Bitlis’te açılan plonjon okulunda eğitimler başladı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bölgenin turizmine yardım hatırlamak ve yıpranmamış dalgıçlar yemlemek amacıyla açılan dalış okuluna kaydolan 40 katılımcıya terbiye verilmeye başlandı.

Selçuklu Mahallesi’ndeki Van Gölü sahiline götürülen katılımcılara bilirkişi eğitmenlerce dalışla ilgili teorik ve uygulamalı terbiye veriliyor.

Dernek Başkanı Cumali Birol, gazeteciere, kestirmece 450 canlı dalıcılarının olduğunu söyledi.

İlçede Su Sporları Merkezi ve Plonjon Okulu’nun yapılmasına destek sunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ilçebay İsmail Çıpa, Belediye Başkanı Necati Gürsoy ve YANLIŞSIZ Parti Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ile Cemal Taşar’a teşekkürname eden Birol, Van Gölü’nün iri bölümünün Bitlis sınırları süresince olduğunu aktardı.

Kentteki biricik plonjon okulunda bölgedeki tarihi dokuları, batıkları ve mikrobiyolitleri korumak amacıyla balık adam sayısını artırmayı hedeflediklerini tamlayan Birol, şunları kaydetti:

“Bu eğitimlerin ilimize, ilçemize ülkemize hayırlar getirmesini murat ediyorum. Çokça sevinçli ve evire çevire tıpkı sezon geçirdik. Bu güzelliği 40 öğrencimize brovelerini vererek taçlandıracağız. Bu sene hedefimiz 450 kişiye dalgıçlık eğitimi vermekti ama binamızın biraz gecikmesi sebebiyle yapamadık. Gelecek sene burada balık adam eğitimlerinin verildiği, kano, yelken, dragon yarışlarının yapıldığı tıpkı akarsu sporları merkezimiz bütün halkımıza hizmet verecek. Buralar tüvana olacak. Dünyada 6 milyon 500 bin dalgıç var. Amacımız bunun en birkaç yüzde 10’nunu ilçemize tefhim etmek. Su Sporları Merkezi ve Plonjon Okulumuz birlik halkımıza leziz olsun.”Share: