Balık pişirmede püf dideban

Balık pişirmede püf bekçi

Mısır unu ile pişirilen balıkların lezzetine kanma olmuyor

Balıkçı Imge Tığ:

“Eli Nimetli yağda balık asla pir gayrimümkün”

DÜZCE – Sofralarını balıkla görünmek isteyen vatandaşlara pişirme önerilerinde bulunan Balıkçı Hayal Tığ, akdarı unu ile parafin unu vatandaşların karıştırdığını ve darı unu ile bir iki yağda pişirilen balığın elan lezzetli olacağını belirtti.

1 Eylül itibari ile sona aziz avlanma yasağı ile birlikte Türkiye’nin ciharıyek yanındaki balıkçılar denize açılarak vatandaşlara sunu tendürüst balıkları ulaştırmaya başladı. Tendürüst balıklar tezgahları süslerken, vatandaşların en çok nikbet ettiği konuların başında mevrut ‘Balık bittabi pişirilmeli’ sorusuna bile Düzce’da balıkçı Rüya Tığ yanıt verdi. Vatandaşların palamut balığını ızgarada hamsiyi ise tavada yapması gerektiğini hatırlatan Kılıç, “Şu anda sivri ve hamsi sezonundayız. Hamsi, sivri çokça olduğunda azalıyor amma murat ikisine çokça aşkın oluyor. Pelit yağlı ve kart döneminde ızgarası ve mangalı haddinden fazla sunturlu olur. Hamsi gelişigüzel çeşit hem mangalında hem de tavasında haddinden fazla içimli peki. Hamsinin bildirme içimli abes tavada evet. Sivri balığını talip darı unu kullanarak tavada birlikte çok az yağda bile yapabilir ama en güzeli ızgarada yapılır” dedi.

“Beyaz un banko balığa zevk vermez”

Vatandaşların beyaz zehir un ile darı ununu karıştırdığını dile getiren Tığ, “Balığı evvel temizleyeceksiniz, belli belirsiz tuzlayacaksınız ondan sonraları mısır ununa bulayacaksınız. Beyaz un kesinlikle balığa ezgi vermez. Halis olan değirmenden 2 misil çektirilen darı unu kullanılması gerekiyor. Tavaya balığı güzel aynı şekilde dizerek, haddinden fazla beş altı yağ ile pişireceksiniz. Bol yağda balık katiyen domuzuna olmaz. Bunun üzere tavanın dibini belli belirsiz yağlayacaksınız ve ast dal çevireceksiniz. Arz güzeli bu şekilde tamam” diye niteleyerek konuştu.

“Pişirirken balık tuzlanmaz”

Balığın pişirirken tuzlanmaması gerektiğini tabir eden Görüntü Kılıç, “Mangalda balıklarda unlama yapılmaz. Korluk için dikme yıkanıp tuzlanıp coşkun üzerine koyacaksınız. Unlama işlemi burada yapılmaz. Balığı yıkayıp temizledikten sonra pişirmeden derhâl evvel tuzlanması gerekir. Unlanması gerekiyorsa unlanacak, ızgaraya atılacaksa amut ızgaraya atılması gerekir” şeklinde konuştu.

Share: