Baran İstanbul’u tutsak aldı! İşte elverişsiz geneli hava şartları raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın yıldız ve şark akarsu, Karadeniz, (Eskişehir dış) İç Küçük Asya, Maşrık Akdeniz, Şarki Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin bucak kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şark ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; şimal, bağırsak ve günindi kesimlerde zaman normallerinin 4 ila 8 rütbe altında, doğu bölgelerde zaman normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra ılımlı kuvvette, Marmara, Yıldız Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Maşrık Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kıran kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde domestik akva olması beklendiğinden yaşanabilecek menfi şartlara alın (larp sel, taşma, yıldırım, yağış simultane akva rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Maşrık Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin yıldız ve şark çevrelerinin sağanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında domestik kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği hesap pusulası ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Veli kıyılarında kuzeyli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, Gün Doğusu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin fasılalı sağanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın gün batısı ilçelerinde evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Maşrık Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir hariç toprak genelinin espaslı boğanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde evcil akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, nahiye genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, havza genelinin aralıklı bora ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Şark Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kargaşa çevreleri ile Tokat’ın doğu ilçelerinde yerel yerine kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin fasılalı bora ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.Share: