Charles Evans: Fed ati sene repo oranını %4’e yükseltebilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Iowa, Des Moines’deki Drake Üniversitesi’nde düzenlenen aynı etkinlikte ESIR’da Temmuz ayı pahalılık verilerine ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun hala “akseptans edilemez” derecede faziletli olduğunu vurgulayan Evans, fakat Fed’mağara mıhsıçtı mal politikasını uygulamasından bu yana, enflasyonda evvel “olumlu” görünümün yaşandığını belirtti.

Evans, Fed’mağara şu anda yüzdelik 2,25-2,5 aralığında olan siyaset faizini bu sene yüzde 3,25-3,5’e, ati sene sonuna kadar ise bu aralığın yüzdelik 3,75-4’e yükseltmesinin “galiba gerekebileceğini” aktardı.

Kazançlı koşullar göz önüne alındığında “ongun ayrımsız yerde” olduklarını belirten Evans, “Pahalılık düşündüğümden henüz fazla kontrolden çıkarsa elan kısıtlayıcı olabiliriz. Ayrıca, işler daha tez düzelirse, faizi öncesinde belirttiğim şevket kadar artıramayız.” dedi.

 

MEMLUK’üstelik pahalılık beklentiyi aşan enkaz yaşadı

BENDE’dahi 40 yılın en sert sıkılaşma döngüsü ve gerileyici enerji fiyatları Orak Ayı ayında ülkede enflasyonun gevşemesine sebep oldu.

Haziran’da yüzde 9’u aşarak 40 almanak zirveyi yenileyen KÖLE enflasyonu Orak Ayı’da yüzdelik 8,5’e geriledi. Mahiye bazda ise fiyatlarda değişim yaşanmadı.

Fed’den repo tasarruf beklentisi değişti

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

FED’in atmaca tavrı artarak sürecek

 

Share: