Bursa İl Sağlık Müdürlüğü lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerine alın uyardı

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, kent genelinde çalışkan olan lodos nedeniyle, değme sene onlarca insanın ölümüne neden olan karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan kayıtlı açıklamada görüşlerine vadi sunulan Yavuzyılmaz, havaların soğumasıyla birlikte vatandaşların evlerinde ülkü sıcaklığı arkalamak amacıyla muhtelif ısıtıcılar kullandıklarını kaydetti.

Halk ortada “ağızsız kıyacı” kendisine dahi aşina, rengi ve kokusu namevcut karbonmonoksit gazının efdal düzeyde solunum edilmesinin birkaç dakika zarfında ölüme bozukluk olduğunun altını çizen Yavuzyılmaz, “Bu yüzden İnsanlar zehirlendiğinin farkına bile varmadan aynı daha uyanamayacakları bir uykuya dalmaktadırlar. Karbonmonoksit zehirlenmelerine alın alınacak önlemler kolay ancak dirimsel derecede mefret. Tedbir adına, banko lodoslu havalarda soba ve kombilerin yakılmaması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Alınacak önlemlere de değinen Yavuzyılmaz, şunları kaydetti:

“Isıtıcıların bulunduğu vabeste mekanlardaki menfezler, ortama oksijen girmesini sağlayarak karbonmonoksit oluşumunu engeller. Hanelerde yaptığımız araştırmalar, evlerin çoğunda menfezlerin gazete veya naylonla kapatıldığını gösteriyor. Bu genişlik, ölüme davetiye çıkarmaktadır. Karbonmonksit zehirlenmesi belirtileri, rappadak gelişen enflüanza gibidir. Gürpedek başlayan temel ağrısı, halsizlik, koku alma organı akıntısı, hapşırma gibi belirtiler varsa karbonmonoksit zehirlenmesinden işkil edilip, derhal küşade havaya çıkılmalı, ortam havalandırılmalı ve 112’ye veri verilmelidir. Tıpkısı odada zehirlenme olmuşsa, gayrı odalar, hassaten apartmandaki ayrımsız gelgel boşluğuna açılan yekpare daireler tehlike altındadır. Bazen zehirlenme belirtileri saatler sonraları dahi başlayabilir. Bu nedenle zehirlenmenin olduğu yerde mevcut eşhas, o zaman zehirlenme belirtileri olmasa de nezaret altında bulunmalıdır.”

Share: