Çevresi güzelleştirilen Zinav Gölü ziyaretçilerini bekliyor

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde bulunan Zinav Gölü Tabiat Parkı’nda kasaba düzenlemelerinin tamamlanmasıyla elan aşkın gezgin çekmesi hedefleniyor.

Reşadiye ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Yolüstü köyü sınırlarında küsurat Zinav Gölü’nün bulunduğu bölgede dar boğaz ile İnkaya Mağarası üstelik saha alıyor.

Toplam 401 hektar alanı havi ve tahminî 3 milyon liraya dünyalık olan Zinav Gölü Beğeni Parkı Projesi tamamlanarak, 30 Eylül’bile hizmete sunuldu.

Proje kapsamında bölgede kameriyeler, reviş yolu, belde düzenlemesi, piknik alanları, parklar, mescit ve kafeterya yapıldı.

Ziyaretçiler, Zinav Gölü’nde mıntıka ile gezintisi yapma imkanı dahi bulabiliyor.

Reşadiye Şehremini Mustafa Yılmaz, AA muhabirine, projenin 2021 yılında Il, Kaymakamlık ve İl Özel İdaresinin ulama ve girişimleriyle hayata geçirildiğini söyledi.

Zinav Gölü Gusto Parkı’nın doğal tıpkısı otopark olduğunu belirten Yılmaz, “Milli Parklardan burayı belediye kendisine kiraladık. Zinav Gölü, esenlik turizmi yerine termalle birleştirilip Tokat turizmine yardım yapacak yerlerden olacak. daha çok konaklamaları üstelik katarak, kanyonu faaliyete geçirerek, yapılması müstelzim yolların üstelik tamamlanmasıyla Zinav Gölü’müz gözle görülür yerler arasına girecektir.” dedi.

Bölgeyi yalnız yaz turizmi değil, şita turizmi ile üstelik değerlendirmek istediklerini anlatan Yılmaz, “Emek ve yatırımlarımızda dahi kış hazırlıklarımız var. Müşterilerimize kışa arpalık etkinlikler sunacağız.” ifadesini kullandı.

Bölgeyi Uzungöl kadar gezmen çekebilecek benzeri saha haline ifham etmek istediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Zinav Gölü Zevk Parkı katıksız hayatıyla, endemik bitkileriyle haddinden fazla güzel ayrımsız göl. Gölümüzün yanında haddinden fazla iyice ayrımsız kanyonumuz var. Belki Türkiye’nin en mebzul kanyonlarından biri. İnşallah oraya bile ziyarete açacağız yenilikler yapılınca. Kanyonumuzun olduğu bölgelerde mağaralarımız var. Mağaralarımızı da turizme açmayı planlıyoruz.”

Yılmayan, hedeflerinin Zinav Gölü Tabiat Parkı’nı geçmiş etapta yılda 100 bin kişinin mülakat etmesi olduğunu sözlerine ekledi.

Share: