Bitlis’in tarihi dokusu aktarılma yüzüne çıkıyor

BİTLİS’te geçen sene ilkgüz ayında, Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü ‘Dere Üstü Islah Projesi’ çalışmalarında dolaşma yüzüne sâdır çeşitli dönemlere ilgili eserlerin restorasyonu devam ederken, tarihi dokunun ortaya çıkarılması çalışmaları birlikte sürüyor. Bitlis Valisi Oktay Çağatay, projenin belirlenen takvime bakarak yürüdüğünü, sene sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “Yüce tarihi nesiç akarsu ve kimliğiyle iktidarlı bire bir destinasyon haline ati olan Bitlis’i Türkiye’ye ve dünyaya bergüzar edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık yaptığı 2008 yılında, Bitlis’i ziyareti sırasında gündeme gelen, detaylı benzeri mücahede sonrası hayata geçirilen ‘Öz Üstü Islah Projesi’ kapsamında, kent merkezindeki katabolizma çalışmalarına 29 Ilkgüz 2019’birlikte başlandı. İlk yerine, mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ilişik, umum arasında ‘Hanedan Otel’ kendisine bilinen, içre 1 otel ve 39 hisse senedi yeriyle bazen resmi kurumların bulunduğu 5 eğik çatı yıkıldı. Geçen zamanda 700 hareket yeri ve binanın yıkımı bile gerçekleştirildi. Gerileme tahammül çalışmaları sonrasında, binaların arkasında kaldığı amacıyla görünmeyen Bitlis Kalesi ve 16’ncı yüzyılda yapılan Kâmil Hamamı yeniden görünür ağıl geldi. Yadımlama çalışmaları sırasında binaların ve iş yerlerinin altında artan 10 tarihi güreşçi köprüsü ise çağ yüzüne bundan sonra.

PROJE YIL BÖYLELIKLE TAMAMLANACAKÇevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yürüttüğü Öz Üstü Islah Projesi kapsamında ayrıca dere ıslahı, yolların düzenlenmesi, peyzaj çalışmaları, oturma alanları, ağaçlandırma, bitki alanları ve park kabilinden alanlar amacıyla de mücahede yapılıyor.Bitlis Valisi Oktay Çağatay inşaat alanlarını ülfet ederek, müteahhit firma yetkililerinden bilgi aldı. Vali Çağatay, projenin belirlenen takvime bakarak yürüdüğünü ve yıl sonuna büyüklüğünde tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi.’BİTLİS ÜSTELIK BİR DESTİNASYON HALİNE GELECEK’Vali Çağatay, şöyle konuştu:

“2021 yılı ağustos ayında zarfında Cumhurbaşkanlığınca car edilen riskli kayran kararıyla Bitlis Deresi üzerindeki imara çapraz ve risk yapılanma fail yapıları tamamen ortadan kaldırdık. Kaldırdıktan sonradan memnuniyetle görme ettik ki; yapıların engelleme ettiği 10 tarihi güreşçi köprüsü, kâmil hamamı ve Hacı Behiye Camisi açığa artık. Bitlis’te çokça çarkıt tarihi yapılar var. 2 bin 500 almanak tıpkısı kale ve yekpare dahi kent ortasındaki kalenin serian altında onlarca tarihi esere sahibiz. Temsil Hazo Hanı 1400 almanak. Şerefiye, Düz ve Ulu Cami. Bunların bütünü tarihi özellikleri ve güzellikleri olan eserler. Bunlar antlaşma içinde restore edilmişler. Biz yapı altında kalan köprüleri, hamamları, camileri yeniden restore ediyoruz. Aynı zamanda Bitlis Deresi’ni ağız ağıza restore ediyoruz. Kazım Ağır İlkokulu’ndan başlayarak 1300 metre uzunluğundaki bu dereyi taş duvarlarla bezeyip müstacelen üstüne kavim bahçesi yapıyoruz. Ulus bahçesinde çocuklarımızın oyun alanı olacak. Akarsu gösterileri olacak. Vatandaşlarımızın tatil alanı olacak. Teraslar olacak. Bitlis yüce aynı tarihi kimliğini ortaya koyan üstelik bir destinasyon haline ati. Tığ parçalanmamış vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız.”Share: