Çaykur’un Sezonluk İşçileri Ekip Talebiyle Miting Yaptı: “Çaykur İşçilerinin Analarının Ak Sütü Kabilinden Helal Olan Ekip Hakkını Bir Dakika Ilk Verin”

GENÇAĞA KARAFAZLI

ÇAYKUR’un mevsimlik işçileri, grup talebiyle bugün Rize’da miting düzenledi. Mitinge CHP, İYİ Öğür, Demokrat Öğür, EMEP, Sol Öğür ve DİSK’e tutkun Besin-İş Sendikası birlikte bindi verdi. Mitingde konuşan DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “ÇAYKUR işçilerinin analarının doğru sütü kabil helal olan kadro hakkını bir zaman geçmiş verin” dedi.

Rize’deki Cumhuriyet Altını Meydanı’nda toplanan ÇAYKUR işçileri, “Sezonluk süregelmek istemiyoruz” motto attı. İşçiler, AKP mülk ve kaza örgütleri ile Öz Besin-İş Sendikası temsilcilerinin mitingde PKK propagandası yapılacağı, bu nedenle mitinge katılanların ekip almayacağı yönünde mesajlar atarak işçileri korkuttuklarını öne sürdü.

“MEVSİMLİK SÜRDÜRMEK İSTEMİYORUZ”

Mitingde önce konuşmayı Azık-İş Sendikası Rize Toprak Başkanı Ramazan Sarıoğlu yaptı. Sarıoğlu, “Biz, ÇAYKUR’bile etkin mevsimlik işçilerin ekip alması için yıllardır mücadele verdik. ÇAYKUR’birlikte kol talebimiz karşılanana büyüklüğünde meydanları bırakmayacağız. ÇAYKUR’dahi çalışan işçilerin, mevsimlik seyretmek hangi kaderidir ne hakkıdır. Mevsimlik süregelmek istemiyoruz” dedi.

“ÇAYKUR İŞÇİLERİNİN ANALARININ SELIM SÜTÜ GİBİ HELAL OLAN EKIP HAKKINI BİR ZAMAN ÖNCE VERİN”

DİSK Umumi Heyet Üyesi ve Besin-İş Sendikası Umumi Başkanı Seyit Aslan üstelik şöyle konuştu:

“Mevsimsel iştirakçi arkadaşlarımızın ayrımsız talebi var, diyorlar ki ‘Tığ 12 kamer süresince icar ödüyoruz. 12 kamer boyunca hayatiyet, su, gaz faturaları ödüyoruz. 12 kamer boyunca markete, bakkala, manava gidiyoruz. Çocuklarımızın eğitim bilimi giderleri var, sağlık giderleri var. Bizim 6 ay çalışıp 12 kamer geçirmemiz kabil değil ve bizim bu takım talebimizin namına gelmesini istiyoruz’ diyerek talepleri var. Şimdi buradan bir defa daha duymayanlara, işitmeyenlere, görmeyenlere sesleniyorum; ÇAYKUR işçilerinin analarının ak sütü üzere helal olan kol hakkını aynı an geçmiş verin. Türkiye’de tafsilatlı yıllardır taşeronlaştırma, ast işverenlik ve mevsimlik faaliyet çokça geniş biliyorsunuz. Bundan ilk kanun mesabesinde kararname ile kamu kurumlarındaki gâh arkadaşlarımız kadroya makbuz ama zaman halen Türkiye’birlikte ÇAYKUR de dahil girmek üzere kadroya alınmayı muntazır 500-600 bine andıran işçi arkadaşımız var.

“KENDİLERİ 12 KAMER SÜRESINCE GELIŞIGÜZEL TIP ŞATAFAT VE AŞIRI İÇİNDE YAŞIYORLAR”

Hangi zaman işçi arkadaşlarımız kol talebiyle sokağa çıksa, uğraş etmeye kalksa çabukça bizleri provokatörlükle suçluyorlar. Bundan tahminî 10 zaman ilk işçi arkadaşlarımız, üyesi oldukları sendikanın kapısına kadro talebiyle gitti. Dediler kim ‘Burada işçiler kışkırtmacılık yaparak ÇAYKUR’u karıştırıyorlar’. Bittabi kendilerinin tuzu sıska, kendileri 12 kamer boyunca mahiye alıyorlar. Kendileri 12 ay boyunca herhangi bir soy şirret ve aşiri zarfında yaşıyorlar. Amma söz konusu mevsimlik işçilerin düzentileme koşullarına gelinci birlikte iştirakçi arkadaşlarımızı provokatörlükle, ÇAYKUR’u karıştırmakla suçlamaktan da köylü kalmıyorlar.

“ÇAYKUR İŞÇİSİ KADRO ALMADAN, GÜVENCELİ ÇALIŞMADAN BU MÜCADELEMİZ KATIYEN VE KATIYEN BİTMEYECEK”

Buradan diyoruz kim iştirakçi arkadaşlarımızın takım davası haklıdır, meşrudur, yerindedir. Sendika kendisine; Rize’deki el erki güçleri, emekten yana insanlar, politik partiler namına, ÇAYKUR’birlikte grup verilene büyüklüğünde bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Katiyen durmayacağız, bu mücadelemizi sürdüreceğiz. Bunun üstelik böyle bilinmesini istiyoruz. Şu asıl büyüklüğünde iktidar partisinden bize gelen, bize söylenen, ‘ÇAYKUR işçilerini kadroya alacağız’ diyen benzeri yaklaşım olmadı. Sayın Cumhur Reisi buralı, Dirimlik Müellif buralı, buradaki insanların sorunlarını çözmek onların bile görevidir. Bu nedenle diyoruz ki ÇAYKUR işçisi grup almadan, güvenceli çalışmadan bu mücadelemiz asla ve katiyen bitmeyecek.”

“BUGÜN OLMASA BİLE YARIN ÇAYKUR İŞÇİLERİNİN GRUP SORUNU ÇÖZÜLECEK”

ÇAYKUR işçilerine bindi veren CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise şöyle konuştu:

“Zaman olmasa üstelik yarın ÇAYKUR işçilerinin grup sorunu çözülecek. Ama inanın ki bu kadro sorunun çözülmesi de bugün buraya mevrut, buraya gelememiş olsa bile sürekli bizleri arayıp bilgi veren, taleplerde bulunan ÇAYKUR’un zer işçilerinin yardımıyla olacaktır. Savaş etmeden hiçbir şeyi edinim şansımız yoktur.

“SARAYI ÜÇ KAMER KAPATIRSANIZ 9 BİN 300 KESIM ÇAYKUR’UN MEVSİMLİK İŞÇİSİNE KOL VERİRSİNİZ”

Tığ, kısaca kendisine 15 günden beri Rize’nin ilçelerinde sonsuz matbuat açıklaması yapıyoruz ve 3 konuyu dile getirdik. ÇAYKUR’un sezonluk işçilerine kol verilsin; üreticiyi kıygın edecek, ÇAYKUR’u namevcut edecek, öz tarımını yok edecek, ÇAYKUR’u Varlık Fonu’ndan çıkarmayacak olan Çay Kanunu’na cebin olan tepkilerimizi dile ifade etmek üzere daim meşruhat yaptık. ÇAYKUR’da etkin işçilerin altı ay çalışıp altı şike açlığa mahkum edilmeleri kabul edilemez. Sizler altı kamer çalışıyorsunuz ama diğer ikinci şeş ayda iş hakkınız namevcut. Eksantrik tek yere gidip çalışamıyorsunuz. Dünyanın neresinde hakeza ayrımsız uygulama görülmüş? Biz bunları temenni ettiğimiz antlaşma ‘Kaynağı nereden bulacaksınız’ diyorlar. Tığ, sekiz ilçede de aynı şeyi söyledik. Sarayın günlük masrafı 10 milyon, aylık masrafı 300 milyon. Sarayı üç ay kapatırsanız 9 bin 300 pasaj ÇAYKUR’un mevsimsel işçisine takım verirsiniz. Haddinden Fazla çok sağa sola gitmeye, sağı solu örnek vermeye gerek bulunmayan. 12 ay EKMEK ve iş, herkesin arz anne hakkıdır.”

“YÜZDE 80’İMİZ İCRALIK ŞU ANDA”

Bire Bir ÇAYKUR işçisi, “ÇAYKUR’üstelik müteharrik cümle arkadaşlarım, araştırıp sorsunlar, yüzde 80’imiz icralık şu anda. Altı ay çalışıp fakat kredi kartlarımızı yatırıyoruz, ondan sonraki şeş ay ne olacak? Altı kamer de açgözlü kalıyor bu insanlar. Tıpkı araştırsınlar, sorsunlar bakalım biber dolması mı, akla yatkın mu? Herkesin burada muhasebesi var, bütün fabrikaların muhasebecisi var, araştırsın baksınlar. Yüzde 80’i icralık ve icralık olma yerinde. Şüphesiz aç değiliz, bunu bana anlatır mısın” dedi.

“BİZİM ELİMİZ AYAĞIMIZ ÇAYKUR”

Bambaşka tıpkı iştirakçi ise “Tığ, ÇAYKUR’a, şeş mahiye sözleşmeyle harıldamak üzere girdik. Fakat kavrayışsız kalan şeş ayda maatteessüf kim çalışamıyoruz. ve çalışamadığımız üzere bile kişi ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Bu nedenle devletimizden ve yetkili mecralardan istediğimiz biricik husus, bizlere eş çıkması, bizlerin 12 kamer süresince küçük çalışması ve yemek yiyebilmesi. Biz, yoz yemek yiyemiyoruz. Tığ, özge kurumlara göre çalışamıyoruz da. Bizim elimiz ayağımız ÇAYKUR. ÇAYKUR’dan istediğimiz biricik molekül, 12 kamer süresince bilfiil çalışabilmemiz” diyerek konuştu.

“HİÇ KİMSE BURADAN AKP’DEN MİLLETVEKİLİ BEKLEMESİN”

Bir değişik işçi de “Ben, ÇAYKUR çalışanıyım ve ekip istiyorum. Beribenzer kavilleşmek zor bu zamanda. Şayet bize takım vermezse bu yıl buradan üç milletvekili çıkmayacak güvence, kemiksiz. Ben, ÇAYKUR çalışanıyım bunun adını veriyorum. Hiç kimesne buradan AKP’den mebus beklemesin, kusura bakmasın. Eğer sen ekmeğinin peşinde koşuyorsan biz üstelik ekmeğimizin peşine koşuyoruz. Üç mebus istiyorsan ya bize kol evet oradan aşağıya mağara” dedi.

“BU İNSANLAR ARTIK KİMSEYE KANMIYOR KATIŞIKSIZ GIDA, PALAVRALARIN BİTTİ”

Apayrı bir ÇAYKUR çalışanı de şunları söyledi:

“Bugün yanımızda olması gereken sendika, ÇAYKUR’üstelik bu insanların hakkını âdet cebine koyan o solgun sendika dediğimiz Halis Gıda-İş Sendikası’dır. Onların yöneticileri nerededir? Adalet-İş nerededir? Çıkıp meydanlarda sureta kamuoyuna konuşmaları, bu insanları aldatmaları bundan sonra yetti. Bu insanlar artık kimseye kanmıyor Saf Azık, palavraların bitti. Sen gelirken ne sözü verdin bu insanlara? ‘Günlüğün yarısı, o üstelik netten.’ Şimdi ne yapıyorsun? Bire Bir günlüğün brütünden alıyorsun. Benim maaşımdan 550 lira ödenti alıyorsun, efsus vebal değil mi? Sen neredesin şu anda?”

“ENGELLİ VE ÇAYKUR’DA ÇALIŞIYOR YERINE GÖZÜKTÜĞÜM İÇİN BAMBAŞKA YERDE ‘SENİ İŞE ALAMAYIZ’ DİYORLAR”

Engelli olduğunu ve ÇAYKUR’bile çalıştığını belirten bir iştirakçi, “Ego, özürlü yerine işe girdim ÇAYKUR Aşıklar Çay Fabrikası’nda. Şeş ay çalışıyorum, şeş kamer bilahare ben mânialı halimle ne kuruma nereye gideceğim? Mânialı adına niçin hiçbir yere giremiyoruz? Mânialı ve ÇAYKUR’üstelik çalışıyor yerine gözüktüğüm için ayriksi yerde ‘Seni işe alamayız’ diyorlar. Peki şeş kamer sonraları hangi yiyip hangi içeceğim? Neyle geçineceğim ego? Sizin keyfiniz yerinde, alıyorsunuz maaşı 12 kamer, oturuyorsunuz yerinizde. Peki ÇAYKUR’dahi etkin şeş maaş iştirakçi neyle geçinecek? Kiraya mı versin, doğalgaza mı, suya mı, faturaya mı, yiyeceğe mi? Neye versin?” dedi.

Share: