Bilecik’te ortaöğretim öğrencileri eliyle üretilen elektrikli miftah, 100 kilometrede 8 lira maliyet çıkarıyor

Bilecik Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan takım KAYITECH E-1 adını verdikleri elektrikli çevirici üretti. Daha geçmiş İlk kat katıldıkları TÜBİTAK 2. Liseler arası Efficiency Challenge Elektrikli Vesile Yarışları’nda ürettikleri elektrikli araçla finale kalma başarısını gösteren KAYITECH E-1 uzlaştırıcı TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK vasıtasıyla planlı Efficiency Challenge Elektrikli Komütatör yarışlarına katılarak ödül almaya doğruluk kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan eliyle kaputu imzalanan araca gözü kabil bakan öğrenciler, haklı gururlarını yaşıyorlar.

ARIZA ŞOFÖRE UYARI VERİYOR

KAYITECH takımının sakınma sürücüsü ve aracın yazılım kısmıyla ilgilenen lise öğrencisi Rahime Topal, “Burada kontak var, burada acil buut butonumuz var. Burada uyarı lambamız var. Burada ivinti sabitleyicimiz var. Vites ve ati geri vites butonlarımız var. Burada kornamız var. Burada sinyallerimiz, mazbut, paspas butonları var. Burada gösterge panelimiz var, burada motor ve pil sıcaklıklarımızı gösteriyor. Burada voltajı ve amperi gösteriyor. Burada yaptığımız hızı gösteriyor. Burada yarışı 65 dakikada bitirmemiz gerektiği amacıyla buraya saniye koyduk. Buraya bastığımızda saniye başlamış oluyor. Burada tur sayımız var. Seçme tur attığımızda buradakine basarak turu ilerletiyoruz. Burada ise uyarılarımız var. Arkada tütün sensörün birlikte vesaire aksaklık çıktığında şoföre sesli ve vazıh aynı şekilde ikaz veriyor. Burada ayarlar kısmına girdiğimizde volta sayısını filan sıfırlamak istediğimizde bunlara basıyoruz. Burada kişmiri kutumuz var. Telemetreye mevrut bilgiler yağız kutuya yazılıyor. Buradan de görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“ARACIMIZA CUMHURBAŞKANI’NDAN İMZA ALDIK”

Rahime Topal, akıbet adına ara bulucu Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST 2022 Uygulayım Bilimi Yarışında sergilendiklerini anlatarak, “Aracımız TEKNOFEST’te önce olarak Haliç pistinde kazandığımız yarışma boyunca yaptığımız performansa göre Samsun’da sergiye çağırıldık. Aracımız burada tamamen görsel amaçlıydı. Gelen seyircilerimize cebin aracımıza bindirdik, aracımızı tanıttık orda görsel namına. Sergiydi bu. Sergiye katılmaya türe kazandık. Elan bilahare bu gösteri alanında bile aracımıza Cumhurbaşkanından imza aldık, bu bizi gururlandırdı” şeklinde konuştu.

“3 AYDA ARABAMIZI YAPTIK”

KAYITECH takımında cümbüş bölümü görevlisi ortaöğretim öğrencisi Enis Akyaşal ise, “Aracımıza nisan ayında başladık. Haziran ayında tükenik bulunmaktadır. 3 ayda arabamızı yaptık. İlk kendisine aracın demirden şasesini yapmaya başladık esas bölümümüzün yardımıyla. Motorumuzu ve ayrıksı ekipmanlarımızın siparişini verdik. Geldikten bilahare bile montajlamaya başladık. Aracımızın 2 kilovat motoru var. 55 kilometre hıza büyüklüğünde de çıkmaktadır. 80 kilometreye kadar çıkıp 55 kilometreye yordam yapabiliyor. Aracımız lityum fosfat pillerinden 200 skor bulunmaktadır. Tekmil şarjla 80 km gitmektedir, sefer almaktadır. Aracımızda birlikte ayrıca 6 saatte tamam şarj kıvamına gelmektedir” dedi.

“OKULUMUZ VE BİLECİK ADINA ALIM DUYUYORUZ”

Enis Akyaşal, akıbet olarak, “Samsun’da TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanımız röportaj sırasında aracımızı tanıtıp imza aldık. Burada Bilecik adına okulumuz adına çok hava verici tıpkısı şeydi. Haddinden Fazla bahtiyar olduk. Cumhurbaşkanımızın yanında Mustafa Varank Bakanımızın imzasını üstelik aldık. Okulumuz ve Bilecik adına çokça hava duyuyoruz” sözlerine vadi verdi.

“TEKNOFEST BU ONURU BİZE LAYIK GÖRDÜ”

Bilecik Mesleki ve Teknik Rum Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Işlik Şefi Birey Şilit, TEKNOFEST’e 8 lime öğrenci ve 2 kıta danışman öğretmenle alay malay katıldıklarını söyledi. Şilit, “3 mahiye benzeri süreç içerisinde otomobilimiz ortaya bundan sonra. Elan sonra Kocaeli’nde Koy pistinde finallere katılmaya türe kazandık. Bu finaller sonucunda orada dahi yargıcılar kurulu üyelerinin asamble özel ödülüne layık görüldük. Orada da domuzuna benzeri yarışma sergiledik. en üst Samsun’üstelik TEKNOFEST’in Karadeniz ayağı vardı. TEKNOFEST bu onuru bize müstahak gördü ve oraya biz davet etti. Türkiye’den elektrikli çevirici kategorisinde liseler ortada sadece 11 kıta dil vardı. Biz burada hem okulumuzu hem Bilecik’imizi hile ika fırsatı bulduk” dedi.

Share: