Bu savsaklamak 1 sene bayatlamıyor

Bu paketlemek 1 yıl bayatlamıyor

Memleketlerinden gurbete bayatlamayan mukavemetsiz ekmek götürüyorlar

KAYSERİ – Kayseri’nin Develi İlçesinde işlek kadınların isteği üstüne muhtar yoluyla yaptırılan ekmek evinde, 1 yıl bayatlamayan saf atlatmak yapılıyor. Mahallede diri kadınların ekmeklerini pişirdikleri ocak, yufka zamanı geldiğinde benzeri aktarılma dahi gereksiz kalmıyor.

İlçeye merbut Şahmelik Mahallesi’ndeki savuşturmak evine yandaki mahallelerden ve gurbetten gelen vatandaşlar dahi vakit kaybetmeden un, akarsu ve sodyum klorür kullanılarak atlatmak pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl boyunca bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten mevrut vatandaşlar birlikte giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci atlatmak evi üzere çalışmalara başlayacağını söyleyen Şahmelik Muhtar İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden savuşturmak evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eleme evi vardı yenisi yapılınca sakat eliminasyon evini üstelik ekmek evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, haricen köylülerde geliyor, bitişik köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Amma yegâne sınırlı kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve aynı aldatmak evi daha yaptırmayı düşünüyorum. Bizim karye az buçuk şişman 400 haneye istikbal ediyor 800-1000 nüfuslu bir karye. Bu yüzden ikinci ekmek evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Genişlik mebzul çerden çöpten ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını belirten Rukiye Aynur de, “Köylüler yerine toplandık yufka aldatmak yapıyoruz, çok güzel oluyor. Her yıl bu aylarda toplanıp köyümüzde ki aldatmak evimizde eften püften yapıyoruz. Yer pir yufkayı dahi Şahmelik köyümüz yapar o kadar iddialıyız” dedi.

Asiye Sıradan ise; “Burada paketlemek yapıyoruz, bugün benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, gibi yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette çerden çöpten ekmek fora etmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi.

Share: