CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona erdirmesini ve dolgunca komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde düşmek için Van’a mevrut Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte fariza işleyen gazetecilerle ayrımsız araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u kapsayan 4 günlük program kapsamında bölgeyi ülfet ettiklerini belirten Salıcı, partilerinin oyunu bırakmak istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları yeterli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Hiç milletvekilimizin olmadığı Veca, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır kabil şehirlerde icraat yapıyoruz. Serencam aldığımızı birlikte görüyoruz. Van’bile daha evvel AK Parti’ye fikir vermiş deminden CHP’ye görüş verecek insanlar var. Biz Van’dan milletvekili çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki nehiy tamamen sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları de değerlendiren Salıcı, daha geçmiş Azerbaycan topraklarının kocaman tıpkısı kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının oylumlu aynı kısmını ansız aldığına ve ayrımsız anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya akıllıca tıpkısı şekilde sürecin yürümesini ısrarla kâm ediyor. Zahirî o ki Ermenistan tarafında teessürat var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Biz istiyoruz kim Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali tamamen sona ersin ve mebzul komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim ahi ülkemizdir. İki mutluluk arasındaki normalleşme Türkiye’nin cümle Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi söylemek. Serencam yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin martir olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın kararlı tıpkı formaliteci izleyip imzalamış olduğu protokole uyması lazım.”

Benzeri gazetecinin CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye vekillik verilebilir” yönündeki sözlerine ilgili sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı masa yerel durumunda duruyor. Altılı Ganyan masanın iradesi Türkiye’de yaşanan belli tartışmalarla sarsılacak tıpkısı buyruk değil zira 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dair bir basiret içeriyor. Riyaset sisteminin ortadan kalkması, herkesin kişi görüşünü daha bayındır tıpkısı şekilde ifade edebileceği, oturmuş tıpkısı parlamento zeminde yürümesini rapor ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Parti Meclisi üyeleri Nevaf Kuvvet, Kıvrılma Hazar Polat ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu da katıldı.Share: