Bitlis balı Londra’da ‘Altın Bal’ yarışmasında birinci oldu

Bitlis balı, dünyanın yer prestijli bal yarışmalarından olan London International Honey Competıtıons (Londra Uluslararası Bal Yarışmaları) çerçevesinde bilcümle testleri başarı ile geçerek acun birinciliği elde etti.

Türkiye’nin arz büyük bal merkezlerinden olan Bitlis’te bal hasat çalışmalarına başlanırken, ensesi kalın floraya cemaat efdal rakımlı yaylalarda üretilen bal, topluluk olduğu kaliteyi birlikte başarıyla ortaya koydu. 3 kamer geçmiş uluslararası bal yarışmaları için Londra’daki laboratuvarlara gönderilen Bitlis balı; prolin değeri, nem oranı ve polen sayımı bakımından birinci seçildi. Kısaca 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı bu değerlendirmede 28 kategoride Bitlis balı dünya birincisi seçilmesi, kentteki arıcılara şişman bahtiyarlık yaşattı.

Bitlis namına ürettiği balları, laboratuvarlardaki testlerden başarıyla güzeşte ve yargıcılar kurulu üyelerinin verdiği puanlarla Londra Uluslararası Bal Yarışmalarında birincilik elde fail Yürek Güngördü, ödülünü ise 27 Ağustos’ta İstanbul’birlikte düzenlenen 47’nci Apimondia Acun Arıcılık Kongresinde aldı. ‘Golden Honey’ (Değerli Bal) ödülünü düzlük Güngördü, kısaca 45 yıldır 3 kardeşi ile gelişigüzel bal üretimi yaptıklarını söyledi. Bal alanında dünyanın bildirme prestijli ödüllerinden biri olan ‘Golden Honey’ ödülünü aldıkları üzere bahtiyar olduklarını belirten Yürek Güngördü, ödülü Bitlisli arıcılar namına aldıklarını belirterek, “Babadan kalma mesleğimizi 2 bin 500 rakımlı Karçinbaşı dediğimiz bölgede sürdürüyoruz. Endemik bitkilerin ciddi olduğu bu yaylada gökçe yazın konaklarız. Bugüne kadar bir nice yarışmada bağış almıştık. Ama yeryüzü prestijli ödülümüz bu oldu. Bitlis Saf Yetiştiricileri Birliği tarafından yarışmaya bizim balımız gönderildi. Ürünümüz parçalanmamış laboratuvar ortamlardan geçtikten sonradan değerli bal ödülüne müstahak görüldü. Bu iki aylık benzeri süreçti. 47’ncisi düzenlenen Apimondia Dünya Arıcılık Kongresinde planlı törenle ödülümüzü aldık. Biz bu ödüllü Bitlis arıcıları, Bitlis balı adına aldık. Emeği geçenlere haddinden fazla teşekkür ediyorum. Bu başarıda yeryüzü nazik hisse, Bitlis Günahsız Yetiştiricileri Birliği Başkanımız Kentlileşmiş Avcil’in. Bitlis balı üs değerini bulmaya başlıyor. Bitlis balı hak ettiği yere gelecek. Apayrı yerlerde hep bal ormanı yaparken, bizim burada katıksız bal ormanı var. Dünyadaki 300 endemik gevenden üçü birlikte Bitlis’te bulunuyor. Balda sunma kocaman kalitelerden birisi prolin miktarıdır. Türkiye’üstelik derhâl derhâl en erdemli prolin miktarı de Bitlis balında çıkıyor” dedi.

Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil ise kentteki hasat döneminin başladığını söyledi. Avcil, kentte 240 bin günahsız kovanının bulunduğunu ve 3 bin ton bal ürettiklerini belirterek, “Bitlis; abuhava, coğrafya ve tabiat zenginliği bakımında arıcılık merkezidir. Plato ve ensesi kalın nebat örtüsüne erbap olduğu için da kalitesi yüksektir. Dünyadaki bir nice arsıulusal yarışmada, Bitlis balı derakap dakikasında seçme sene ödül alıyor. Bu sene ise arıcı arkadaşımız Güven Güngördü’nün ürettiği balları Londra Arsıulusal Bal Ödülleri Yarışmasına gönderdik ve balımız zer kalite ödülüne müstahak görüldü. Bunun üzere İstanbul’birlikte 47’ncisi düzenlenen Apimondia Acun Arıcılık Kongresinde ödüllerimiz sunma edildi. Bu vesileyle Cesaret arkadaşımıza ve değişik arıcılarımıza bu başarılarının bitmeme etmesini diliyorum. Bitlisli arıcılar çok şişman aynı hazinenin üstünde oturuyorlar. Arıcı arkadaşlarımız istediği takdirde ve kendilerine imkan verildiğinde bu zümre arsıulusal platformlarda daha gani dereceler alacağına dahi inanıyorum” diye niteleyerek konuştu. – BİTLİS

Share: