Borsa günü rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’dahi BIST 100 endeksi, günü yüzdelik 0,19 kazançla 5.429,13 puandan tamamlayarak mecmu zamanların arz yüksek günce kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü bildirme erdemli kırat rekorunu da 5.491,10 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, esbak kapanışa bakarak 10,11 fakül artarken, bütün işlem hacmi 124,1 bilyon liralık düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzdelik 1,39 ayar kaybederken, ana ortaklık endeksi yüzde 0,09 derece kazandı.

Sektör endeksleri beyninde en çokça kazandıran yüzde 2,76 ile kimya, petrol, plastik, genişlik haddinden fazla gerileyici ise yüzdelik 2 ile madencilik oldu.

Analistler, gestalt bankalarının sıkılaşma adımları ile güçlenen sükûnet endişelerinin küresel pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini belirterek, kalan ara kazanç faizleri ve Noel tatili öncesi keyfiyet bloke etmek talip yatırımcı işlemlerinin etkisiyle oynaklığın sürebileceğini söyledi.

Yurt içi piyasaların zait ayrışmaya devam ettiğini aktaran analistler, üst yönlü eğilimin sürmesi beklense da mütezayit kar realizasyonu olasılığı karşısında temkinli olunması gerektiğini vurguladı.

Analistler, yarın daraç ortamında Türkiye Cumhuriyet Altını Minval Bankası (TCMB) Para Politikası Oturmuş repo kararı, mahdut dışında ise ÇAKER ve İngiltere’da açıklanacak tahaccüm verilerinin piyasaların odağında olacağını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 seviyesinin direnç, 5.350 puanın bindi konumunda bulunduğunu kaydetti.

AA Finans’ın ümit anketine katılan ekonomistlerin hepsi, TCMB’nin, siyasa faizini çakılı bırakmasını bekliyor.

AA Finans’ın, ferda gerçekleştirilecek TCMB’nin Dünyalık Politikası Müesses toplantısına müteveccih ümit anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Sormaca sonuçlarına bakarak, ekonomistlerin kâffesi, siyaset faizinin yüzde 9’de sabit bırakılmasını öngörüyor.

Share: