Çanakkale ruzname haberi: ÇANAKKALE – Marmara’da hamsi Karadeniz’de pelit balıkçıları umutlandırdı

Denizlerde av sezonunun başlamasına sınırlanmış günler kaldığında onarımını tamamladıkları teknelerini baştan suyla buluşturan balıkçılar, hamsi ve palamutta yağmur bekliyor.

Av yasağının sona ereceği 1 Eylül’ü heyecanla muntazır Çanakkale, Balıkesir ve Yalovalı balıkçılar, teknelerinin eksikliklerini giderip ağlarını tamir ediyor.

Onarım sonrası teknelerini yeniden suya haiz balıkçılar, bu zaman Marmara Denizi’nde hamsiden, Karadeniz’üstelik palamuttan mübarek av beklentisiyle akıbet hazırlıklarını gözden geçiriyor.

Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Format Birliği (KOKU-BİR) Umumi Heyet Başkanı Nihat Işık, AA muhabirine, 2022-2023 avcılık sezonuna mahdut günler kaldığında balıkçının seçme zamanki kabilinden denizden beklentisinin çokça olduğunuz söyledi.

Işık, bereketli av bekledikleri balık çeşitleriyle ilişik şu değerlendirmelerde bulundu:

“Genel duruma bakacak olursak, Karadeniz’deki palamudun yüzde 10’u Marmara’dan Ege Denizi’ne akıp gitti. Yaz döneminde avcılık yapanlarda ateş balığı beklentileri birkaç oldu. hava durumu bile cevaz vermedi ateş balığı avlanmasına. Marmara Denizi’nde hamsi çokça eli nimetli. Göz ve radarlarla yapılan gözlemlerde ara sıra bölgelerde henüz kilolu gözüküyor. Zaman açılmadan onunla ait ne kadar peki, ne büyüklüğünde yakalanır bilemiyoruz elbette amma gözlemlediğimiz kadarıyla şu anda Marmara Denizi’nde mübarek miktarda hamsi görülüyor. Karadeniz’üstelik sâdır sivri geçişlerinde, Marmara’birlikte balıkçılarımız yakalayıp, değerlendirip parasını kazanabilir.”

Mazot fiyatlarındaki artma dolayısıyla balıkçıların yüklülük yaşadığını belirten Işık, hem bu konuda hem de bildirme fazla 24 metre derinliğe büyüklüğünde avlanılabilmesi uygulamasının esnetilmesi için destek beklediklerini anlatım etti.

Geçiş dönemlerinde pelit, lüfer kabilinden balıkları yakalayıp tüketicilere sunmak istediklerini anlatan Işık, “Sezondan umutluyuz. Balıkçılarımız ümitli. Kazasız belasız bereketli çoğalan bir mevsim diliyorum.” dedi.

“İstanbul Boğazı bölgesinde son yılların sunma şişman lüfer popülasyonunu bekliyoruz”

IÇKI-BİR Çanakkale- Tekirdağ Mıntıka Birliği Başkanı Naci Karabiber dahi bugünlerde denize çıkış için vizelerini, teknelerinin sörvey kontrollerini yaptırdıklarını bildirdi.

Biga ilçesi Tümsekli köyünde düzenlenecek törenle “Arasız Besmele” diyerek denize açılacaklarını aktaran Karabiber, şu ifadeleri kullandı:

“İki sene evvel müsilaj nedeniyle acı bir zaman geçirdik. 2021-2022 sezonu ise daha ızdırap geçti. Sebebi, müsilaj nedeniyle balığın alışılagelen döngüsünü tamamlayamamış olmasıydı. Ama bu yılki verilere bakarak, öngörülerimiz Karadeniz’üstelik kadir bir sivri olduğu yönünde. Ihtimal bile denizlerimizde son 50 yılın en mebzul palamut popülasyonunu göreceğiz. Er olmasına karşın şu anda palamut hele Çanakkale Boğazı’ndan da geçmeye başladı. Karadeniz’üstelik o kadar çok palamut var kim Çanakkale’birlikte da görülüyor. Haddinden Fazla er olmasına karşın lüfer görülmeye başladı. Yalova, İzmit Körfezi ve İstanbul eliyle lüfer görülüyor. İstanbul Boğazı bölgesinde serencam yılların bildirme balaban lüfer popülasyonunu bekliyoruz. Marmara Denizi’nde çok ongun bir hamsi popülasyonu var. Ege’da sardalya var, kolyoz var. Benzeri hafta sonradan boyut elan net galiba olacak ama şu anda denizin durumu çokça bol görünüyor.”

Yalova Eşkal İlçe Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Karataş, balıkçılar olarak Karadeniz endeksli icraat yaptıklarını belirtti.

Karataş, Yalovalı balıkçıların çoğunun palamut üzere Karadeniz’e gideceğini dile getirerek, “Denizlerde gelişmeler var. On Paralık görmediğimiz balıkları Yalova’de görüyoruz. Söz Gelimi yıllardır mercan balığı yavrularını görmüyorduk. Bu yaz aşağılık aynı mercan yavrusu oldu. Balık çeşitlerinde gelişme var. İnşallah bu daha de ileriye gidecek.” değerlendirmesini yaptı.

Kooperatif üyesi balıkçı Bülent Katışıksız ise özellikle çinekop, lüfer, pelit kabilinden çeşitlerde bol av beklediklerini, maliyetlerinin uygun olması durumunda tüketicilere çarkıt fiyatlardan balık eklemek istediklerini ifade etti.Share: