Balaban zaferin ateşi 100’üncü yılda Başakşehir’den yükseldi

Başakşehir Belediyesi, 30 Ağustos Galebe Bayramı’nın 100’üncü sene dönümünde Zafer Kampı ve İzcilik Yürüyüşü etkinliği düzenledi. Binlerce keşşaf ve vatandaşın katıldığı etkinlikte keşşaflık faaliyetleri, küçümseme yürüyüşü, görüşme ve saz dinletileri gerçekleştirildi. Başakşehir Kavim Bahçesi’nde yakılan kamp ateşi ile sonuç bulan etkinliğe Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu üstelik katıldı.

Iri Tecavüz ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü sene dünümü, birlik yurtta olduğu üzere, Başakşehir’birlikte birlikte coşkuyla kutlandı. Başakşehir Belediyesi, Iri Zaferi’n coşkusunu ilçenin dört bir yanına yaydı. Etkinlikler kapsamında Başakşehir Budun Bahçesi, Utku Kampı ve İzcilik Yürüyüşü’ne familya sahipliği yaptı. 2 bin 250 izcinin katıldığı kampa kaymakamlık sakinleri birlikte sakil bağlam gösterdi. ETKİNLİKLER BÖLÜM BOYU SÜRDÜ

Başakşehir Millet Bahçesi’ndeki gölün etrafına alem şeklinde kurulan çadırlarda izciler, zaman süresince çeşitli işler gerçekleştirdi. Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Mustafa Budak, ‘Milli Temas ve 30 Ağustos Ruhu’ isimli söyleşisinde Başakşehirlilerle benzeri araya geldi. Söyleşinin arkası sıra Başakşehir Çalgı Akademisi öğrencileri katılımcılara enstrüman ziyafeti sundu. Mehter dinletisi ile yürüyüş pozisyonuna güzeşte Başakşehirli izciler ve kaza sakinleri, Başakşehir Ulus Bahçesi etrafındaki yürüyüşünün ardından kamp ateşi etrafında buluşarak keşşaf marşları söyledi.

‘NAZIK FETIHLER IRI MİLLETLERE MAHSUSTUR’

Etkinliğe katılan kaymakamlık sakinlerine hitap eden Başakşehir Şehremini Yasin Kartoğlu, büyük zaferlerin nazik milletlere mahsus olduğunu söyledi. İstiklal ve müstakbel mücadelesinin 100 sene sonradan aynı kararlılıkla bitmeme ettiğini rapor fail Kartoğlu, ‘Cumhuriyetimizin banisi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta oluşmak için göğsünü düşmana siper eden eren şehitlerimizi ve alp gazilerimizi rahmetle, minnetle ecnebi ediyorum. Rabbim; Malazgirt’ten Mohaç’a, İstanbul’un fethinden Çanakkale’ye ve 15 Temmuz’a kadar vatanımız, bayrağımız ve ezanımız üzere canlarını feda fail, düşmanlara ve hainlere geçit vermeyen ermiş şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin inşallah. 100 sene önce dedelerimizin Anadolu’üstelik verdiği bağımsızlık ve ati mücadelesi, bugün birlikte tıpkı kararlılıkla ve azimle devam ediyor’ diye niteleyerek konuştu.

‘TARİHİMİZİ İYİ OKUYUN GENÇLER’

Ağustos ayında kazanılan iri zaferlere üstelik değinen Kartoğlu, gençlerin tarihi gür okumasını istedi. Kartoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

‘Bizlere Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt Zaferi başta oluşmak amacıyla ağustos ayında sayısız zafere imza atmıştır ceddimiz. 1473’te Otlukbeli Zaferi, 1514’te Çaldıran Zaferi, 1516’dahi Mercidabık Zaferi, 1521’üstelik Belgrad’ın fethi,1526’dahi Mohaç Zaferi,1571’üstelik Kıbrıs’ın fethi, 1922’dahi Sakarya Meydan Savaşı ve 30 Ağustos Nazik Atak’ Tarihimizi dolgunca okuyun çoluk çocuk! Unutmayın. Padişah Mehmet Han İstanbul’u fethettiğinde 21 yaşındaydı. ‘Ya sen beni alırsın ya üstelik ego seni’ diye başlattığı abluka böylece dünyada yeni benzeri yüzyıl açtı. Çanakkale’dahi tarihin akışını muhavvil isimsiz kahramanlar bile Alpaslan’ın, Osman Gazi’nin, Fatih’in, Kanuni’nin yolundan yürüdü.?Share: