BM’den İsrail-Filistin şiddetinin çözümü için ‘barış’ vurgusu

Konfedere Milletler (BM) Orta Şark Barış Süreci Özel Koordinatörü Toy Wennesland, İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin “kırılgan” olduğunu ve “yol döngülerinin” fakat özgür tıpkı Filistin devleti ile İsrail’in yanında yaşaması halinde duracağını dile getirdi.

Mısır’ın delalet ettiği ateşkesin “tam ölçekli aynı savaşın yarık vermesinin önlenmesine koruyucu olduğunu” belirten Wennesland, “düşmanlıkların baştan başlamasının sadece Filistinliler ve İsrailliler amacıyla tahripkâr sonuçları olacağı ve herhangi bir politik ilerlemeyi zorlaştıracağı” üstüne uyardı.

‘Filistin halkı yorgun’

Filistin’in BM Büyükelçisi Riyad Mansur, Filistin halkının “yorgun” olduğunu söyledi ve Güvenlik Konseyi’ni onların korunmasını nail olmak üzere harekete geçmeye çağırdı.

Gazze’ye saldırılar

İsrail, saldırı hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma namazı haset Gazze’deki İslami Cihad’a ilişik olduğunu argüman ettiği hedeflere saldırış başlatmıştı. Saldırılar konusunda Gazze’den İsrail yönüne bire bir dizi film roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk ve 4 kadının vadi aldığı 44 yaşama hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa seçkin fert kaybı yaşanmamıştı.

Ortalık ortada Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan bırakışma 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Fransa: İsrail Gazze’deki ablukayı kaldırmalı

 

Sisi,İsrail Başbakanı Lapid’le Gazze ateşkesini konuştu

 

İsrail, Gazze’den sonra Gün Batısı Şeria’üstelik da yıkıma başladı

 

İslami Cihad’dan Gazze’deki mütareke amacıyla açıklama

 

BM ve ABD Gazze’deki ateşkesi destekledi

 

İsrail ve Gazze’deki İslami Cihad arasındaki mütareke uygulamaya girdi

 

Share: