Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında bir matbuat toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreciyle ilgili şanlı açıklamalarda bulundu. Temas iki ülkenin bile elan taahhütlerini namına getirmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Meşruhat var amma tığ sürekli konkre adımlar kazanmak istediğimizin altını çiziyoruz. 26 Ağustos’ta ortak uyuşma toplantısı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı zımnında düzenlenen matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündemden öne çıkan başlıklara değinen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci, SUTAŞ üyelik süreci, Yunanistan ve Suriye ile ikili ilişkilerle ilgili kebir değerlendirmeler yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“İsveç ve Finlandiya elan vesaik ve açıklamalarda üstenme ettiklerini namına getirmediler. Meşruhat var amma tığ daim somut adımlar örtmek istediğimizin altını çiziyoruz. Bizim amacıyla berenarı baskısı bulunmayan. NATO üyesi tevessül etmek talip ülkeler bunlar.26 Ağustos’ta eş uzlaşma toplantısı yapacağız.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı biçim, kampanya çalışmalarından ayrıksı ayaküzeri selamlaşmalarımız oldu. Defans Bakanımızın Yunanistan Defans Bakanı ile NATO toplantısında selamlaşması oldu. Madrid’dahi Dendias’ı ayaküzeri geçe gördük, bire bir merhabalaşma oldu. Onun dışında herhangi bir konuşma olmadı. Yunan Savunma Bakanı ve ilgili kişiler yıllardır toplantıya gelmiyorlar. Burada cümle sorunların hepsinin şümullü şekilde çözülmesi üstüne Türkiye kaime gösteriyor, Yunanistan zamana oynuyor. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı yıldızlı, ortada. Biz bunu BM’ye ve arsıulusal toplumun gündemine taşıdık. Bu ihlallere hoşgörü göstermemiz gibi değil.

KEZ ÜYELİK SÜRECİ

Üyelik sürecimizle ilgili ayrımsız duruluk görmüyoruz. Tığ maharet anlamda politik engelleri kaldırıp enformasyon etmeye hazırız diyeceğiz. SUTAŞ Marifetiyle ilgiyle tıpkısı yaklaşım görmüyoruz. Az Buçuk oyalamaca var. Avrupa’bile bazı mesail var. Bu sorunların çözümü için yegâne başına emir koyabilen bir tane talih Türkiye. Sorunların çözümü konusunda esas yoran ve konkre adımlar atan devlet Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımızı AKARSU ile yapsaydık DENIZ küresel bire bir aktör olurdu. Türkiye vazgeçilmez aynı mutluluk. Fırsatlar kuşkusuz değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa’nın buna ihtiyacı var.

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Ince zamandır Putin ve Moskof yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Cumhurbaşkanımız dahi istihbaratların görüşmelerinin yararlı olacağını söylemişti. Daha sonradan kesinti oldu, şimdi tekrar başladı. Birçok konuda gündeme geliniyor. Bağlantısızlar toplantısında Belgrad’bile ayaküzeri özge bakanlarla ahbapça ederken Suriyeli bakanla bile ayaküstü bire bir sohbetim oldu. Bu ülkenin tek yarar yolunun politik uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin ortada tıpkı barışın olması gerektiğin Türkiye adına söyledik. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Suriye’nin yer bütünlüğü ve barış bizi direkt etkiliyor. Bölücü yıldırı örgütlerine verilecek mücadeleyi temas ant destekleriz. Suriye’birlikte bağlanak, kardeşlik olmazsa Suriye inhilal riskiyle karşı karşıya. YPG PKK’nın biricik amacı Suriye’yi tefrik etmek. Suriye’birlikte dinç hile olması geçişsiz. Bu emir kontak ve beraberlikle olur.”

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla onaylama belgesini imzaladı 

 

ABD’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

Share: