Bir Nice ülkeden zafran görmeye geliyorlar

Bir Nice ülkeden safran görmeye geliyorlar

3 bin 500 yıllık geçmişe erbap zafran bitkisi bir nice hastalığa cebin etkili

Safran üreticisi İsmail Yılmayan:

“Dünyanın rastgele tarafından safranı görmeye gelenler var”

KARABÜK – UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde vadi alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini bürümek için dünyanın seçme yerinden gezici geliyor.

Gıda, deva, kozmetik kabilinden birçok alanda mergup “dünyanın arz pahalı baharatı” yerine adlandırılan safran bitkisinin Türkiye’deki çeşidi İran, İspanya, Hindistan ve Yunanistan kadar bazı ülkelerde üretilene göre berklik, kalite ve hoş koku itibarıyla ayrımlılık gösteriyor.

Ağırlığının 100 bin cellat kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten yalnız noksan kilogram üretilebilen ve kilogramı 100 bin liradan almaç bulan safranı girmek amacıyla dünyanın dört bir yanından gezici Safranbolu ilçesine geliyor.

3 bin 500 yıllık geçmişe ehil, Bizans döneminde Mağrip Anadolu’birlikte ticareti yapılan, Osmanlı döneminde de önemini esirgeyici safran bitkisinin, göze yenileyici, solunum rahatsızlıkları, ruhsal çöküntü, gaile, bellek kaybı, dem şekeri seviyesi düzenleyici, rüyet keskinliğini artırıcı ve akbasma oluşumunu önleme özelliği bulunuyor.

“Çok aşkın ecnebi mihman geliyor”

Zafran üreticisi İsmail Yılmayan, İhlas Bilim Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, safranın iki haftadır çiçek açtığını belirtti. Şuanda safranda çiçeklenmenin doruk olduğu bölüm olduğunu anlatım fail Yılmayan, “Seçkin periyot topluyoruz, akşamları de içindeki çiçekleri temizliyoruz. İnşallah önümüzdeki cuma-cumartesi günü da Safran Hasadı Festivali var. Misafir az çok gösterişli, tarlayı buyurmak istiyorlar” dedi.

“Dünyanın her aracılığıyla safranı görmeye gelenler var” diyen Yılmayan, “Bu gelişigüzel geçen yıl giderek artıyor, bu sene yabancı misafir imdi çok. Safranbolu’de alelhusus Avrupalı gezmen çokça aşkın. Temas dönme 3-5 makine geliyor” ifadelerini kullandı.

“Yenileyici özelliği amacıyla alıyorlar”

10-15 Kasım’a kadar çiçeklenmenin devam edeceğini nâkil Yılmayan, şunları kaydetti:

“Biz de çiçek toplamaya bitmeme ederiz. Biz safranın takkadak kendisini, kırmızı lifini kullanmıyoruz. Ürünün seçme tarafını değerlendiriyoruz. İçindeki sarı lifler alelumum kozmatik dahi, kahve yapımın kullanılıyor. Dışındaki mor yapraklar safran pekmezi ve reçel yapımında kullanılıyor. Al lifler birlikte malum hep yemeklerde, tatlılarda, kozmatik da, boyada, çare sanayinde kullanılıyor. Safranın hücre yenileyici özelliği var. En iri özelliği bu. Ayrımsız dahi sakinleştirici özelliği var. Gelenlerin ihtimal da yüzde 80’i bunun için geliyor. Safranı haddinden fazla içtiğinde gülme krizine sokuyor, öyle tıpkı özelliği var rahatlatıyor insanları”

Yılmayan, 20 kilogram civarın benzeri işaret beklediklerini, şuna kilogram fiyatının 100 bin liralık olduğunu sözlerine ekledi.

Share: