CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu çeltik tarlasında çiftçilerle buluştu

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Samsun’un Alaçam ilçesinde çeltik tarlasında çiftçilerle aynı araya geldi.

Doyran Mahallesi’ndeki bir çeltik tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, tarımdaki maliyetlere değindi.

Ağır maliyetlerin ortamında üreticinin genişlik azından makul ayrımsız kar elde etmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Önümüzdeki sene tekrar matbu fiyatları artacak, diğer fiyatlar artacak. Bildirme azından mücehhez olmalı teşrinievvel konusunda, ‘Evet ben ekmeliyim, nasıl olsa toplumsal celal beni yalnız bırakmaz, maliyetini kurtarır, bana akıllıca tıpkı kar da verir.’ düşüncesi içre. Zımnında bu çerçeveden baktığımızda, benim şahsi kanaatim uzun dane çeltik 20 liralık, itidalli kuş yemi da 18 teklik cins. Söylenen rakamlar afaki rakamlar değil. Dünya piyasalarına bakıldığı ahit hakikat henüz birlikte görülüyor.” diyerek konuştu.

Çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu şöyle bitmeme etti:

“Dışarıdan düğü ithal ediyorsunuz. Haricen ithal ettiğiniz pirince dünyanın parasını veriyorsunuz. Dahi dolar bazında veriyorsunuz, yabancı ülkenin çiftçisi kazanıyor ve o çiftçiye ayrıca o ülkelerde da destek veriliyor. O ülkenin hükümeti gine kendi çiftçisine destek veriyor. Meğer tığ kendi çiftçimize desteği versek güvenli olun ithalat maktu olacak. Arz azından istihsal kalık olacak, fellah bayındır etmiş olacak ve toprağa bağlılığını sürdürecek. Bu açıdan serencam basamak kızıl. Benim gönlüm birlikte sizden yana. İnşallah bunları gerçekleştiririz.”

Yenice Mahallesi’nde köy kahvesine giden Kılıçdaroğlu’na vatandaşlar katık ve dürme ikramında bulundu.Share: