Çevirgeç isticar şirketlerinin internet sitesini kopyalayan cürüm örgütüyle ilişik savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal vasıta kiralama şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak dolandırıcılık yaptıkları sav edilen suç örgütünün hoşgörülü ve üyeleri seçkin biri için 7 bin 700 yıla kadar mapus istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşekkül Suçlar Bürosunca, kurumsal komütatör kiralama şirketlerine ilişik internet sitelerini kopyalayarak açar kiralama vaadiyle 504 kişiyi hep 1,5 milyon lira dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 kaknem üzerine düzenlenen soruşturma tamamlandı.

3. Bati Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal vasıta kiralama şirketlerinin web sitelerini sahte yerine tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı çelmek için türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık fora etmek üzere ofiste kullandıkları yabancı uyruklu eşhas yerine alınan hatları büro dışına çıkarmadıkları ve zat aralarındaki görüşmeleri da Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Yanlışlık örgütü elebaşı “Korkmaz” harf adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet içinde çalışmaları üzerine emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları açıktan komuta ile kontrol ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere düz verildi:

“Ofiste geçer not kurumsal şalter isticar şirketlerine ilgilendiren cali web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek kontrol motorlarına ense sıralara taşınmasını sağladığı, çevirici kiralamak için arayan müştekilerle ofiste call center namına çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve eğin yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği gidiş bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den dünyalık çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Yürekli” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Acı bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek dünyalık çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne öz adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, adisyon kartları ve GSM hatları ile kıpırdak bankacılık şifre bilgilerini kentler arası etkin otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve faal bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında doğrulama kayran S.B. ile E.T’nin bunları örgüt faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının bile belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde tıpkı araya gelerek gelişim bölümü halinde debi ettikleri, O.Y. marifetiyle verilen kaime ve talimatların call center kendisine ofiste müteharrik şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru ayrımsız istek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin olay öncesinden gerçekleştirme ettikleri ecnebi tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve müdebbir debi ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kendi içlerinde benzeri yapılanmaya her an organize şekilde cereyan ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi girmek amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin çeşitli illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden açkı isticar vaadiyle dolandırarak nahak yarar görmek amacıyla bir araya gelip birleştirme şekilde akım ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Suç harıldamak üzere örgüt kurma, rejim, örgüte üye olma” ve “Bilişim sistemlerini bürümek vasıtasıyla dolandırıcılık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 berbat hakkında 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, başka şüpheliler üzere dahi değişik sürelerde mahbes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal kurgu isticar şirketlerine ait genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan şalter isticar vaadi ile kazanç gerçekleştirme ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile cürüm örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, toplam 85 yabansı hakkında teftiş kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üstüne polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Ziyalı, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla, Kalaba, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Van’de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: