Çanakkale’de balıkçılar, ‘Vira Bismillah’ diyerek denizlere açılmaya başladı

Çanakkale’de 1 Eylül bakımından denizlerde av yasağı sonuç buluyor. Zaman sonuç hazırlıklarını tümleç balıkçılar, ‘Vira Bismillah’ diyerek denizlere açılmaya başladı.

Çanakkale’nin Biga ilçesine merbut Kemer köyünde, 1 Eylül itibarıyla denizlerde gırgır tekneleriyle av yasağının kalkacak olması dolayısıyla tören düzenlendi. Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan YANLIŞSIZ Öğür Kol Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkale’miz özel ayrımsız şehir olmanın birlikte bir zamanda balıkçılık kenti. Bugün balıkçılarımız için çok hususi tıpkısı tören yapıyoruz. Av yasaklarımız akşam ezanı bakımından bitiyor. Besmeleyi çekerek denize açılıyoruz. Çanakkale’miz 671 kilometre yaka uzunluğuyla Türkiye’nin ikinci tafsilatlı sahili olan adamakıllı tıpkısı ilimiz. Avcılık çeşitliliği itibarıyla çokça denk aynı ilimiz. Bir Nice bahir ürününün ortamında barındırıldığı hususi tıpkı ilimiz. Çanakkale’mizde 12 bin balıkçımız var. Ortalama olarak balıkçılarımızın yarısı fiili namına bu işi yapıyor. 835 skor balıkçı teknemiz var, 23 barınağımız var. 9 parça ihracat fail, 14 çıngı su ürünleri pres tesisimiz var. 6 nüsha midye istihsal tesisimiz var. Balıkta üstelik iddialı olan ayrımsız ilimiz. Karabiga karidesimiz var biliyorsunuz. Tescili yapılan çokça hususi tıpkı karides, kazançlı değeri çok elan aşkın diğerlerine göre. Bu bölgede balıkçılığın artması amacıyla yoğun mesaimiz var. Bu sene Çanakkale’mizin göletlerine 1,5 milyon büyüklüğünde şekerli akarsu balığı bıraktık” dedi.

Konuşmaların peşi sıra artımlı tıpkı sene olması üzere dualar edilip, kurdele kesildi. Son hazırlıklarını mütemmim balıkçılar, selamlamalarla Kemer Limanı’ndan ayrılarak Marmara Denizi’ne doğru açıldı.

Tümsekli Köyü Balıkçı Barınağı’nda planlı törene; Çanakkale Valisi İlhami Lüle Taşı, AK Tümen Takım Başkanvekili ve Çanakkale Mebus Bülent Turan, SELIM Tümen Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Fazilet Karadağ, gırgır teknelerinin reisleri, siyasi parti temsilcileri ve çokça sayıda vatandaş katıldı.

As Balıkçılık teknesinin kaptanı Gurur Kemerli, “Bu gece saat 12.00’de hayırlısıyla Ege’ye makul açılacağız. Esaslı tıpkısı zaman bekliyoruz. Bu sene sivri çokça gözüküyor denizde. 10 dönüş içerisinde Türkiye’de seçkin madde anlaşılan tamam. Iyicene balıkçılık bekliyoruz, herkesin temennisi bu yönde” dedi.

Çalı Balıkçılık teknesinin sahibi ve kaptanı Eşsiz Karabiber, “Sezondan umutluyuz, bereketli pelit, hamsi olacak bu yıl. Tığ Ege’ye doğru açılacağız” diyerek konuştu. – ÇANAKKALE

Share: