CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Giresun’da partisinin ekip toplantısında konuştu: (2)

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Öyle iddialı geliyoruz ki anca kararlı geliyoruz kim var olan sorunların tamamına talibiz ve var olan sorunların tamamını azim ve kararlılıkla çözmeye da kararlıyız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, site merkezindeki aynı restoranda planlı partisinin ekip toplantısında, darülfünun kazanan öğrencilerin temel ve babalarının sunu büyük kaygısının çocuklarının nerede kalacağı olduğunu söyledi.

Yeteri büyüklüğünde dar olmadığını ifade fail Kılıçdaroğlu, tek aynı annenin, babanın gözünün arkada kalmaması üzere CHP’li uray başkanlarından türlü olduğu kadar binaları kiralayıp elverişsiz yapmalarını istediğini anlattı.

Kılıçdaroğlu, 20 yıldır sıkıntılı sorununun çözülemediğini vurgulayarak, herkese Türkiye’nin yurt sorununu 1 yıl zarfında hal sözü verdi.

Geçimini zor fail aileler olduğuna belen fail Kılıçdaroğlu, “Bu çocuklara burs verilmesi geçişsiz. Sülale destekleri sigortası ile bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bu topraklarda tek benzeri bala yatağa açgözlü girmeyecek. Anca iddialı geliyoruz ki öyle azimli geliyoruz ki var olan sorunların tamamına talibiz ve var olan sorunların tamamını azim ve kararlılıkla çözmeye de kararlıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’üstelik halen taşeron işçiler olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Onlara de sözüm söz, taşeron belasını de kaldıracağım, kamuda çalışırsan kadrolu çalışacaksın. Öğretmenlerimiz, öğretmenleri dövüp yerde sürüklediler. Ego dahi itiraz ettim, öğretmeni dövemezsin, şayet bire bir husus yapacaksan öğretmenin eline öpeceksin kardeşim. Sarıklı dövülür mü evet? Evlatlarımızı, çocuklarımızı yetiştiren öğretmen değil mi? Öğretmeni kelle tacı yapmazsanız hangi yapacaksınız bu ülkede?”

Öğretmenler arasındaki ücret farklılığını birlikte gidereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Hoca dediğiniz fiilî olacak, hakkını doğrulama edeceğiz. Öğretmen gelecek endişesi taşımayacak, bütün emeğini bizim evlatlarımızın elan ongun okumasını ve daha iyi yaşaması üzere çaba harcayacak.” dedi.

Çiftçilere yönelik düzenlemeler

Kılıçdaroğlu, fındıkta tekelleşmeye sonuç vereceklerini de savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabancı tekellerin Türkiye’da atlama beygiri koşturmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz. İster Papua Yeni Gine’deki, lüzum İtalya’daki kim olursa olsun. Kendi ülkemde, bu ülkenin çiftçisinin karşı terinin sömürülmesine katiyen cevaz vermeyeceğiz. Bu bir numara kuralım. İkinci kuralım da fındık üretimiyle ilgilendiren. Seçme sene bekliyorsunuz taban karşılık. Buna bile son vereceğiz. Dönümü bellidir, maliyeti bellidir, çağırırsınız bire bir bilirkişi dersiniz ki ‘Şu fındık maliyeti bu yıl nedir?’ Attığınız matbu belli, kullandığınız çıkar yol galiba, işçiliği galiba. Maliyet üstene makul tıpkısı kar verirsiniz, eşittir aya denk tamam. Maliyet fazlalık kar eşittir aya eşit yani tek çiftçinin kötülük etmeyeceği benzeri modeli getireceksiniz.”

Süt fiyatının pahalılığına belen fail Kılıçdaroğlu, “Dikici kullanamıyor. Balıkçı kullanamıyor teknesini, yata veriyorsun mazotu ÖTV’siz, KDV’siz. Neden vermiyorsun çiftçiye kardeşim? Illet balıkçıya vermiyorsun günahı hangi? Çiftçi ürettiği için mi, balıkçı balık avladığı üzere mi? Kardeşim vereceksen üretene vereceksin. İster traktör kullansın, lüzumlu bölge kullansın, icap eksantrik tarımla ilgilendiren neyi kullanıyorsa, şayet mazota ihtiyacı varsa ÖTV’siz ve KDV’siz motorin vereceksin ona, iskontolu vereceksin. Yani yata hangi fiyattan veriyorsan, eğlenceye ve aramak üzere gezilen yatlara hangi fiyatı veriyorsan, çiftçiye dahi tıpkısı fiyatı vereceksin.” diyerek konuştu.

Kılıçdaroğlu, Ekincilik Kanunu’nun 21. maddesinde “Çiftçiye temas yıl milli gelirin sunu az yüzde 1’i oranında bindi verilir” ifadesinin meydan aldığını, bugüne kadar bu desteğin hiç verilmediğini, en son sunulan rakamın binde 28 olduğunu doğacak sürdü.

Kanuna göre, bu güne kadar çiftçiye ödenmesi müstelzim paranın 326 bilyon 799 milyon lira olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Verilmedi size ama kentet çete olsa koşa koşa gidiyorlar ceplerini semirtmek üzere zira onlar başka amma siz başka. Ben sizden yanayım, onlardan yana değilim. Ego alın terinden yanayım, beleşten değil. Ego haktan hukuktan yanayım, birilerine geçersizlik usulsüzlük yapmaktan yana değil. Çiftçilerin ve esnafın lüzumlu bankalardan, lüzumlu esnaf kefillik kooperatifinden, icap ekincilik emniyet kooperatifinden aldıklarını kredilerin faizlerini Tanrı talih ayar görüş verir kuvvet olursak, bir hafta ortamında tamamını sileceğiz.”

Kılıçdaroğlu, çiftçinin borcunu ödeyemediğini dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Gidiyor yürütme memuru traktörü haczediyor. Hayvanını haczediyor. evet bu adamın traktörü haczedilir mi? Kesinlikle değiştireceğiz, çiftçinin hiçbir istihsal ara bulucu, hiçbir hayvanı haczedilemez. Bırak üretsin evet bu insanlar. Kırsalda kimesne kalmadı. Gençler kalmıyor kırsalda zira dikici kötülük edince kırsalda kalmanın mantığı namevcut, geçinemiyorlar. Şöyle benzeri düşüncemiz var. Onun dahi sözünü veriyoruz. Kırsalda müteharrik kadınlar ve gençlerin içtimai güvenlik primlerini zahmetli oluncaya kadar ihtişam ödeyecek. Yani tığ ödeyeceğiz, zor oluncaya büyüklüğünde. Çiftçiye, kırsalda etkin avrat ve gencin sosyal asayiş primini öderseniz hangi evet? evet bu insanların tekaütlük hakkı olur. Bu insanlar kırsalda kalır.”

Kılıçdaroğlu, tarımın bütün bileşenleri ile tıpkı araya gelerek ekincilik sigortasına ilişkin kanunu baştan düzenleyeceklerini, ekincilik arazilerinin veraset yoluyla bölünmesi zımnında ortaya çıkan soruna çözüm getireceklerini, havza bazlı planlamalar yapacaklarını, gerekseme durumuna bakarak köylere kültür mühendisi, kültür teknisyeni, baytar tayin edeceklerini söyledi.

Özellikle Karadeniz’de boydan boya 2B sorunu olduğunu ifade fail Kılıçdaroğlu, “Yayla evleriniz var. 30, 40, 50 yıllık dedelerinizden kaldı. Onları dahi yıkmaya çalışıyorlar. Yıkmaya çalışanın başına yıkacağım. Kimse bulut etmesin.” dedi.

“Ben parayı bu ülkenin çıkarı amacıyla bu ülkenin menfaati için bu ülkenin insanlarının çıkarı için harcayacağım”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Gelelim genişlik cesim soruya, diyeceksiniz kim ‘Yahu Kılıçdaroğlu, gayet evire çevire söylüyorsun da bunları zahir yapacaksın? Dünyalık var mı, dünyalık?’ Bu istifham bana sorulur. Onlar bile soruyorlar. Dünyalık var kardeşim, servet var. Bütün iş parayı nereye harcayacağımız ayrımsız siyasi tercihtir. Ego parayı alın terinden yana harcıyorum. Onlar parayı kuintet çeteden yana harcıyorlar. Ben parayı üreticiden yana harcıyorum, onlar parayı güreşçi köprüsü, defa işi özne, işi yerleştirme, avanta götürücü, onlar amacıyla harcıyorlar. Aramızda siyahla beyaz zehir kadar fark var. Ben parayı bu ülkenin çıkarı amacıyla bu ülkenin menfaati için bu ülkenin insanlarının çıkarı için harcayacağım.”

Yap-işlet-devret, seviye korumalı tevdiat ve kamu hususi işbirliğine ilgilendiren birlikte görüşlerini paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“20 lira işi 500 liraya veriyorsun, ayrımsız de dirimsel garantisi veriyorsun, Kaynak garantisi veriyorsun. Ben bunu seyredecek miyim? Yemezler. Bu vatandaşın herhangi bir birisinin hakkının ve hukukunun korunacağı hangi gerekiyorsa yapacağım. Hepsini koruyacağım. Tek endişeniz olmasın. ‘Efendim gelip bizim mallara umum mi koyacaksın?’ Müfit efendim, adaletle yapacağım. Dünyanın hak dağıtan hiçbir mahkemesi bire bir toplumun, benzeri milletin soyulmasına ‘Evet’ demez. Şu anda Türkiye’birlikte yıldızlı soyuluyor. Düzem korumalı yatırım. 6 ayda ödediğimiz repo 60 milyar 600 milyon liralık. Diyorlar evet ‘Biz faize karşıyız.’ 6 ayda 60 milyar 600 milyon teklik repo ödüyorsan Cenabıhak aşkına kimin sırtından gidiyor? Sizin sırtınızdan. Fakirin fukaranın, garibin gurebanın sırtından. Esnafın, çiftçinin, emeklinin sırtından gidiyor. Zira bunlara ödemiyor, oraya ödüyor paraları.”

Kılıçdaroğlu, Giresun Mekân Yolu için rastgele seferinde gelip, “Bunu yapacağız” diye niteleyerek meze verildiğine dikkati çekerek, “2022 envestisman programında Giresun Kasaba Yolu ile ilgili ayrılan 1 kuruş da namevcut. Sevgili Giresunlular, hangi dedim sözlerimin başında? ‘Nasıl olsa Giresunluların oyu torbada keklik, ego masraf palavrayı atarım, onlar birlikte dirimsel bana fikir verir. Her seferinde gelirim tıpkısı nakaratı tekrarlarım.’ Sizden istirhamım, evlatlarınızı seviyorsanız, ülkenizi seviyorsanız, vatanınızı seviyorsanız, bayrağınızı seviyorsanız çıktı hile diyene ‘dur’ sagu zamanı.”ifadelerini kullandı.

Enflasyonla ilgilendiren söylenen sözleri dahi hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Yıllar yılı, aydan ayak tabanı rastgele seferinde yeni benzeri şey söylediğini sanıyor. 6 Ilkgüz 2022 yani bugün. ‘Yılbaşından sonra şişkinlik bir lahzada düşecek’ diyor. Müjdemi isterim sevgili Giresunlular. Etmek erken seçme yapacak herhalde. O dahi biliyor ki herhalde elbette olsa erken seçim yapacağız, bu Erkek Eksiksizlik gelecek banko enflasyonu düşürecek. Bunu düşünüyorsa yüzde 100 doğru düşünüyor. Geleceğiz ve enflasyonu düşüreceğiz.” dedi.

CHP’li belediyelerle ilgili söylenenlerin tamamının hikaye olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Başkan arkadaşlarımıza şurası söyledim, hiç şikayet etmeyeceksiniz, bilcümle şikayetleri aşacaksınız ve çalışacaksınız. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin halka nasıl bakım ettiğini bütün engellemelere karşın tarihe geçireceksiniz.” diye niteleyerek konuştu.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İşin özeti, sizleri seviyorum. İşin özeti, size gitmek istiyorum. İşin özeti, beraber çalışacağız. İşin özeti, us akıldan üstündür. İşin özeti, özgürcesine düşüneceksiniz. İşin özeti, bilcümle çoluk çocuk geleceğe umutla bakacaklar. İşin özeti, tıpkısı Twett attı diye tek zihayat gözaltına alınmayacak. İşin özeti, sabah erken saatte kapınız çalıyorsa bilin kim araklayan bir polis güçleri değil, banko size benzin getiren ayrımsız kişidir. Zımnında bu ülkeye huzuru, refahı, bereketi bu arada getireceğiz. Yeryüzü nazik güvencem sizlersiniz. Size inanıyorum ve size güveniyorum.”

(Bitti)

Share: