Bartın haberi… TBMM Umumi Kurulunda Amasra’daki maden kazası görüşülüyor

SELIM Öğür Kadro Başkanvekili Yılmaz Bronz, Amasra’daki maden kazasının, hem TBMM’nin araştırması hem yargının soruşturması hem de yapılacak yönetsel soruşturmalar sonucunda tam boyutlarıyla ortaya çıkarılacağından tek kimsenin şüphesi olmamasını istedi.

TBMM Umumi Kurulunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Amasra’daki beyaz zehir kazası konusunda brifing yapmasının ardından meze alan Bronz, tarifi imkansız, çokça şişman bire bir acıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

Kazanın yaşandığı bölüm Bartın’üstelik olduğunu anlatım eden Tunç, madendeki patlamadan 15 zaman sonraları Bartın Valisi ile alay malay Amasra’ya ulaştıklarını söyledi.

Tunç, bodur sürede Amasra’ya intikal eden Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Emek ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in koordinasyonunda umum kurumların zat alanlarında çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amasra’ya gelerek, kazanın olduğu ev başında tetkik yaptığını ve yetkililerden bilgi aldığını anımsatan Bronz, şöyle bitmeme etti:

“Cumhurbaşkanımız burada yaptığı açıklamada, ‘İnsan hayatının emniyetli olmadığı hiçbir hayatiyet bizim için giranbaha değildir. Bu anlayışla eroin ocaklarında makro sayıda kazaların yaşanıyor olmasını kabul edemeyiz.’ dedi. ‘Artık madende tek eksiklik, hiçbir boş riziko yok etmek istemiyoruz.’ dedi. ‘Her konuda olduğu üzere emek hayatında bile geçmiş âdem diyoruz, eroin kazalarını inşallah tarihe gömmek için elimizden gelen gayreti teşhir çalışmaları içerisindeyiz.’ dedi ve ‘Maden şehitlerimizin emanetlerine topluluk çıkmak boynumuzun borcu.’ diyerek bu konudaki kararlığı vurguladı. Cumhurbaşkanımız Amasra’daki kazayla ilişkin namına arz ufak tıpkı ihmali üstelik caba bırakmayacaklarını, vacip soruşturmaların başlatıldığını ifade etti.”

Bronz, konuşması sırasında bazı tehalüf partisi milletvekillerinin kendisine reaksiyon göstermesi üzerine, “Bozukluk itaat etmek istemiyorsunuz? Ben o yörenin milletvekiliyim. O madenciler, o şehitlerimiz bizim kardeşlerimiz, komşularımız, onlar bizim canımız ciğerimiz. Niye itaat etmek istemiyorsunuz beni? Biraz imtina etmek gösterin.” karşılığını verdi.

Maden ocağının 1967’den beri hareketlilik gösteren TTK’ya ait organizasyon olduğunu nâkil Tunç, şunları kaydetti:

“TTK’nın modernizasyonuyla ilişik tayyareci uygulamaların başladığı bire bir ev. Zonguldak, Bartın havzasında dik damarlardan oluşan, ağırlık şartlara rağmen nısıf mekanize sistemin ilk kez uygulandığı benzeri ocak. Üretimin saniye saniye izlenebildiği, gaz ölçümlerinin anbean kaydedildiği, madencilerdeki çipler yardımıyla familya içerisinde umum hareketlerinin takip edilip kaydedildiği, cümle süreçlerin, patırtılı, görüntü ve yapıların dijital ortamda pusat altına alındığı, hisse senedi güvenliği uzmanlarının görev yaptığı, daima denetlenen maden ocağında tekmil bunlara karşın yüreklerimizi dağlayan bu dokunaklı kazanın sebebi muhakkak ortaya çıkarılacaktır, çıkarılmalıdır. Bölgenin mebus kendisine, partimizin kol başkanvekili yerine bu sorumluların ortaya çıkarılacağını ve bunu şahsen izleme edeceğimi buradan sizlere kortej veriyorum.”

“Kazanın kara kutusu çıktı yargının elinde”

Bronz, Türe Bakanı Bekir Bozdağ’ın birlikte “olayın tam boyutlarıyla soruşturulacağını” rapor ettiğini hatırlattı.

Arama ve halk koyma işlemlerinin yapıldığını, ilçe yerinin methal ve çıkışlara kapatıldığını, kazanın kara kutusunun yargının elinde olduğunu anlatan Bronz, “Tüm kayıtlar incelendiğinde, kaza mahallinde bilirkişi bilirkişiler eliyle yapılacak olan irfan ve tetkikat neticesinde olayın tamlık boyutlarıyla aydınlatılacağına ve sorumlulardan adisyon sorulacağına içten inanıyoruz. Bu zümre kazaların aynı daha gerçekleşmemesi amacıyla ayrıca hangi cins hazırlık alınması gerekiyorsa mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Soma’daki eroin kazasının peşi sıra Meclis’te kurulan araştırı komisyonunun önerileri doğrultusunda çokça sayıda düzenleme yapıldığına dikkati çekici Tunç, “Peki, hayata geçirilenler var, alınan tedbirler var ama buna rağmen kazaların bitmeme etmesi, gitmek kim ayrımsız yerlerde şaibe var, bunu gösteriyor.” dedi.

Yılmayan Bronz, henüz de yapılması gerekenler üzerine bir araştırma komisyonu kurulmasına dayalı önergeyi TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirerek, “Yarın bile Melis Umumi Kurulumuzda bu önergelerimiz görüşülecek. Mugayeret partilerinin önergeleri de var. Hem TBMM’nin araştırması hem yargının soruşturması hem birlikte yapılacak yönetimsel soruşturmalar neticesinde hadisenin tam boyutlarıyla ortaya çıkarılacağından on paralık kimsenin şüphesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

“Ailelerine, insan ve çocuklarına eş çıkacağız”

AK Öğür Ekip Başkanvekili Bronz, eroin kazasında hayatını kaybedenlerin hemşehrisi, görüştüğü arkadaşları ve kardeşleri olduğunu ve hiçbir maddesel desteğin acıları hafifletemeyeceğini vurgulayarak, “Onların emanetleri olan ailelerine, kayırıcı ve çocuklarına sahip çıkacağız. Hiçbir maddi desteğin ailelerimizin acılarını hafifletmeye yetmeyeceğini biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu maddi desteklerin beraberinde madencilerimizin geride bıraktığı emanetlerine sigorta sürelerine bakılmaksızın maaş bağlanabilmesi için, madencilerimizin bir numara derece yakınlarının kamuda istihdam edilmesine yönelik kanun teklifimizi birlikte SELIM Tümen Grubu yerine TBMM’ye sunuyoruz.” diye konuştu.

Share: