Batman ruzname: Baraj suları altında kalacak ‘Gre Fılla’, Hasankeyf üzere taşınacak

DİYARBAKIR’ın Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi’ndeki, istirdat kazılarında milattan önceki 7 binli yıllara ilgilendiren eserlerin ortaya çıkarıldığı, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ile bire bir döneme ilişkin izler haiz tahminî 11 bin yıllık Gre Fılla Höyüğü, Ambar Barajı’nın suları altında kalacak. Neolitik dönemin izlerini taşıyan Gre Fılla’nın korunması amacıyla Hasankeyf’te yapılan taşımaya analog aynı aplikasyon gerçekleştirilecek. Firez ve Turizm İl Müdürü Cemil Kahraman, geçen hafta Gre Fılla’nın taşınması ile ilgilendiren bakanlıktan onayın geldiğini ve höyüğün taşınacağı saha ile ait arayış ortamında olduklarını söyledi.

Kocaköy ilçesi rustik Ambar Mahallesi Ambar Çay’ı bitişiğinde bulunan 11 bin almanak Gre Fılla Höyüğü’nde 2018 yılında başlatılan istirdat kazılarında binlerce im devir yüzüne çıkarıldı. Milattan önce 7 binli yıllara ilgilendiren olduğu belirleme edilen asar Diyarbakır Müze Müdürlüğü’ne konfirmasyon edildi. Çanak Çömleksiz neolitik dönemin izlerini haiz kurgan, geçen sene akarsu tutmaya başlayan Ambar Barajı altında kalacak.

Şanlıurfa’bile bulunan Göbeklitepe ile eş özellikleri mevcut ve ayrımsız döneme ilişkin izleri haiz höyüğün korunması amacıyla Hars ve Turizm Müdürlüğü’nce mesai başlatıldı. Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi yapıların Ilısu Barajı’nın altında kalmaması amacıyla yapılan ve hususi platformlarla gerçekleştirilen taşımaya analog planlama yapılarak Firez ve Turizm Bakanlığı’na yazı gönderildi. 1 hafta önceki yazıya onay gelince, höyüğün taşınacağı yer ile ait saha arayışına başlandı. ‘OLDUĞU GİBİ TAŞINACAK’Hars ve Turizm İl Müdürü Cemil Yiğit, yapılacak olan taşınmada höyüğün olduğu kabilinden korunacağını belirterek, “Taşınması için tahminî aynı ay evvel abece yazdık. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Firez Varlıkları Müzeler Umumi Müdürlüğü eliyle geçen hafta onay geldi. Taşınmasını yapacaklar. Içtimai medyada ‘Neden taşınmıyor?’ kabil yanlış bilgiler dolaşıyor. Biz Hazine’ye ait yer arıyoruz. Yapılacak olan görüşmelerin peşi sıra kurgan olduğu kadar ustalık tıpkı ekip vasıtasıyla taşınacak. Aynı orada gördüğümüz resmi, taşındığı yerde göreceğiz” diyerek konuştu.Mahallelilerden Şener Çiçek, höyüğün akarsu altında kalacak olmasına üzüldüklerini rapor ederek, “Şu dakika icraat sürüyor. Eserler Diyarbakır Müzesi’ne götürülüyor, ona seviniyorum. Köyümüzün tanınması üzere de gerçekte seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

Mehmet Oruç ise, höyüğün akarsu altında kalmasını istemediklerini anlatım ederek, “Bura turistik bire bir yer. Keşfedilmemiş, turistik alanları var” dedi.

Share: