Besicilerin şita şartlarıyla mücadelesi başladı

Hakkari’de serencam günlerde hareketli olan kar yağışıyla besicilerin, rustik bölgelerde hayvanların beslenmesi ve bakımı için dayanabilen kış koşullarıyla mücadelesi başladı.

Yılın balaban bölümü karla ciltli olan köylerdeki besiciler, gökçe yazın yaylalarda otlattıkları hayvanlarına kış süresince ağıllarda bakıyor.

Köyün faziletkâr kesimlerinde biriktirdikleri otu brandayla evet üstelik sırtlarında haiz besiciler, kar örtüsünü ezip küreklerle açtıkları alana sererek hayvanlarını yemliyor, kuzularla yakından ilgileniyor.

Durankaya beldesine merbut Kullanılmamış Mahalle’da zihayat Nazmi Gül, AA muhabirine, kar yağışıyla kış mesaisine başladıklarını, ilkbahara büyüklüğünde kar üzerinde koyunlara fino vereceklerini söyledi.

Köylerinin çok çok kar aldığını, bazen yıllar kar kalınlığının 2 metreyi bulduğunu tamlayan Gül şöyle konuştu:

“Bu nitelik bizi haddinden fazla zorluyor. Bu yıl dahi kar yağmaya başladı. Rastgele yan beyaza büründü. Otları arada sırada kızakla kimi zaman üstelik sırtımızla taşıyoruz. Bazılarının 200-300 koyunu var. Onlar üzere henüz edisyon oluyor. Kışın vaktimizin çoğu hayvanlarla geçiyor. Burada tahminî 2 bin koyun, keçi var. Gökçe Yazın duman biçiyoruz, hayvanları yaylaya çıkarıyoruz. 3 ay orada kalıyoruz. Kışın bile hayvanların bakımıyla ilgileniyoruz. İki mevsimin dahi zorlukları var. Biricik ittifak kaynağımız hayvancılık.”

“Kış bizim amacıyla mütekait geçiyor”

Ercan Üzüm da yağışların bu sene er başladığını, köyde kar kalınlığının 30 santimetreyi aştığını dile getirdi.

Kışın kendileri için zorlu geçtiğini anlatan Üzüm, “4-5 kamer burada koyunlarımıza bakıyoruz. 70 koyunumuz var. Gökçe Yazın biçtiğimiz otları hayvanların bulunduğu yere mümasil noktalarda biriktiriyoruz. Daha sonra brandayla ya de sırtımızda taşıyoruz. Arada Bir iki metre kar oluyor. O antlaşma çok zorlanıyoruz. Kışın bizim için zahmetli geçiyor. Hayvanlarımıza sunu iyi şekilde bakmaya çalışıyoruz.” dedi.

Share: