Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Cazibe ve Bütçe Komisyonunda

YANLIŞSIZ Tümen Kültürlü Mebus Bekir Bilek Poz, eğitimden sağlığa, ticaretten turizme ve birlik sanayi alanlarının iyileştirilmesine büyüklüğünde yapılması müstelzim umum projeleri hepyek hayata geçirdiklerini söyledi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının 2023 yılı bütçesi görüşmeleri devam ediyor. Komisyonda, milletvekilleri Bakanlığın bütçesine ilişik görüşlerini dile getirdi.

CHP Kalaba Saylav Seyit Torun, iktidarın domestik yönetimlerin sorunlarını nakız kabiliyetine ehil olmadığını, İLBANK’ın çıktı Cumhur İttifakı belediyelerine destek verdiğini öne sürdü. Torun “Bakanlığınız, belediyelere yönelik partizan politikaların ve uygulamaların uzlaştırıcı haline gelmiştir. Belediyelerin bankası olan ve evcil yönetimlere destek atfetmek amacıyla kurulan İLBANK’ı ayrımcılıkta zirveye çıkardınız. Elden İLBANK’ın 2021 yılı Zindelik Raporu’na baktığımızda 191 projenin 188’i yani yüzdelik 98,4’ü Cumhur İttifakı ve kayyum belediyelerine ilgili. CHP’li belediyelerin oranı ise vakit kaybetmeden yüzdelik 1 civarında. Ayrıca yüzdelik 100 armağan ve yüzde 100 kredi desteği verilen projelerin toplamına baktığımızda bunlardan yüzdelik 95’inin esasen Topluluk İttifakı ve kayyum belediyelerine ait olduğunu görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

HDP İstanbul Mebus Oya Ersoy, çevreyi korumanın devletin anayasal görevi olduğunu, orman, otlak, tarım alanlarının amacı dışında kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtti. Ersoy, “YANLIŞSIZ Fırka’nin 20 almanak yer politikasıyla belde ve katıksız alanların korunmaması kaide haline geldi. İktidara geldiğinizde yaptığınız ilk husus, çevreyi koruyucu ne büyüklüğünde yasalı aranjman varsa bunları kaldırdınız. Kentlerin üleştirme edilmesinin önündeki yargı engelini üstelik kaldırdınız.” dedi.

İYİ Tümen Mersin Saylav Zeki Melik Sıdalı, DOĞRU Öğür iktidarları döneminde vatandaşın en esas hayat hakkı olan barınma hakkının dahi dokunulmazlık haline geldiğini iddia etti.

Hat Bankası Konut Bedel Endeksine değinen Sıdalı, şöyle konuştu:

“2010 yılından bu yana Hat Bankası Ev Değer Endeksi yayınlanıyor. Endekse bakarak, o günden bugüne dirimlik ile basamak fiyatları arasındaki araklama yara ayrımsız şekilde açılmaya bitmeme ediyor. 12 yılda ortalama ev fiyatları 12 katına çıkacak. Peki, dirimlik bu büyüklüğünde artmış mı? Artmamış. İnsanları sunu esas hakkından mahrum bırakan tıpkısı iktidarın şehircilik politikası sorunludur. İktidarınızdan önceki memurin, tekaütlük ikramiyesiyle 3 pozitif 1 karı alabiliyordu. Demincek ise rayici daha düşük bir semtte arz aşkın bu dairenin aynı odasını alabiliyor. Maaşlı çalışanların çok balaban çoğunluğu, benzeri mülk çalışsa birlikte benzeri ocak alamıyor. Hane satışları artıyor ancak sülale sahipliği oranı düşüyor. Bir âdeta takım, tapu üstüne tapu dizerken çalışan ve emekliler ise kira kontratı yapacak bütçesine göre tıpkı ocak bile bulamıyor.”

YANLIŞSIZ Fırka Ziyalı Milletvekili Bekir Kuvvet Şataf, DÜRÜST Öğür’nin insanı merkeze koyan, füru üzere çokça elan yaşanabilir kentçilik anlayışıyla hareket ettiğini söyledi. DOĞRU Öğür’nin yaptığı hizmetleri anlatan Afur Tafur, şöyle bitmeme etti:

“Şehirlerimize bugüne kadar birbirinden güzelce ve kuvvetli amme binalarıyla, kavim bahçeleriyle, kentsel inkılap çalışmalarıyla, sosyal basamak projeleriyle destek olduk. Eğitimden sağlığa, ticaretten turizme ve tam endüstri alanlarının iyileştirilmesine kadar yapılması müstelzim tüm projeleri bir bir hayata geçirdik. İnşallah tekrar aynı tatlılıkla dev projeler yapmaya, milletimizin gönlüne girmeye, milletimizin duasını almaya, dinç ve iri Türkiye düz yazı etmeye bitmeme edeceğiz.”

MHP Mersin Saylav Baki Şimşek ise tenkit yaparken akla ve bilime göre eleştiri yazmak gerektiğini dile getirdi. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai ev projesine değinen Şimşek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 8 milyon insanın başvurduğu tıpkısı projeye ‘Hayal satıyorsunuz, milleti kandırıyorsunuz.’ etmek akılla, bilimle uyuşmaz. Çünkü 8 milyon insanı hayalperestlikle suçlamış oluyorsunuz. Elbette Bakanlığımızla ilgilendiren, şişman konutla ilişkin haddinden fazla sayıda sevgili var. Köyden kente göçü makul yönetememiş; son 50 yılda şaz yapılaşmanın önünün açıldığı bir nice site ortaya huruç. Bunları baştan yıkıp yapmanın sıfırdan yapmaktan haddinden fazla daha yumruk işlemler olduğunu sistem kabul edebilir.”

Share: