CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Sakarya’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “(6’lı masa) Tasavvur Türkiye’yi şişirmek, bu ülkeye huzuru tebliğ etmek. O yüzden bazen sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında apayrı parti var mı, üstünde apayrı tümen var mı, bulunmayan gizli tümen var mı?’ Bunların cümlesi açık ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir, tümü safsata.” dedi.

Adapazarı ilçesindeki Atatürk Spor Salonu’nda planlı partisinin takım toplantısında mütekellim Kılıçdaroğlu, bu ülkenin kaderini gençlerin değiştireceğini belirterek 7,5 milyon gencin ilk kez sandığa gideceğini, bu gençlerin ülkeye demokrasiyi pekâlâ getireceğini anlatım etti.

Gençlerin tam hayallerinin kendisinin hedefi olacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bilcümle beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye barışı huzuru kardeşliği getireceğiz. Kimse kimsenin inancıyla kimliğiyle yaşam tarzıyla çekişme etmeyecek. İnsanı adam adına göreceğiz ve başımızın tacı yapacağız. O nedenle gençler, ülkenin kaderini, geleceğini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin, yegâne isteğim zinhar ola umutsuzluğa kapılmayın.” şeklinde konuştu.

Haksızlığa uğrayanların terviç etmek zorunda olduklarını tabir eden Kılıçdaroğlu, EYT konusunu yıllardır ısrarla dile getirdiğini, hükümetin çözümünü beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, EYT’nin çözülememesi halinde kendilerinin çözeceğini aktararak üniversite yurtlarına ilişik sorunların olduğunu, kudret olduklarında sınırlı sorununu aynı yılda halledeceğini anlattı.

Salondaki Tank Paleti Fabrikası’na ilgili afişi gören Kılıçdaroğlu, fabrikanın büyük aynı üretim üssü olduğunu söyledi. Bir Zamanlar 5 bir tankın üretildiğini ve fabrikanın devredildiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, “Buradan zahir ve net söylüyorum, Tanrı baht şayan kudret olduğumuzda, aynı hafta ortamında o Tank Palet Fabrikası’nı alacağım cesim ordumuza aynen reddetme edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, nüfuz olduklarında tıpkı hafta içerisinde askeri hastaneleri da kafasız alarak Türk ordusuna iade edeceklerini belirtti.

“Herkesin sağlık içerisinde yaşadığı ayrımsız Türkiye düz yazı edeceğiz”

Milliyetçiliklerinin sorgulanamayacağını belirten Kılıçdaroğlu, Akdeniz’in sularına, Kıbrıs Beşpençe Dağları’na CHP’nin milliyetçiliğini yazdıklarını rapor etti.

Kılıçdaroğlu, “Biz bunlar kabil değiliz. Namevcut efendim, ‘Ben geliyorum, namevcut hemencecik geleceğim, bulunmayan tıpkı sabahleyin gelirim…’ Rahmetli Ecevit hangi dedi? Çeri gitti, çıkarmayı yaptı Başbakanlığın kapısına geldi ‘Ordumuz şu anda Kıbrıs’tadır.’ dedi. Bitti. O adalar işgal edildiğinde 50 öğün söyledim, engelleme ediliyor, Lozan Antlaşması’na hilaf yapılıyor bilcümle bunların tüm. Tık çıkmadı. Demin ruzname ekonomi, kavim çöp tenekesi vaziyette evet. Oturuyor, ‘Vay ben gelirim, bak bir geceleyin gelirim, bulunmayan ferda sabahleyin gelirim.’ Sana okuntu mi göndersinler, ‘Beyefendi buyur gel.’ diyerek? Yüreğin yetiyorsa cesaretin varsa gidersin. Bizim palavrayla işimiz bulunmayan. Şevket hakeza yönetilmez, akılla bilgiyle birikimle ferasetle yönetilir. Çap liyakatle adaletle yönetilir.” şeklinde konuştu.

Devletin tıpkısı ahit ülkenin sorunlarına topluluk geçmek manasına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

” Gün Doğusu Akdeniz’üstelik doğal gaz forumu kuruldu. Yunanistan var, Kıbrıs Küçük Asya kesimi var, İsrail, Filistin var, bütün var. Türkiye ile Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bulunmayan, münasebet yok? Maşrık Akdeniz’in tıpkısı tarafında Mısır var, değişik tarafında tığ varız, iki nazik ihtişam. Illet kavga ettik biz Mısır’la? Hangi gerekçeyle cenk ettik. Bana benzeri Tanrı’ın kulu çıkıp mantık benzeri karşılık verebilir mi? Devleti yönetemiyorlar, Ihtişam yönetemedikleri için şehir bu arkaç geldi amma Tanrı şans ederse devleti yeniden inşa edeceğiz. Adalet, dostluk, beraberlik üstüne düz yazı edeceğiz. Herkesin huzur içerisinde yaşadığı Türkiye’yi düz yazı edeceğiz.

Bunlar diyor ya ‘Tığ milliyetçiyiz. Cumhuriyet tarihinde ilk defa, benzeri hükümet zat toprağından kaçtı, kişi bayrağını indirdi ve Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdı. Şimdi bana dönüp diyorlar ki, ‘Biz milliyetçiyiz, siz değilsiniz.’ Biz olsak ne olurdu onu bile söyleyeyim. Süleyman Şah Türbesi orada kalırdı, bayrağımız orada dalgalanırdı, gerekirse hepimiz canımızı verirdik. Bu millete sözümdür, Tanrı nasip ederse nüfuz olduğumuzda geçmiş benzeri hafta içinde hangi pahasına olursa olsun Süleyman Şah Türbesi toprağımıza gidecek, bayrağımız orada yeniden dalgalanacak.”

Kılıçdaroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin yerinin değiştirildiğini anımsatarak iktidara geldiklerinde Türk bayrağının o türbenin eski durumunda yeniden dalgalanacağını kaydetti.

“Bunların topu topu küşade ve kesin söylüyorum, safsatadan ibarettir”

Sakarya’nın ciddi konumda bulunduğunu ve lojistik üssüne dönüştürülebileceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Büyük sanayi kuruluşları, denizle bağlantısı var, karaca yolu çok tüvana, demir yolu ağı daha de hareketli ayla getirilebilir. Burası istihsal üssü haline dönüştürülebilir. Bunları yıllar yılı yapamadılar, var olan fabrikaları sattılar, bazılarını kapattılar amma biz Türkiye aşığıyız. Tığ tek alt bölüm yapmayız. İster Hakkari’bile lüzum Diyarbakır, gerek Bingöl, gerek Edirne’üstelik, Kırşehir, Çankırı, Çorum, İzmir, Manisa’dahi nerede olursa olsun bayrağı ve vatanıyla sorunu olmayan herkesin başımızın üstünde yeri var.” dedi.

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokrasi, ülkenin huzuru, Türkiye’nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması üzerine anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Seçme birimiz bir tane biricik Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bozulan çarklarını baştan onaracağız ve o çarklar saat kabil çalışacak amma zamanı makul gösteren benzeri saat üzere. Bundan tehlikesiz olmanızı isterim. Hiçbirimizin hususi tıpkı beklentisi, amacı yok. Gaye Türkiye’yi abartmak, bu ülkeye huzuru tefhim etmek. O yüzden arada bir sorarlar, ‘Efendim hangi oluyor, altında eksantrik parti var mı, üstünde bambaşka öğür var mı, namevcut bilinmedik parti var mı?’ Bunların hep bariz ve açık söylüyorum, safsatadan ibarettir, hepsi safsata. Değme birimiz oradayız, bu arada birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi lacerem yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 reis altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz.”

Sakarya’yı endüstri üssü haline getireceklerine meni eden Kılıçdaroğlu, vatandaşlardan kendilerine katılmalarını ve oy vermelerini istedi.

(Bitti)

Share: