Cengiz Gökçel: Ana Konteyner Transfer Limanı, Umum Yatırıma Dönüşeceği Ant Mersin’den Kaçırılıyor

CHP Sazak Milletvekili Cengiz Gökçel, Mersin Anne Konteyner Nakil Limanı Projesi’nin Mersin Ağacı’den alınıp farklı tıpkı kente kaydırılmasına tepki gösterdi. Gökçel, “9. ve 10. Kalkınma Planı’nda, Mersin’e ana konteyner transfer limanı yapılmasıyla ilişkin maddeler yazmaktaydı. 11. Kalkınma Planı’ndan ‘Sazak Ana Konteyner Para Aktarımı Limanı’ adını çıkarttılar. Biz tekmil yatırıma dönüşeceği zamanı beklerken şimdi bakıyoruz, Mersin’den bu liman kaçırılıyor” dedi.

Cengiz Gökçel, zaman yaptığı açıklamada, 9. ve 10. Kalkınma Planı’nda Mersin Ağacı’de yapılması planlanan anne taşımalık alıntı limanının, 11. Kalkınma Planı’nda ‘Mersin’ adı çıkartılıp ucu yıldızlı şekilde ‘Doğu Akdeniz’ olarak düz almasına aksülamel gösterdi. Gökçel, şunları söyledi:

“11. KALKINMA PLANI’NDAN ‘MERSİN ANA KONTEYNER PARA AKTARIMI LİMANI’ ADINI ÇIKARTTILAR”

“Mersin, ülkemizin dünyaya açılacağı tıpkı kapı. Mersin’de aynı limanımız var. Mersin, lojistikte şu dakika Türkiye’nin merkezi konumunda. 9. ve 10. Kalkınma Planı’nda Sazak’e asıl konteyner para aktarımı limanı yapılmasıyla ilişik maddeler yazmaktaydı. 11. Kalkınma Planı’ndan ‘Mersin Ağacı Asıl Konteyner Aktarma Limanı’ adını çıkarttılar. Ucu yıldızlı, ‘Doğu Akdeniz’ havzasında yapılabilecek bire bir temel konteyner transfer limanı şekline dönüştürdüler. Sazak, benzeri liman bire bir kenti. Mersin, liman ve lojistikte Türkiye’nin arz önde mevrut illerinin başında geliyor.

“YATIRIMA DÖNÜŞECEĞİ ZAMANI BEKLERKEN ŞİMDİ BAKIYORUZ, MERSİN’DEN BU LİMAN KAÇIRILIYOR”

Mersin Ağacı İnisiyatifi, geçtiğimiz yıl hep sivil sosyete kuruluşlarıyla, belediyeleriyle, Mersin Ağacı’de lojistik sektöründe hareketlilik gösteren firmalarla Sazak Temel Konteyner Aktarma Limanı’nın yapılmasıyla ilişkin çaba sarfetti. ÇED raporları imdi, projesi hazır. Tığ yekpare yatırıma dönüşeceği zamanı beklerken demin bakıyoruz, Mersin Ağacı’den bu liman kaçırılıyor. Şayet tığ Mavi Vatan’a sahip çıkacaksak, eğer biz dokunaklı tonajlı taşımalık gemilerinin bizim limanlarımızda elan aşkın transfer yapmasını istiyorsak kesinkes Sazak’de ÇED raporu münfail, projesi yapılmış Sazak Esas Taşımalık Aktarma Limanı’nı yapmamız gerekir.

“AKP’NİN MERSİN İLE BİR ZORU VAR”

AKP, zaten 11. Kalkınma Planı yapılırken burada eğin oruçlu olduğunu göstermişti. Tığ, parlamentoda, basın iz yoluyla bu limanın Sazak’den kaçırılacağını duyurduk. Mersin Ağacı’deki STK’lar, ilkin büyükşehir belediyemiz, sivil inisiyatif, milletvekilleri, bir tane biricik isimlerini söyleyerek ‘Birlikte savaş edelim, bu envestisman Mersin’den kaçırılmasın’ dedik. Amma aynı duyuyoruz ki ayrıksı yerlerde liman yapımı üzere ÇED raporuna başvurma edilmiş. AKP’nin Sazak ile benzeri zoru var. Sazak’den öç kabul etme kadar bir duygusu var. Ama Mersinli şunu ferah bilsin kim tığ, bu limanı kesinlikle Mersin’e, Sazak Temel Konteyner Alıntı Limanı adına yapacağız. Bir Iki kaldı, geliyor gelmekte olan. CHP iktidarında Mersin Ağacı Esas Taşımalık Aktarma Limanı’nı hayata geçireceğiz.”Share: