Büyük Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle törenler düzenlendi.

Konya Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Vali Vahdettin Özkan, “Utku İçin Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün meal ve önemine ilgilendiren mesajı okundu.

Hava Uçman Binbaşı Mutlak Çıpa bile konuşmasında, milletin bağımsızlığa tutkusunu simgeleyen, eşine beş altı rastlanan benzeri kahramanlık destanının 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Tören, öğrencilerin türkü dinletisi, ahali oyunu gösterileri ve boğaz töreniyle sona erdi.

Programa, Ilbay Özkan’ın beraberinde Büyükşehir Şehremini Misyon İbrahim Altay, gâh milletvekilleri, sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Karaman

15 Orak Ayı Cumhuriyet Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Temmuz Aktekke El Erki Meydanı’nda devam eden kutlamalarda Vali Tuncay Akkoyun ve Belediye Başkanı Uğraş Sahtekâr, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Kurnaz Astsubay Rağbet Daştan’ın, günün anlam ve önemini anlatan konuşmasından bilahare mehter takımı eylem sundu.

Program, geçit töreniyle akıbet buldu.

Kutlamalara YANLIŞSIZ Öğür Karaman Saylav Recep Şeker Hastalığı, CHP Karaman Saylav İsmail Atakan Ünver, mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Belediye Reisi Dünya Dinçer, törene katılanların bayramını kutladı.

Ilbay Aydoğdu, Anadolu’nun kaderinin ağustosta yazıldığını belirterek, “Ulus adına asırlar boyunca bitmeme fail fütuhat ve üç kıtada süren hükümranlığımız sona ermeye başladığında, bizi Anadolu’dan söküp atmak isteyenlere, gene bir ağustos haset karşılık verdik.” dedi.

Şiirlerin okunduğu merasim, eğitimcilerden oluşan el oyunları ekibinin gösterisi ile bitmeme etti.

Cingöz ve polis güçleri ekiplerinin merasim geçişinin ardından İl Jandarma Komutanlığı Komando Er Bölüğü aracılığıyla Komando Er Andı okundu.

Tören, Ilbay Aydoğdu, YANLIŞSIZ Fırka Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu, İYİ Parti Aksaray Saylav Ayhan Erel ile Şehremini Dinçer’in, Yengi Bayramı tebriklerini akseptans etmesiyle sona erdi.

Afyonkarahisar

Kocatepe Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra, ocumak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Zeybek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Kahraman, SELIM Öğür Afyonkarahisar milletvekilleri Mürtefi Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, askeri erkan ile protokol üyeleri katıldı.

Share: