Basın İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç’tan dezenformasyon açıklaması Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, dezenformasyonun basını itibarsızlaştırdığını, çıktı basının tıpkı zırh kendisine kullanılmaya başlandığını söyledi.

Erkılınç, Konya’de bir otelde düzenlenen Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Kesim Toplantısı’nda, medya ve Basın İlan Kurumu’nun birbirinden ayrı düşünülemeyeceğini, medyayı, basın kuruluşlarını birer gelişim ortağı kabil gördüklerini dile getirdi.

Matbuat İlan Kurumu’nun ilişkin kanunla muayyen bakı görevini adına getirirken kâh kesimlerce eleştirildiğini nâkil Erkılınç, “Bizim bu denetimleri yapmamamız cürüm. Çünkü bize ‘Denetleyin. Onaylamak zorundasın. Ben sana kamunun malını, parasını teyit etmişim. Sen bunu dağıtmakla yükümlüsün ve dolayısıyla denetlemeyi da aklık yapmalısın’ deniliyor.” ifadesini kullandı.

Kanunuesasi Mahkemesi kararlarına makul şekilde “Basın Aktöre Esasları” üstüne kararlar aldıklarını, kendilerine mevrut şikayetler doğrultusunda değerlendirmeler yaptıklarını anlatan Erkılınç, mevrut şikayetlerin yüzde 90’ından fazlasını reddettiklerini ancak basın ahlakı açısından güç şekilde “haysiyet suikastı”, “dezenformasyon” sayılabilecek konularda vacip kararları verdiklerini vurguladı.

Buna karşın Basın İlan Kurumu’nun aldığı bazı kararların siyasal zemine çekildiğine, kurumun erek haline getirildiğine değinen Erkılınç, Basın İlan Kurumu’nun denetleme hakkının Kanunuesasi Mahkemesince dahi belirtildiğini, adil aynı şekilde görevlerini yapmaya devam edeceklerini söyledi.

“Basına bindi” mücadelesi verdiklerini, vermeye da devam edeceklerine işaret eden Erkılınç, yasalı düzenlemeler sürecinde dahi gazetelerin, matbuat kuruluşlarının ayakta kalabilmesi için ellerini taşın altına koyduklarını kaydetti.

“Basına benzeri kalite gelmeli”

Erkılınç, bu savaşım sırasında kitleleri kusurlu yönlendiren haberlerle, kamuoyuna sunulan kavisli bilgilerle dahi karşılaştıklarını belirterek, “Dezenformasyon basını kalitesizleştiriyor, itibarsızlaştırıyor. Daha Çok matbuat benzeri cebe kendisine kullanılmaya başlandı. Evcil yöneticilere karşı, devlet iktidarına veya muhalefetine karşı tek fark etmiyor.” dedi.

Dezenformasyon örneği yerine sonuç dönemde yaşanan ” Kız Kulesi’ndeki restorasyon çalışmaları”na ve ” İstanbul’daki metrobüs kazası”na ilişkin hatalı iddialardan bahseden Erkılınç, “Bu asıl şeyler basınımızı yavaş tıpkı şekilde itibarsızlaştırıyor. Buna benzeri hal bulmamız geçişsiz. Gine, vaktiyle olduğu kadar basın, lüzumlu evcil icap millî mecralarda güvenilirliğini kazanmalı. Yani basın benzeri madde diyorsa, değerlendirme ayrımlı tür, muhalefet veya destekleyici gayeli gibi ama biber dolması marifet olmamalı. Basına benzeri kalite gelmeli.” diyerek konuştu.

Erkılınç konuşmasının ardından Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Antalya, Burdur, Isparta ve Karaman’dan mevrut ceride sahipleri ve temsilcilerinin sorularını yanıtladı, evcil gazetelerin sorunlarını dinledi.

Basın İlan Kurumu Konya Büro Müdürü Mürtefi Patal bile toplantıya eş sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gazetelerin ve basın kuruluşlarının yanında düz almaya bitmeme edeceklerini belirtti.Share: