Cevelan rehberlerine Cizre’nin tarihi ve kültürel mekanları tanıtıldı

Şark ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde memur dolaşma rehberleri ve turizm acentesi sahipleri planlı seyahat kapsamında geldikleri Şırnak’ın Cizre ilçesindeki tarihi ve kültürel mekanları aşinalık imkanı buldu.

Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile İl Ekin ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen geziye katılan 25 devir rehberi ve turizm acentesi sahibi Şırnak ile Beytüşşebap, İdil ve Uludere ilçelerini görüşme ettikten sonra Cizre’ye geldi.

Hazreti Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz Halk-Cezeri türbeleri, Celil Cami, Mem-u Zin Türbesi, Cizre Kalesi, adlı İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri’nin ibret verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Al Fakülte kadar ilçedeki tarihi ve kültürel mekanları görüşme eden misafirler, Dengbej Evi’nde dengebejlerin seslendirdiği stran adı sunulan türküleri dinledi.

Gaziantep Lehçe Gezici Rehberleri Odası Başkanı Mehmet Severoğlu, gazetecilere, Van’dan başlayarak Hakkari, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca’dan sonraları Şırnak ve Cizre’ye geldiklerini anlatım ederek, devir rehberlerine bölgedeki mülk ve ilçeleri tanıtmak istediklerini belirtti.

Bu mehabetli bölgeyi herkesin haddinden fazla iptila ettiğini dile getiren Severoğlu, “Çıktı dizge Cizre’ye gelecek diyorum. Yıllardır terör olayları ile anıldığı amacıyla insanların bu bölgeye gelmekte çekinceleri vardı. Bu olaylar bittiği amacıyla çıktı buralara bayındır tıpkı şekilde gidip, gelebiliyoruz. Hele Cizre’de lansman üstüne haddinden fazla yoğun ve iyicene icraat yapılıyor. Cizre’nin katıksız ve kültürel güzelliklerini sunu ongun şekilde tanıtacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Geziye katılan volta rehberi Umu Ortaç üstelik amaçlarının önceki bölgeyi tanımak henüz sonra üstelik takdim etmek olduğunu belirtti.

Bu coğrafyanın müziği, yemeği ve kültürüyle çok fena hâlde olduğunu anlatan Sıfat-Fiil, “İnsanlar tam, munis ve vergili. Kültürler tıpkı arada ve binlerce yıl tıpkısı arada yaşamış. Gelip, görmeden burayı tanıyamazsınız. Buraya kadın, asla nadim olmazsınız.” ifadelerini kullandı.

Share: