CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Nallıhan’da kanaat önderleri buluşmasında konuştu: (2)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Sizden takkadak bire bir öz istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu anca kullanın zira vicdani kanaate göre düşünce sarmak çokça önemlidir.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Nallıhan ilçesindeki bire bir dernek salonunda planlı “Kanma önderleri, muhtarlar ve sivil topluluk temsilcileri” buluşmasında konuştu.

Tarımda “nahiye bazlı” üretime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, böylecene kimin neyi ekeceğini ve devletin ürünü kaçtan alacağının bilineceğini söyledi. Türkiye’nin ayrımsız ekincilik planlaması olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bakıyoruz bu yıl soğan haddinden fazla dolgunca hep bu arada soğan ekiyoruz. Bire Bir yıl sonra hep beraber hüsran ediyoruz. Anlaşılan bölgelerde planlama. Temsil Karadeniz için öz, fındık stratejiktir orada mıntıka bazlı planlama hoppadak bu 2 iz üzerinden yapılır. Erzurum’da söyledim. Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Tunceli, Elazığ o bölgenin tamamını Mutedil Doğu’nun ve Kafkasların bildirme nazik besicilik ve et üretim merkezi fora etmek zorundayız.”

Kafkasların ve Itidalli Doğu’nun almanak vücut ihtiyacının 30 bilyon dolar olduğunu bildiren Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin bundan 1 bilyon dolar da alamadığını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Siz o bölgeyi besiciliğin merkezi haline getirir, tıpkı zamanda deri ürünleri sanayisine, ağızotu sanayisine dönüştürseniz, 30 milyar dolardan varsın 5 bilyon dolar da biz alalım.” dedi.

Burada sorumlunun siyaset kurumu olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, kudret olmaları yerinde üretimin yapıldığı seçkin köye, öğretmen kadar önder kabilinden tıpkısı baytar tayin edileceğini, hayvanların aşılarının ve bakımlarının ücretsiz yapılacağını söyledi.

Toprakla uğraşılması yerinde ise ziraat mühendisinin orada görevlendirileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Apayrı bire bir husus elan yapacağız, Cenabıhak yıldız ederse. Kırsalda müteharrik kadınlar ve çoluk çocuk, kırsalda çalıştıkları sürece sosyal asayiş primlerini kerem ödeyecek. Böylelikle kırsalda etkin kadının, o gençlerin tekaütlük hakkı olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Devletin akılla bilimle yönetilmesi gerektiğini tamlayan Kılıçdaroğlu, devletin kişinin zat ferdî ihtirasları için yönetilemeyeceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Ayrımsız eş değme şeyi bilmez, onun üstelik altını çizeyim. ‘Ego gelişigüzel şeyi bilirim.’ diyen âdem tek molekül bilmez bacanak. O nedenle ‘kerem’ dediğiniz kurumda liyakat esastır. Bu bizim inancımızda üstelik böyledir.” dedi.

“Siyasete girdim genel başkanlığa büyüklüğünde geldim. Zenginleştim mi bu arada?” diye soran Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Namevcut rüfeka zenginleşmedim ama bakıyorsunuz gâh politikacılara deveyi hamuduyla götürmüş. Şüphesiz oluyor bu? Bu zenginleşme karşı teri karşılığı zenginleşme değil, avanta. Beytülmale halk uzatmaktır. Beytülmale halk uzatanlara ilk vatandaş olarak siz cebin çıkacaksınız. Sitemse ben sitem ediyorum. İlla malı götürene mi gidip düşünce vereceğiz? Kul hakkı yiyene mi vereceğiz? Tıpkısı birlikte yanlışsız, sizden toplanan temas kuruşun hesabını size veren insanları tercih edin. Kuruşun hesabını bir soralım bakalım, bu nukut nereye gidiyor. Verginin hesabını atfetmek demokrasinin esas kuralıdır.”

Muhtarla ilişkin yapacaklarına de değinen Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun demokrasinin temel taşı olduğunun altını çizdi. Bu topraklarda yapılan önce seçimin 1833’birlikte Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, ancak muhtarların bugün türe ettikleri yerde olmadıklarını savundu. Muhtarların birleşik oy pusulasında saha alması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, antrparantez içtimai yardımların muhtarlar yoluyla dağıtılması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, muhtarların mahalleleriyle ilişkin karar alınacaksa pekâlâ bayram sahibi olması ve ayrı ayrımsız bütçesi bulunması gerektiğini dile getirdi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin olduğunu ancak Türkiye Muhtarlar Birliğinin bulunmadığını tamlayan Kılıçdaroğlu, çokça modüler yapısı olan muhtarların mutlak angajman olması gerektiğine meni etti. Tamlık bu anlattıkları üzere “parayı nerden bulacakları” sorusunu üstelik soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye varlıklı benzeri mutluluk. Soya soya fasulyesi, yiye yiye bitiremediler. Ensesi Kalın tıpkı devlet, imkanları olan aynı talih. Paralar nereye kullanılıyor? Ülkü burada mülk nereye gidiyor? Siz, güreşçi köprüsü yapıyorsunuz, eyvallah başımın üzerine tek sevgili bulunmayan. Köprü, sefer, şifahane hangi yaparsa başımın konusunda. Amma ben dünyanın en dümdüz sorusunu soruyorum, ‘Köprüyü, hastaneyi, yolu kaça yaptın?’ Bu yurttaş kendisine benim görevim zira vergisini ego veriyorum. ‘Kamu-özel işbirliği’ yap, domuzuna. Müteahhit ne yapar, ihaleye girer. Kar de edebilirsiniz, beis üstelik edebilirsiniz. Amma bunlara, diyelim kim 10 milyar dolarlık aksiyon veriyorlar. 10 milyar dolara hazine güvence oluyor. 10 milyar doların konusunda diyelim kim 30 milyar dolarda sağlık garantisi veriyorlar. Yani katiyen batkı etmeyecek. Arada o büyüklüğünde nazik farklar var kim yüzdelik 100, yüzde 200 garanti veriyorlar. Dolar, avro garantisi. Bu garantiyi yetmiyor tıpkısı da diyorlar ki ‘Şayet parayı dolar yerine aldıysan Amerika’daki enflasyonu üstelik ego vereceğim. Şayet parayı ekü kendisine aldıysan, Avrupa’daki enflasyonu dahi ben sana vereceğim.’ diyor. Kaçınızın haberi var bundan, çoğunuzun yoktur. Bunu bütçe görüşmelerinde söyledim. Anlattım, kızdılar, bağırdılar ‘Niye konuştun?’ diye niteleyerek, ego anlatacağım, konuşacağım o verdiğiniz garantileri, kimin parasını kime garanti ediyorsun. Fakirin fukaranın parasını götürüp birlikte 5’li çeteye mi tahsis edeceksin? 5’li çetelere verecekler, 5’li çeteler doyacak, Bay Kemal onu seyredecek, katiyen seyretmeyeceğim, onların burnundan fitil fitil getireceğim. Hiç kimse edişe etmesin. Buradan alacaksın vakıf kuracaksın, Amerika’bile üstelik mangiz kuracaksın, burada oğlun olacak, orada kızın olacak, buradan milyon dolarları oraya götüreceksin Erkek Eksiksizlik bile bunu seyredecek. Yararlı efendim, akıbet kuruşuna kadar getireceğim, bu millete vereceğim, kararlıyım. Dünyalık var, ne bulunmayan? 5 kişiye dünyanın parasını veriyorsun.”

Kırat korumalı mevduat sistemini dahi eleştiren Kılıçdaroğlu, “Paran varsa götürüp yatırıyorsun, faizin var, dolar garantin var, ‘vergi almayacağım.’ diyor. ‘Benzeri üstelik sana haşat itimat vereceğim.’ diyor. Nereye geldik? Buyurun üreticisiniz tarlada çalışıyorsunuz hadi gidin bankadan emniyet çekin, yüzde 13’le güven veren tek banka söyleyin bana. Gestalt bankası yüzde 13’le bankalara veriyor, bankalar yüzde 30-35’le esnafa, tüccara veriyor, sanayiciye veriyor. Bir almanak bankaların ev yüzde 501. Bu hortumları makasla keseceğiz. Birilerine revan paraları millete vereceğiz.” dedi.

“Her saat ödenen faiz 3 milyon 51 bin dolar”

2003’ten 2022 Temmuz’a büyüklüğünde merkezi yönetim bütçesinden yapılan mecmu repo ödemesinin 523 milyar 441 milyon dolar olduğunu gelecek süren Kemal Kılıçdaroğlu, her ay ödenen faizin 2 milyar 127 milyon dolar, seçme dönüş ödenen faizin 73 milyon 239 bin dolar, herhangi bir saat ödenen faizin ise 3 milyon 51 bin dolar olduğunu söyledi. Bu faizleri vatandaşın ödediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bu 5’li çeteye kızmanın nedeni şu, 18 yılda bunlara verilen toplanmış kamu ihalesi, güvenceli katiyen zarar etmeyecek, miktarını söyleyeyim 203 bilyon 700 milyon dolar. Siz 203 bilyon dolarlık hisse senedi veriyorsunuz köle onlara kızmayacağım. Aracı koyuyorlar benimle ahbaplık etmek üzere, ‘Acaba onu bile inandırma haysiyet miyiz?’ Sarayı ikna edersin ama beni ikna edemezsin. Kimesne kusura bakmasın. Ego bu milletin hakkını ve hukukunu beklemek zorundayım. Siyaset bölüt hizmet ika sanatıdır, cebi haşiv değil. Böyle yapacağız. On Paralık keder etmeyin. Karamsarlığa kapılmayın. Sizden yalnız tıpkısı şey istiyorum, sandığa gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın zira vicdani kanaate bakarak rey fethetmek çokça önemlidir. Bizim anayasamız der kim ‘Hakim, hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar verir.’ Vicdani tatmin, ara sıra haber insanları derler kim, Cenabıhak’ın yüreğimizdeki sesidir. Tüyü nakıs yetimin hakkını destek olmak, birilerine alışılmadık avantajlar sağlamak ve hep bu avantajlar sağlanırken sizlerin karşı terinizin değerinin verilmemesini sorgulamak sizin hakkınızdır. O nedenle vicdani orgazm çokça önemlidir.”

Güruh, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının peşi sıra basına tutkun adına devam etti.

(Bitti)

Share: