yoğun, şu bilgileri verdi:

“Bitkin ve kalık barakaları yeni ve modern benzeri tesise dönüştüreceğiz demiştik. Zira o kuşkucu yapılar Başkentimize dahi esnafımıza da yakışmıyordu. 2021 yılının april ayında o çağ dışı binaları yıktık. İhale ve barışma işlemlerini tamamlayarak orak ayı ayında yer teslimi yaptık ve tezelden işe başladık. Yaklaşık 10 bin metrekare yer üstüne seçme biri 275 metrekare ve 2 katlı olan 14 sayı dükkan ve 235 metrekare antipatik çekicilik deposu inşasını tamamladık. Eskimemiş Balık Münhal, esnafımızın gelişigüzel birinin dükkanlarında 40 titrem balık kapasiteli antipatik hava depoları olacak şekilde tasarım edildi. 24 milyon 67 bin liralık maliyetle tamamladığımız bakir ve gündeş balık tıntın, Ankara’mıza çokça yakıştı.”

Konuşmaların arkası sıra terminal binası ve balık halinin açılışı gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu ve Ağırbaşlı, balık halini gezerek, yetkililerden hikmet aldı. Açılış zımnında katılımcılara 20 bin balık savmak izzetüikram edildiği bildirildi.Share: