Belçika orman yangınlarına karşı ‘kırmızı kod’a intikal yaptı

Belçika’birlikte susuzluk ve yunak gelgel dalgası yüzünden orman yangınlarına alın genişlik erdemli alarm seviyesi olan “kırmızı harf” durumuna geçildi. Halktan ormanlık alanlarda yaman görmeleri yerinde derhal itfaiye aracı veya polis kabil yetkilileri aramaları istendi.

Hamam albeni dalgasının etkisi altına giren ülkede alarm seviyesinin yükseltilmesinin beraberinde halka mangal ve keskin yakmamaları üzere duyuru yapıldı, ormanlık alanlara girilmemesi referans edildi.

35 etap görüldü

Gelgel sıcaklığının 35 dereceye kadar çıkması yüzünden ormanlık bölgelerde sigara içilmesi ve dinlenme kampı ateşi yakılması bile benzeri müddet amacıyla yasaklandı. Ağaçlık yerlerde cam kırıkları ve şişe bırakılmaması için duyurular artırıldı.

Bunların beraberinde egzozlardan çıkan ısıdam çekicilik ve partiküllerin yangına kat açabileceği gerekçesiyle araçların arık otların içine otopark edilmemesi üzere duyurular yapıldı.

Birçok Avrupa ülkesi yanıyor

Avrupa kıtasında bu yaz albeni sıcaklığının normalin üzerinde seyretmesi ve susuzluk özellikle Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan kabil birçok ülkede orman yangınlarına illet oluyor. Elan kuzeyde kalan Belçika’de orman yangınlarına haddinden fazla sık rastlanmasa da bu yıl hararet sayısının arttığı söyleniyor.

Fransa Gironde’de yıpranmamış tıpkısı hararet başladı

 

Hollanda’nın cenup sahilinde orman yangını

 

Fransa’daki cuşuhuruş 700 hektar alanı kamu etti

 

İtalya’da orman yangını: 120 güç boşaltma edildi

 

İspanya sunu büyük orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

İtalya ve İspanya’nın orman yangınlarıyla mücadelesi

 

Share: