Ceyhan’da “Yaşar Kemal Gençlik ve Karı Yaşam Merkezi”nin temeli atıldı

Adana’nın Ceyhan ilçesinde Yaşar Eksiksizlik Gençlik ve Kadın Dirim Merkezi’nin temelini atıldı.

Ceyhan Şehremini Hayal Fazilet, törende yaptığı konuşmada, artağan Çukurova topraklarının dünya edebiyatına kazandırdığı Yaşar Kemal’in adını haiz merkezin gailesiz nesillerin bakış açısında olumlu değişimler yaşanmasına imkan sağlanacağını belirterek, “Ceyhan’da kültür-sanatın ve sanatçının, edebiyatın, yazının ve yazarların öneminden hareketle, güre nesillerimizin bakış açısında olumlu değişimler yaşanması için çalışıyoruz. Bugün temelini attığımız yaşam merkezimiz gençlerimizi azimli adımlarla geleceğe hazırlarken kadınlar üzere dahi bakir fırsatlar sunacak. Ailemiz Ceyhan üzere belediyedeki tam birimlerimizle, gençlerimiz üzere kararlı ve sakıncasız adımlarla ilçemizi yeryüzü sunturlu yerde konumlandıracağız” dedi.

Yaşar Eksiksizlik’in bir nice eserinde Çukurova’dan, Anadolu’nun efsanelerinden ve masallarından yararlandığını, hakikat dirim öykülerini yazın dünyasına kazandırdığını kaydeden Komutan Yiğitlik, “Nobel Gökçe Yazın Ödülü’ne Türkiye’den namzet gösterilen geçmiş yazarımız ve tabiatıyla Çukurova’nın çöllük halkına arka çıkan İnce Memed’in halkı amacıyla savaşmasını otuz iki yılda, dört ciltten oluşan eserle dünyanın hizmetine sunan Yaşar Kemal’in adını verdiğimiz Deneyimsizlik ve Eş Yaşam Merkezi, inanıyorum ki; iyicene Ceyhanımızda değişik benzeri hava oluşturacak” diye konuştu.

“Dinlenme yeri da olacak”

Merkezde gençler için katalog, üreten Ceyhanlı kadınlar üzere mir noktaları vadi alacağını tamlayan Komutan Fazilet, şöyle bitmeme etti:

“Merkezle alay malay Ceyhanlı ailelerimizin dinlenme yeri ve belediyemiz bünyesinde çalıştırılacak ve istihdam sağlayacak ayrı bir işletmemiz olacak. Ceyhanımıza, Ceyhanlımıza sevdamızı temas fırsatta dile getiriyoruz. Hizmeti öge edinmiş ayrımsız yapıyla, belediyemizin tam personeliyle, ilçemizin her karışında toplumsal belediyeciliği dürtmek erişmek işlemeye dikkat gösteriyoruz. Ekin-müzakere, spor ve içtimai etkinlikleri ilçemizin gelişigüzel bölgesine yaydığımız kadar belediyeciliğin ana ilkelerinden hareketle kaynaklarımızı akla yatkın kullanmaya ve ‘Önce kayırıcı, evvel Ceyhanlı’ şiarıyla görevimizi arz ferah şekilde yapmaya çalışıyoruz.”

“Zorlukları hepyek aşıyoruz, bahaneye düz bulunmayan”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’da konuşmasında, “Yaşar Eksiksizlik, hoppadak Adana’nın değil Türkiye’nin onuru. Dünyanın genişlik iri edebiyatçılarından birinin adını haiz “Deneyimsizlik ve Eş Hayat Merkezi” sebebiyle gençlere ve kadına sunulacak hizmet ülkemizin aydınlığına verilen tıpkısı bakım anlamı taşımaktadır. Kadına verilen her kullanılmamış iş imkanı, eskimemiş tıpkı idarecilik anlayışı, kullanılmamış aynı ayakta tevakkuf fırsatı Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kafasındaki, hedefindeki Türkiye hayalini akdetmek üzere atık adımlardır” diye niteleyerek konuştu.

2 yıl geçmiş az daha değme çağ su sorunuyla boğuşan Ceyhan’da yaşanan akarsu kesintilerine sonuç verdiklerini, akarsu borusu patlaklarının önüne geçtiklerini, göreve seçilmeden önce başlayan fakat elden yüzde 10’u tamamlanan benzeri projeyi kolaylıkla bitirerek su yetersizliğini sona erdirdiklerini kaydeden Başbuğ Karalar, “Adana Büyükşehir Belediyesi ve Ceyhan Belediyesi, Ceyhanlının hayatı boyunca görmediği asfalt hamlesi başlattı. Ceyhan’da gerçekleştirdiğimiz akarsu isale hattının bedeli 100 milyon liranın üzerinde. Döktüğümüz asfaltın bedeli 150 milyon liranın konusunda çıktı. 250 milyon teklik hemen 2 aksiyon için çok değil elbette. Ceyhanımıza, Ceyhanlımıza feda olsun. Adana’ya ve Ceyhan’a elan neler yapacağız neler” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların arkası sıra Ceyhan Belediye Reisi Rüya Yiğitlik ve törene katılan konuklar “Yaşar Eksiksizlik Toyluk ve Kadın Dirim Merkezi”nin temelini birlikte attı. – ADANAShare: