Bozdoğan’da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tün bile sürdü

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları akşam gerçekleştirilen fener alayı yürüyüşü ile son buldu.

Bozdoğan’daki Cumhuriyetin Kuruluşunun 99. yıldönümü kutlamaları 28 Teşrinievvel haset İlçe Kaymakamı Mehmet Mücahit Başkapan ve Belediye Komutan Vekili Serkan Sarıoğlu, Cumhuriyet Altını Savcısı Erdi Balcı ve kaza protokolü ile gelişigüzel Atatürk büstüne çelenk yeryüzü töreni ile başladı. 29 Ilk Teşrin’de ise sabah erken saatlerde Kaymakam Mehmet Alperen Başkapan, kaymakamlık makamında tebrikleri akseptans etti. 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları ise ilçe stadında devam etti. İlçedeki okullar eliyle hazırlanan kutlamalar çerçevesinde ilk kendisine Cumhuriyet mevzulu yarışmaların ödülleri tören düzeni üyeleri marifetiyle verildi.

“Cumhuriyet Altını, dünyaya düzlük okuyan tıpkı avuç gözü kara Türk’ün zaferinin tacıdır”

Dürü töreninin ardından günün medlul ve önemini anlatan ayrımsız danışma işleyen Ilçebay Mehmet Derviş Başkapan; “99. yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz, Türk tarihinin aktığı yatak, İstiklal harbinin arı çocuğudur. Sıra süresince medeniyet ufuklarını parıldatan Türklük güneşinin yeniden doğması, destandaki çıpa dağı eriten ateşli sönmemek için yeniden yanmasıdır. 3 kıtaya münteşir utkulu ecdadımızın hatırasını Anadolu yaylasında diriltmek için aynı şahlanış, bizi buyurmak talip tarihin gırtlağından tutup yere vurduğumuz, küllerimizden doğduğumuz bire bir diriliştir. Cumhuriyet, dünyaya yer okuyan aynı apaz gözü karaca Türk’ün zaferinin tacıdır. Cumhuriyet Altını, kimsesizlerin kimsesidir. 100. yılına yaklaşırken, tecim-ulaşım-askeri çetin-teknoloji gelişigüzel alanda aynı atılımı hile fail Türkiye Cumhuriyetini sürgit keyiflendirmek ve yükseltmek ülkümüze iman tazelerken başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk almak için zırh arkadaşlarını, muazzez şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve nazikâne anıyorum” dedi.

İlçe stadında planlı gösterilerin ve tebrik etkinliklerinin arkası sıra 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu ise akşam gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı Askı Alayı Yürüyüşü ile akıbet buldu. – AYDIN

Share: