Çanakkale’de kullanılmamış av sezonuna girmeye hazırlanan balıkçılar törenle uğurlandı

SELIM Fırka Grup Başkanvekili Bülent Turan, av yasağının bu tün yarısı itibarıyla sona erecek olmasından belde balıkçıların denize açılıp ağlarını semavi sulara bırakacağını söyledi.

Turan, Çanakkale’nin Biga ilçesine merbut Kemer köyünde İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce 2022-2023 av sezonu amacıyla düzenlenen törene katıldı.

Burada mütekellim Bülent Turan, Çanakkale’nin özel aynı şehir olmasının beraberinde aynı zamanda balıkçılık kenti olduğunu belirtti.

Bugün balıkçılar amacıyla planlı törende bir araya geldiklerini ifade eden Turan, “Av yasaklarımız bu akşam ezanı bakımından bitiyor. Besmeleyi çekerek denize açılıyoruz. Çanakkale’miz 671 kilometre kenar uzunluğuyla Türkiye’nin ikinci ayrıntılı sahili olan domuzuna aynı ilimiz. Avcılık çeşitliliği bakımından çok denk bire bir ilimiz. Birçok deniz ürününün ortamında barındırıldığı özel tıpkı ilimiz. Çanakkale’mizde 12 bin balıkçımız var. Averaj adına balıkçılarımızın yarısı fiili namına bu işi yapıyor. 835 sayı balıkçı teknemiz var, 23 barınağımız var. 9 pasaj ihracat özne 14 modül akarsu ürünleri işletme tesisimiz var. 6 sayı midye istihsal tesisimiz var. Balıkta üstelik iddialı olan tıpkı ilimiz var. Karabiga karidesimiz var. Tescili yapılan çokça özel benzeri karides, konuşu değeri çok daha fazla diğerlerine göre. Bu bölgede balıkçılığın artması için okkalı mesaimiz var. Bu yıl Çanakkale’mizin göletlerine 1,5 milyon kadar şekerli su balığı bıraktık. Hem denizlerimizde hem üstelik lezzetli sularımızda balıkçılığın gelişmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Çanakkale Format Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erhan Dikici ise 4,5 aydan bu yana istirahatte olduklarını, mıntıka ve ağlarının bakımlarını yaptıkları belirterek, “İnşallah hayırlısıyla ferah ayrımsız av sezonu bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Dalan Birliği (SOLUK-BİR) Çanakkale-Tekirdağ Toprak Birliği Başkanı Naci Karabiber da şöyle konuştu:

“Bu gece yarısından itibaren inşallah önce ağlarımızı denize atacağız. Bu yıl denizlerimizde korkunç tıpkı balık var. Çokça heyecanlıyız. İki yıldır müsilaj nedeniyle sezonlar boğuk geçmişti ancak bu yıl denizlerimiz haddinden fazla bereketli görünüyor. Bütün alay malay inşallah vatandaşlara daha ucuza balık yedirmeye çalışacağız.”

Yakarış edilmesinin ardından denize açılan balıkçılar, av alanlarına anbean yasağın sona ereceği saati beklemeye başladı.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, AK Tümen Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Biga Kaymakamı Erdinç Yoğun, Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Fazilet Karadağ, siyasal partilerin temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.



Share: