CHP Takım Toplantısı

Cumhuriyet Altını Ahali Partisi (CHP) Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ABD ziyaretine ilişik, “MIT’ye gittim, laboratuvarlarını gezdim, hocalarıyla görüştüm. Dünyanın benzeri numaralı üniversitesine gidip uygulayım bilimi ve bilimdeki devrimsel gelişmeleri görmek az daha yanlışlık oldu. Bilimle hisse senedi dünyası arasındaki ilişkiyi gördüm. Bizim bili insanlarımız birlikte orada çalışıyor. Şayet Türkiye dünyada ve bölgesinde etkili mutluluk olacaksa uygulayım bilimi devrimini kaçırmaması lazım” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin takım toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Bartın’daki eroin kazasına değinerek, “Üzüntülü benzeri günde olmasaydık. Keşke bu kadar sevgili yaşanmasaydı. 41 kardeşimizi toprağa verdik. 41 evde hararet var. Yetim küsurat dallar var. Herhangi Bir birimizin yüreğinde yoğun teessürat var. Bu büyüklüğünde boşluk, hicran akıllıcasına değil. Yakışmıyor bize. Siyaset kurumunun bu kadar cani olması doğru değil. Onların tıpkı sloganı vardı. ‘Yüz karası değil, kömür karası, hakeza kazanılır ekmek parası’ diyerek. Ailelerin ayrımsız kısmını musahabe ettim, yetkililerden bilgelik almaya çalıştım. Derin bire bir yara var. Anne tabutun başında, eşi tabutun başında, kardeşleri tabutun başında…Bir ahiret yolculuğu var evet, canlı bunların tüm. Yazıktır, günahtır. 20 yıldır ‘tedbir alacağız’ diyorlar. 20 yıldır bibi ilaç mi alacaksın sen? Dünyada dizge beyaz zehir çıkarıyor. Ne gerekçeyle arz çokça ölüm bizde oluyor” diye niteleyerek konuştu.

“Devletsen önce maden ocağına bakarsın. Aydınlatmaya, havalandırmaya, sensörlere bakarsın; uyumlu arama edersin” diye niteleyerek bitmeme eden Kılıçdaroğlu, “Ondan bilahare ‘Bütün kontrolleri yaptık, gelişigüzel özdek dosdoğru’ dersin. Müfettişleri görevlendirir, devlete aitse Sayıştayı görevlendirir; anlatım gelirse raporun gereğini yapar. Sosyal devlette mekanizma böyle meşgul. Müfettiş raporu var, Sayıştay raporu var, görmüyorsun. Soma faciasından sonraları komite kuruldu. 111 teklif var, birisini dahi yapmadılar. O araştırma komisyonları süsleyici mi? Süsleyici değilse 111 öneriden hastalık biri üstelik yapılmadı? Sebep sormadın? O koltukta neden oturuyorsun?” ifadelerini kullandı.

MEMLUK ziyareti

MEMLUK ziyaretine değinen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“ESIR’ye gittim, temas kafadan ayrımsız gürültülü. Geçmiş ‘Niye, ne gerekçeyle gideceksin’ diyerek ayrımsız sor. Siz ülkeyi yönetmeye talipseniz sizin bir vizyonunuz, hedefiniz ve hayalinizin olması geçişsiz. Bunların vizyonu cebim lacerem dolar vizyonu. 21’inci çağ veri ve uygulayım bilimi çağıdır. Bunu inkar eden hiçbir ihtişam büyüyemez ve gelişemez. Bilgelik devrimi yaşıyoruz. Hangi Erdoğan ne Bahçeli…İlk sefer bilgelik ekonomisini benden duyuyorlardır. Toplumsal vukuf ekonomisi kavramını hayata geçirmeliyiz. MIT’ye gittim, laboratuvarlarını gezdim, hocalarıyla görüştüm. Dünyanın bir numaralı üniversitesine gidip teknoloji ve bilimdeki devrimsel gelişmeleri kaldırmak neredeyse suç oldu. Bilimle iş dünyası arasındaki ilişkiyi gördüm. Bizim selen insanlarımız dahi orada çalışıyor. Eğer Türkiye dünyada ve bölgesinde hatırlı mevki olacaksa teknoloji devrimini kaçırmaması geçişsiz. Osmanlı uran devrimini kaçırdığı amacıyla battı. Katlanılamaz buluşlara imza atıyorlar. Yeni benzeri acun medeniyeti mensur ediliyor. Vallahi bunların haberi yok, -Sen münasebet KÖLE’ye gittin- diyorlar. Senin aklın da vizyonun birlikte yetmez. Sen bilmezsin. KÖLE, 40 bilyon dolarlık çip yatırımı yapıyor. Tığ hangi yapıyoruz? Soğutucu yapmakla övünüyorlar. Dünyayı bilmiyorlar. Heybet hakeza yönetilmez” dedi. – ANKARA

Share: