Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere onaylama belgesini imzaladı 

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla diploma belgesini imzaladı.

“MUKADDES BİR TAAHHÜT”

Biden, iki ülkenin NATO üyeliğine yönelik “Bu inikat ortamında ve yalnızca Avrupa ve ESIR’nin değil, hep dünyanın istikrarı ve güvenliği için tarihi ayrımsız dönüm noktası” şeklinde konuştu. 

Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya akmak istekle konvansiyon üyesi aynı ülkeye yapılan saldırının cemi ittifaka yapışmış sayıldığına dair “kutsi bire bir taahhütte” bulunduğunu söyledi.

ÜYELİKLERİ ONAYLAYAN ÜLKE SAYISI 23’E ÇIKTI

MEMLUK Senatosu’nda geçen hafta yapılan oylamada iki parti de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bindi vermişti. 

Fransa ve İtalya’nın iki ülkeye müsaade vermesi ile gelişigüzel İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini onaylayan NATO örgen sayısı 23’e imdi.  

Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Slovakya ve İspanya’da bu iki ülkenin üyelikleri daha onaylanmadı. 

Türkiye, iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliklerine terör örgütleriyle ilişkilerini gerekçe göstererek koşullu tamam demişti.

İsveç ve Finlandiya Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline cevap adına NATO üyeliği arzu etmişti. NATO geçtiğimiz ay iki ülkenin paydaşlık protokolünü imzalamış böylece üyelik süreci başlamıştı. 

PARÇALANMAMIŞ ÖRGEN ÜLKELERİN ONAYI GEREKİYOR

Ayrımsız ülkenin NATO’ya örgen olabilmesi amacıyla ittifakı oluşturan kamu devletlerin parlamentolarında üyeliği onaylaması gerekiyor.

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

KÖLE’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Share: