Bitkisel: Tahıl Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş cepheli yansıdı

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, ‘Yüz Yüze Dilek Gönüle Ümraniye Programı’ kapsamında sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, dünyalık ve cemiyet başkanları, aksiyon insanları ve tatmin önderleriyle bir araya geldi.

Ümraniye’deki tıpkısı otelde planlı programa DÜRÜST Tümen İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım de katıldı. Burada konuşan Icra Vekili Bitkisel, müstevli sürecinde yüzdelik 14,1’e kadar yükselen avarelik oranının haziran ayı bakımından yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına gerilediğine ilgi çekti.

Vekil Nebati, Türkiye’nin büyümeye devam ettiğine vurgu yaparak, “Hemen herhangi bir kamer Cumhuriyet Altını tarihimizin kullanılmamış dış satım rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.   

‘2020 YILINDA DAHİ TÜRKİYE NEMA KAYDEDEN ÜLKELERDEN BİRİ OLMUŞTUR’ 

Vekil Nureddin Bitkisel, salgına rağmen Türkiye ekonomisinin nema kaydettiğine özen çekerek, “Ülkemiz bütün dünyayı etkisine kayran Kovid-19 salgınına karşın aceleci toparlanma kabiliyeti gösteren ekonomilerden biridir. Küresel ekonominin salgından şişman hasar gördüğü 2020 yılında de Türkiye, nema kaydeden kıymetli ülkelerden biri olmuştur. Türkiye ekonomisi 2021 yılında ise yüzde 11 oranında rekor ayrımsız büyüme performansı elde etmiş, bu zihayat nema görünümünü tartılı bir kompozisyonda sağlamıştır. Iktisadi büyümeyle gelişigüzel istihdamda çokça gösterişli artış kaydettik. Salgının sunu şiddetli dönemine nazaran kısaca 5,5 milyon nefis aynı istihdam artışı kaydederek 2022 yılı haziran bakımından toplanmış istihdamımız 30,9 milyona ulaşmış durumda. Hemen bu yılın ilk yarısında sağlanan kavga, dünya ekonomisinin durumu, mal fiyatları, erke fiyatlarındaki yükselişe rağmen istihdam artışı 862 bin dirilik oldu. Müstevli sürecinde yüzdelik 14,1’e büyüklüğünde yükselen avarelik oranıysa bu yıl haziran ayı bakımından yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına geriledi” diyerek konuştu.   

‘İHRACAT REKORLARI KIRMAYI SÜRDÜRÜYORUZ’ 

Vekil Bitkisel, “Attığımız yapısal adımlar ve tedbir zincirindeki değişimlerin olumlu etkisiyle 2021 yılında ihracatımız uzun dönemli trendin berenarı üstünde artma gösterdi. İhracattaki hareketli performansımız 2022 yılında devam etmiş, 250 milyar dolar sınırına dayanmıştır. Çabucacık seçkin kamer Cumhuriyet tarihimizin eskimemiş dış satım rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz. Kezalik ülkemiz turizm gelirlerindeki toparlanma bakımından da sair ülkelerden pozitif ayrıştı. Rusya-Ukrayna Savaşına karşın ateş parçası bire bir performans sergilemeye devam edebilmiştir. Beklentimiz yılsonunda turizm gelirimizin 37 bilyon doların üstüne geçmek ve salgın öncesi seviyenin bile üstünde bire bir performansın sergilenmesini göreceğiz. Levha bedihi ortada. Tekmil toptan olumsuzluklara rağmen üretimde, büyümede, istihdam ve ihracat artışında Türkiye adeta süratli ilerliyor. Ekonomimiz çok şükür sağlıklı ve sağlam. Tıpkısı bile gidip şu bizim karamsarlar korosuna sorsanız size çabucak battık-bittik şarkısını söylemeye başlarlar” ifadelerini kullandı.  

‘ÖNLERİNDE ÜN BULUNANLAR KORO HALİNDE DOMATES DOLMASI YANLIŞ MALUMAT YAPIYORLAR’ 

Vekil Bitkisel, eleştiriye sadık olmadıklarına ilgi çekerek, “Tığ katiyen eleştiriye merbut veya sorunları görmezden gelen bir anlayışa topluluk değiliz. Buradaki esas maslahat bir kesimin bütün sorunlara büyüteçle bakarken sükse kaydedilen alanları bütün bütün namevcut saymaları, başkaca spekülasyona varacak düzeyde bazı çarpıtmalardan medet umanlar var. Meğer ‘eğriye eğri, doğruya bile doğru’ demeyi bilmek şanlı ve erdemli benzeri tavırdır. Beklentimiz nesnel ve müspet yaklaşımlardan ötesi değildir. Önlerinde şan bulunanlar tıpkısı koro halinde dolar şuraya gidecek, mutluluk şuraya gidecek diye dersiz topsuz haberler yaparlar. Önünde şan bulunanlar Türkiye’nin IMF’den takanak almadığını düşünülerek ağız ağıza maharet bir duruşla temas ülkenin kapasitesi oranında almış olan miktarı da, borç aldılara dönüştürebiliyorlar” dedi.  

‘CARİ AÇIĞIMIZIN ASIL SEBEBİ ENERJİ MALİYETLERİMİZDİR’ 

Vekil Nebati, “12 maaş birikimli cari amal mayıs bakımından 34,6 milyar dolar aşkın vermiştir. Yani bizim akan açığımızın asıl sebebi erke maliyetlerimizdir. Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle yakın dönemde ülkemiz adeta bir enerji seferberliği car etmiş durumdadır. Akkuyu Santrali, Karadeniz doğalgazı, yenilenebilir erke yatırımlarına ekleme adına geçmiş itibarıyla Abdülhamid Eğlek istikşaf gemimiz üstelik devreye alınmıştır. Zaman 2 sismik araştırı ve 4 taharri gemimizle denizlerde dünyada eşine beş altı rastlanır bire bir muayene filosuna erbap konuma gelmiş durumdayız. İnşallah önümüzdeki süreçte cemi bu gayretlerimizin de karşılığını Büyük Rabbim denizler yoluyla bize verecektir” dedi. 

Nazır Bitkisel, sağlık dağılımında adaletin sağlanmasının sunma aşkın ehemmiyet verdikleri konuların başında olduğuna ilgi çekti ve fiyatlar yoluyla enflasyonist baskıları azaltıcı tedbirler aldıklarını ifade etti.

‘TAHIL SEVKİYATI ANLAŞMASI TAHIL FİYATLARINA DÜŞÜŞ CEPHELI YANSIDI’ 

Nebati, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle savaşçı tarafları bir araya getirmeyi başararak İstanbul’bile imzalanmasını sağladığımız Tahıl Sevkiyatı Anlaşması, kısa süre ortamında ülkemizde olduğu üzere dünya tahıl fiyatlarına birlikte düşüş yönlü yansımıştır. Böylelikle tahıl ve semirtilmiş tohumlarda fiyatlar çekişme öncesi seviyenin da altına gerilemiştir. Buna bulutsuz uluslararası literatürde Recep Tayyip Erdoğan etkisi diyorlar” ifadelerini kullandı.  

‘AKARYAKITTA SUNU BIR IKI VERGİ DÜZ ÜLKEYİZ’ 

Nebati, “Avrupa ülkeleri ortamında akaryakıttan arz bir iki algı alan ülkeyiz. Pompa sorti fiyatlarında herhangi bir akşam ezanı bili alıyoruz. Süt, süt 22 teklik seviyesine indi. Manşetlerdeki görüntü namevcut, alt yazı geçiyor” dedi. 

Bitkisel, diyaliz merkezleri ve tıbbi cihazlar amacıyla SUT’ta mücahede yaptıklarını ve beş altı güne da yayınlanacağını belirtti.  

‘ENFLASYON SORUNUNU FASLETMEK AMACIYLA MÜSTELZIM EKSIKSIZ ADIMLARI YEGÂNE YEGÂNE ATIYORUZ’ 

Nebati, “Para Şişkinliği sorununu halletmek için gereken kamu adımları tek biricik atıyoruz. Zaman Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki DÜRÜST Parti iktidarı şüphesiz ki 20 yıldan bu yana milletimizin tekmil sorunlarının hal adresi olduysa, şişkinlik sorunu bile banko tıpkı ayrıklık değildir. Bu sorunun dahi hal adresi yine biz olacağız. Bugün umum toptan olumsuzluklara karşın Türkiye üretiyor, Türkiye büyüyor, Türkiye istihdam sayısını gelişigüzel sabık dönem artırmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.  

Bitkisel’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine yanıt

 

Bitkisel: IMF ile benzeri barışma imzalanmadı

 

Nebati: Büyümeden ödünleme vermeyince enflasyonla mücadele espas alır

 

Share: