Bu paketlemek 1 sene bayatlamıyor

Kayseri’nin Develi ilçesinde faal kadınların isteği konusunda mahalle muhtarı tarafından yaptırılan ekmek evinde, 1 sene bayatlamayan natürel aldatmak yapılıyor. Mahallede zihayat kadınların ekmeklerini pişirdikleri sülale, dayanmayan zamanı geldiğinde 1 periyot dahi gereksiz kalmıyor.

İlçeye tutkun Şahmelik Mahallesi’ndeki ekmek evine komşu mahallelerden ve gurbetten mevrut vatandaşlar da hoppadak un, akarsu ve tuz kullanılarak ekmek pişiriyor. Yapılan ekmekler 1 yıl boyunca bayatlamadan tüketilebilirken, gurbetten mevrut vatandaşlar dahi giderken yaptıkları ekmeklerini götürüyor. İkinci ekmek evi amacıyla çalışmalara başlayacağını belirten Şahmelik Mahalle Muhtarı İsrafil Çal; “Bayanlarımız bizden savmak evi hizmeti istediler, bizim köyümüzde eliminasyon evi vardı yenisi yapılınca çarkıt eliminasyon evini de paketlemek evine çevirdik. Köylülerimiz burada ekmeklerini yapıyorlar, dışarıdan köylülerde geliyor, yandaki köylerden gelenler oluyor, Gurbetçiler geliyor burada ekmeklerini yapıyorlar paket yapıp götürüyorlar. Ama yegâne dar kalıyor, Belediyemize müracaatta bulunacağım ve bir paketlemek evi elan yaptırmayı düşünüyorum. Bizim karye az buçuk nazik 400 haneye istikbal ediyor 800-1000 nüfuslu benzeri köy. Bu yüzden ikinci paketlemek evini yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

Genişlik mebzul çerden çöpten ekmeğinin mahallelerinde yapıldığını söyleyen Rukiye Aynur bile, “Köylüler adına toplandık dayanmayan aldatmak yapıyoruz, çok iyice oluyor. Her sene bu aylarda toplanıp köyümüzde kim savsaklamak evimizde dayanmayan yapıyoruz. En evire çevire yufkayı bile Şahmelik köyümüz yapar o büyüklüğünde iddialıyız” dedi.

Asiye Aşağılık ise “Burada savmak yapıyoruz, bugün benim ekmeğimi yapıyoruz. Bu ekmekler buradan Konya, Aksaray, üzere yerlere çocuklarımıza torunlarımıza gurbetçilerimize gönderiyoruz. Gurbette güçsüz savsaklamak tahsis etmek isteyenlerde buraya gelip burada yapıp gidiyorlar” dedi. – KAYSERİ

Share: