Bartın haberi… TBMM Genel Kurulu’nda Amasra’daki maden kazası görüşülüyor

CHP Kol Başkanvekili Mutlak Hususi, Amasra’da beyaz zehir ocağındaki patlamaya ilgili, “Sorumluluğu olanlardan rastgele biri, o dolaşma benzeri kişiye gidiş geliş kazasında çarpıp öldürseydi, duruşma yüzde 99,5 benibeşer kazaya sebebiyet verdiği için mevkufiyet tedbirine başvuracaktı. 41 birey gevşek, civciv değil. biricik bakı bulunmayan, biricik durdurma namevcut, aynı görevden umum çektirme yok, tıpkı açığa kabul etme namevcut. Yazıklar olsun.” dedi.

Özel, TBMM Umumi Kurulunda, Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Amasra’daki maden kazası üzerine brifing yapmasının ardından grubu hesabına alay aldı.

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’in Soma kazasının peşi sıra alınan tedbirler yardımıyla gelişim kazalarının sona erdiği yönünde açıklamada bulunduğunu nâkil Özel, “Soma’dan sonra 673 madenci öldü Türkiye’bile. İki pasaj Soma, iki dahi Amasra oldu. Haberinizin olmadığı arasında.” sözlerini harcama etti.

Madencilerin, haklarını, utangaç mücadeleyle kazandıklarını söyleyen Hususi, Soma beyaz zehir faciasına ilişik Sedir araştırma raporunda sıralanan önerilerin hiçbirinin hayata geçmediğini istikbal sürdü. Soma raporu yayımlandıktan bire bir yıl sonradan, önerilerin hayata geçip geçmediğini öğrenebilmek için dönemin bakanları Süleyman Soylu ve Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle istifham önergeleri verdiğini anlatan Hususi, “Tık yok. Cevap verilmeyen önergeler listesinde duruyor bunlar. Çünkü bir molekül yapmadınız. Size bu Divan’in verdiği görevi, ödevi namına getirmediniz.” ifadelerini kullandı.

Rapordaki önerilerden bazılarını sıralayan Hususi, Reisicumhur Erdoğan, dönemin Başbakanı Binali Sebep ve dönemin Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Patent Albayrak’ın üçgen kararnameyle TTK Umumi Müdürü kendisine Kazım Eroğlu’nu atadıkları üzere Amasra’daki patlamanın sorumluları olduklarını iddia etti. Özel, “Ki Kazım Eroğlu? Kozlu Beyaz Zehir kazasında 8 iştirakçi öldü evet, o işten ihmali yüzünden 4 yıl kodes cezası almış. O ukubet ongun halden 3 sene 4 aya, sonraları 24 bin dünyalık cezasına, sonra kendisini buraya atamışsınız, maaşından taksit taksit kesmişsiniz. Antrparantez çifte aylık bağlamışsınız. O halen görevde. Amma Amasra’nın sorumlusu kim derseniz, üçgen kararname. Tıpkısı âdem söyle, derseniz, Recep Tayyip Erdoğan. Bu adamı oraya atayan.” şeklinde konuştu.

CHP’li Hususi, yetkililerin, Amasra’daki madende afet olmaması üzere değil kontrolleri dışında bilgelik sızmaması amacıyla tedbir aldığını savunarak, “Sorumluluğu olanlardan herhangi biri, o periyot giderken bire bir kişiye gidiş geliş kazasında çarpıp öldürseydi, mahkeme yüzdelik 99,5 beniâdem kazaya sebebiyet verdiği üzere alıkonulma tedbirine başvuracaktı. 41 can ölmüş, cücük değil. yegâne bakı yok, bir tane tutuklama namevcut, tıpkısı görevden ahali çektiri yok, bir açığa kabul etme namevcut. Yazıklar olsun. Gelip bile burada pişkinlik yazmak var.” dedi.

Eroin ocağındaki patlamayı soruşturanlardan görevlerini yapmalarını isteyen Özel, Nazır Dönmez’i istifaya çağırdı.

Patlamanın yaşandığı maden ocağına ilişkin olduğunu söylediği planı gösteren Hususi, patlamanın lacerem oluştuğunu anlattı. Hususi, madenlerdeki sendikaların, iktidarın yarattığı sendikal uyum nedeniyle susturulduğunu savunarak, “Amasra’da, o kurumda bire bir yere geleceksen DOĞRU Fırka İlçe Binasından bire bir geçeceksin. Oralarda değişmeyen, atama, feyiz var. Liyakat ve sürücü belgesi dışında, ölüm üzere hangi lazımsa var. Grizu patlasın diye sayıyorsunuz ‘oksijen, bataklık gazı, şiddetli geçişsiz’. Grizu patlamasın diye niteleyerek sizin üzere bakanların, hakeza bire bir cumhurbaşkanının olmaması lazım.” diye konuştu.

Acun genelinde bu büyüklüğünde nazik kömür madeni facialarının senelerdir yaşanmadığını savunan Özel, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer Türkiye’üstelik kömür madenlerinde madenciler ölüyorsa, 20 yıldır yönettiğiniz bu ülkede bakan sizken, müsteşar sizken, müfettişler sizin emrinizdeyken ve bütün madenler böyle pırasa doğrar üzere yandaşlara mezuniyet izin dağıtılıyorken ölen beher madenciden, değme madencinin yetim kalan evladından, dul mütezayit eşinden, gözü buğulu anasından siz mesulsünüz. Bu vebali sizden bu dünyada biz, sair dünyada Cenab-ı Cenabıhak soracak.”

“On Paralık kimesne timsah gözyaşları dökmesin”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, partisi adına bahsetmek için geldiği kürsüye, “Baht planı değil, olursa olsun planı” yazılmış döviz bıraktı.

Devletin, hisse senedi kazalarının önlenmesi amacıyla müstelzim önlemlerin alınıp alınmadığını denetlemekle işyar olduğunu tamlayan Kemalbay, Türkiye’de bu süreçlerin işlemediğini; işçilerin öldüğü, sermayenin ise büyüdüğü tıpkısı cümle oluşturulduğunu istikbal sürdü. Sayıştay raporlarında Amasra’daki beyaz zehir ocağında patlama yaşanacağının sarih belirtildiğini ancak TTK yetkililerinin muktezi önlemleri almadığını savunan Kemalbay, bu patlamanın “yıldız planı” değil “olursa olsun planı” şeklinde nitelendirilebileceğini söyledi. Kemalbay, “Divan’e girerken da dulda ordusuyla, helikopterle ilaç alanlar, yüzlerce korumayla gezenler bize fıtrattan bahsetmesinler.” sözlerini harcama etti.

Kemalbay, 1938 yılında yapılan ilmî tıpkı araştırmayla hisse senedi kazalarının yüzdelik 98’inin önlenebilir olduğunun ortaya konulduğuna belen ederek, “Sonuç 20 yılda, AKP’li yıllarda 30 bini aşkın iştirakçi aksiyon cinayetinde yaşamını yitirdi.” ifadelerini kullandı.

SELIM Tümen’yi Soma’daki beyaz zehir faciasından tanıdıklarını belirten Kemalbay, “Soma’da 301 cana kıyanların hiçbiri cezalandırılmadı. Soma patronunu kurtarmak üzere hususi bire bir egemenlik operasyonu yaptınız, yargıya engelleme ettiniz. Soma’da katledilen 301 madenciyle ilgili patronlar belkili kast ile yargılanıyorlardı, tamam ceza kabul etme aşamasında yargıçları değiştirdiniz. Taksirle öldürmekten ukubet aldılar. Soma’yı cezasız bıraktınız. Bakanlar her eşit ödemedi, bürokratlar doğrusu tek şekilde eşit ödemiyor, mevkuf olanlar başıboş bırakıldı.” şeklinde konuştu.

HDP’li Kemalbay, TÜRK-İŞ’i eleştirirken, ” Sendika, işçilerin dirim hakkını korumayacaksa o ahit sendikanın görevi ne? Beyaz Zehir katliamı olduğunda hiç kimse timsah gözyaşları dökmesin.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: