Bakan Varank, Gaziantep’te Halı İhracatının Yıldızları Ihsan Töreni’ne katıldı Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank???????, Türkiye’nin 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla ve sanayiye verdiği desteklerle sanayi ve üretimin yıldızı olacağını belirtti.

Güneydoğu Küçük Asya Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) tarafından Şehitkamil Konferans Merkezi’nde planlı Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Dizayn Yarışması ihsan törenine katılan Varank, 2002’de iktidara geldiklerinde 35 milyar dolar ihracat eden Türkiye’nin, bundan sonra 250 milyar dolar dış satım gerçekleştirdiğini kaydetti.

İhracatın yüzde 95’ini endüstri ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çekici Nazır Varank, “Biz topraktan gazı, petrolü çıkarıp satabilen benzeri ülke değiliz. Madenlerle bu rakamları yakalayan bire bir büyüklük değiliz. Eğer dış satım yazmak istiyorsan istihsal mecburiyetinde olan tıpkısı ülkeyiz. 250 bilyon dolar ihracatı üreterek yapıyoruz. Türkiye herhangi bir alanda üretim ekosistemini geliştirmiş endüstri altyapısını dünyada arz rekabetçi konuma getirmiş ülkelerden benzeri tanesi. Pandemiden sonraları Ukrayna-Rusya savaşıyla bitmeme fail krizlerle dünya adeta bire bir türbülansa girdi. Şu zaman da toptan markalar tedarikçi anlamında eskimemiş ülkelerle çalışmaya gayret ediyorlar. İşte dünyada alternatif bire bir istihsal merkezi neresidir diye bakıldığında, Türkiye akla gelen geçmiş ülkelerden birisidir.” dedi.

Türkiye’bile sanayicilerin istihsal iştahının “taşmış” durumda olduğuna bel eden Varank, yapılan üretimden mutlu olduklarını söyledi.

Sanayicilerin istihsal alanlarını genişletmek ve kullanılmamış iş yerleri bina etmek için kendilerine sürekli bilgiler geldiğini nâkil Varank, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin sanayiciler sizi çevirdiğinde ‘bizim yatırımımızı genişletmemiz lazım’ ‘bakir envestisman yapacağız bize apotr olun, arsa gösterin envestisman yapmamız geçişsiz’ diyorlar. Gaziantep üretimin başkentlerinden bir tanesi amma Rum’nun gelişigüzel tarafı tehlikesiz olun şu an de böyle. Afyon’a dahi gitseniz, Aksaray’a üstelik gitseniz, Niğde’ye de gitseniz Mersin’e dahi gitseniz Adana’evet dahi gitseniz üretim tarafında dayanılmaz bire bir cümbüş var. Sanayicilerimiz boyuna üretmeye bitmeme ediyor. Avrupa’de karşılaştığınız enerji krizi orada fabrikaların bir bir kapanmasına hastalık oluyor. Seramik kabilinden çıpa üzere pencere kabil sektörlerde Avrupa şehirlerinde fabrikalar bir bir kapanıyor. Zira erke maliyetleri imdi onların üretimlerini, rekabetçiliğini ortadan kaldırmış durumda. Türkiye 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla sanayiye verdiği desteklerle bu aktarılma ve önümüzdeki dönemde Allah’ın izniyle endüstri ve üretimin yıldızı olacak.”

Varank, Türkiye’nin dünyada tedarikçilik kulvarında sunma koskocaman ülkelerden biri olmaya bitmeme edeceğini belirtti.

Sanayicileri yeni dönemde yeni fırsatların beklediğini rapor eden Varank, şunları kaydetti:

“Tamam sınamalar, riskler var. Avrupa’dahi resesyona akla yatkın gidilirken Amerika’bile resesyonlara gidilirken bizim ihracatımızın bundan etkilenmesi gibi ama biz olaylara ayrıntılı soluklu bakıyoruz. Bugünden yaptığımız yatırımlarla erte mutlak kazanacağımızı biliyoruz. İnşallah Türkiye’yi çok daha ışıklı haddinden fazla elan evire çevire tıpkı ati bekliyor. Halıcılık sektörü burada anadan görme tıpkı sektördü amma bunu modern süt kuzusu akıllıca arkaç getirerek şu dakika de parça halı üretiminde dünyanın aynı numarası konumuna ki getirdi? Gaziantepli sanayicilerimiz getirdi. Onlar bu bayrağı inşallah ileriye çokça henüz pir benzeri şekilde taşıyacaklar. ara sıra sanayicilerimizin moralleri bozulduğunda tıpkısı bakıyorlar yeni bire bir pazar küşade. Aynı bakıyorlar bakir bire bir fırsat çıkacak. Yeter ki Gaziantep bu ivmeye devam etsin, yatırıma bitmeme etsin. Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde bu duraklık riskleri onları on paralık etkilemeyecek. Onlar eskimemiş pazarlara açılmaya devam edecekler. Hem Gaziantep’in ekonomisini hem üstelik Türkiye’ni ekonomisini kalkındırmaya bitmeme edecekler.”

“AR-GE merkezlerini tasarım merkezlerini teşviklerimizle destekliyoruz”

Nazır Mustafa Varank, halı sektörünün bati miktarda dış satım yaparak istihdam sağladığının altını çizerek “Burada yerlileşmeyle ilişik yapmamız gereken hususlar var. Halı makinelerine baktığımızda burada çok yoğun ithalatımız var. Ego sanayicilerimizle ayrımsız araya geldiğimde bunu dile getiriyorum imdi bizim halı araba üretimine yönelmemiz geçişsiz. Erke maliyetleri çokça efdal, bugün çatısında devir paneli olmayan ayrımsız metrekare de kayran bırakmamamız geçişsiz. Bu yatırımlarımızı birlikte yaptığımızda inşallah bizim sektörümüz çok elan kompetitif hale gelecek.” diye niteleyerek konuştu.

Halıda yeryüzü heybetli hususlardan birinin birlikte öz tasarımını yapabilmek olduğunu tabir fail Bakan Varank, bire bir ürünün melfuf değeri efdal arkaç getirmenin formülünün Ar-Ge, inovasyon ya de dizayn olduğunu söyledi.

Varank, bu kabil yarışmaların halı sektöründeki eksiklerin giderilmesinde şanlı olduğunu tabir ederek Nezaret namına tasarıma önem verdiklerini, Ar-Ge Merkezlerini, dizayn merkezlerini teşviklerle desteklediklerini kaydetti.

Güneydoğu Küçük Asya Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan birlikte Gaziantep’in halı üretiminde dünyanın önde mevrut şehirlerinden biri olduğunu anlatım etti.

Konuşmaların arkası sıra yarışmada dereceye girenlere hediye veren Icra Vekili Varank, 40 bin teklik olan birincilik ödülünün 100 bin, değişik ödüllerin ise 90 bin teklik olmasını istedi.

Vekil Varank simgesel kendisine sahneye getirilen ve dereceye girenlere sunulan çekin üzerindeki rakamı kalemle çizerek kullanılmamış rakamları yazdı.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Delimsirek, sakat Doğruluk Bakanı Abdulhamit Gül ve ilgililer katıldı.

Share: