Çanakkale’de av yasağının kalkmasıyla sardalyanın kilosu 60 TL’ye düştü

ÇANAKKALE’dahi, 1 Eylül itibariyle denizlerde kalkan av yasağının ardından balıkçıların denize açılmasıyla gelişigüzel güzeşte 150 TL’den satılan sardalyanın kilosu 60 TL’ye düştü. Balık münhal esnafından Öz Saygı Öget, “Bu yıl bereketli balık bekliyoruz” dedi.

Denizlerde 1 Eylül itibariyle av yasağının kalkmasıyla kullanılmamış zaman başladı. Çanakkale’bile balıkçılar ‘Vira bismillah’ diye niteleyerek tün yarısı denize açıldı. Yasağın sona erdiği ilk günde Çanakkale Balık Hali’nde cemaziyelevvel 150 TL’den satılan sardalyanın kilosu 60 TL’ye kadar gerilerken, hamsinin kilosu 50 TL’den tezgahlardaki yerini aldı. Eskimemiş sezonu değerlendiren balıkçılar, bu yıl balıkçının umudunun palamutta olduğunu söyledi.

‘FİYATLARIN UYGUN ŞEKİLDE SEYREDECEĞİNE İNANIYORUZ’Balık zayi esnafı Hasan Doğan Tunç, 2022-2023 av sezonunun başladığını söyleyerek, “İlk etapta av yasağının kalkması fiyatlara yansıdı. Sardalyanın kilosu 150, 200 liraları görmüşken, bugün 60 liraya kadar indi. Onun akabinde palamut kendini gösteriyor. Palamutun tanesi tezgahlarda 50 ile 60 teklik arasında satılmakta. Gırgır teknelerin denize açılmasıyla bu arada, balığında tutulmasına mecbur olarak, bu yıl da fiyatların akla yatkin şekilde seyredeceğine inanıyoruz. İlk günlerde olduğu üzere tenevvü az buçuk tutkun birlikte olsa önümüzdeki 1 hafta içerisinde denizlerde kesin yerine ne olduğu muhtemelen evet” dedi.’BOL BALIK BEKLİYORUZ’

Balık bilgisiz esnafından  Haysiyet Öget ise av yasağının etkilerinin yaklaşık 10 zaman bilahare daha çok hareketli olacağını söyleyerek, “10 dönüş sonra elan net konuşabiliriz. Bu seneden mübarek balık bekliyoruz. İnşallah tümce sunturlu balık yiyecek. Sardalyanın fiyatı 1 günde 180 liradan 60 liraya büyüklüğünde düştü, devamı ati. Şu an palamut yoğunluklu çalışacağız. Çanakkale halkı 15 çevrim daha sardalyaya yemeğe bitmeme edecek. Ondan bilahare ağız ağıza palamuta döner kebap ve mübarek artağan sivri satılır diyerek düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.Share: