BM: Myanmar’da eş ve çocuklara cebin insanlık suçları arttı

Konfedere Millerler (BM) raporunda “Myanmar’da yabanlık suçlarının sistemli benzeri şekilde sürdüğü” vurgusu yapılırken, bu suçlardan karı ve çocukların dokunaklı aynı şekilde etkilendiği ifade edildi.

Raporda ifadelerine vadi verilen Soruşturma Mekanizması Başkanı Nicholas Koumjian, “Avrat ve çocuklara yönelik taksirat, arz dokunaklı arsıulusal taksirat arasında olmakla alay malay geçmişten bu yana yeterince kayıt altına alınıp araştırılmamıştır” dedi.

Tutamak toplanıyor

İnsanlık suçu işleyenlerin adisyon verebilmesi üzere Soruşturma Mekanizmasına mecbur ekiplerin mağdurlarla görüşerek beyyine topladığını belirten Koumjian, “Bahis Konusu suçların failleri, dokunulmazlık kalmayacaklarını bilmelidir” diyerek hesaplı.

200’ün üstünde kaynaktan 3 milyona mail bili

Raporda 200’ün üzerinde kaynaktan 3 milyona mümasil verinin toplandığını kaydeden Koumjian, “Şubat 2021 darbesinden bu yana sivillere müteveccih dizgesel saldırıların arttığına dayalı berenarı aşkın gösterge mevcut” ifadelerini kullandı.

Koumjian, kadınlara yönelik saldırı ve cinsî saldırının yanında çocuklara müteveccih işlenen suçların alelumum Myanmar düzenlilik güçlerince işlendiğini söylefi.

Etnik hepten saldırılar yüzünden Arakanlı Müslümanlar kafile ediyor

Myanmar ordusunun budunsal kâmilen saldırıları nedeniyle 2017’den bu yana ülkelerini tecezzi fail Arakanlı Müslümanların durumunun vahametini koruduğunu dile getiren Koumjian, Arakanlıların ülkelerine emniyetli bire bir şekilde dümbelek dönüşünün, “kendilerine merhametsiz yapanlar adisyon vermedikçe haddinden fazla print olduğunu” belirtti.

Koumjian, “Arakanlı Müslümanların süregelen dramı ve Myanmar’da devam eden ivinti ortamı, Sormaca Mekanizmasının adaleti mizan ve henüz fazla zorbalığı önlemedeki rolünün önemini yansıtmaktadır” dedi.

Myanmar’da biber dolması haberle suçlanan Japon muhabire gözaltı

 

AKARSU Myanmar’daki idamları kınadı

 

BM Genel Sekreteri, Myanmar’daki siyasi infazları kınadı

 

BM: Myanmar ordusu çocukları kaçırıyor

 

Myanmar’ın yatık lideri ocak hapsinden cezaevine nakledildi

 

Myanmar’daki idam cezaları insanlığa alın suç oluşturabilir

 

Share: