Bakan Nebati’den kazanç desteği açıklaması

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, isteklendirme belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılara 2022 yılı içerisinde toplamda tahminî 100 milyar teklik rüşvet teşviki sağlayacaklarını belirterek, “Türkiye Iktisat Modeli’ne, cari açığı azaltmaya ulama sağlayacak imalata, yatırıma, üretime ruhlu desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Bitkisel, haziran ayında sanayi istihsal endeksinin almanak bazda yüzdelik 8,5, aylık yüzde 1,3 arttığına dikkati çekti. Sanayinin çarklarının döndüğünü, dünyadaki hesaplı gelişmelere karşın Türkiye’de üretimin artmaya bitmeme ettiğini tamlayan Nebati, yatırımı, üretimi ve ihracatı önceleyen cari açığı azaltarak mihman karşılık istikrarını sağlamayı hedefleyen Türkiye Iktisat Modeli kapsamında bakir uygulamalarla üreticileri rastgele zaman desteklediklerini belirtti.

İndirimli Kurumlar Vergisi uygulamasıyla, motivasyon belgeli yatırımlarda Kurumlar Vergisi oranını yatırımın yapıldığı bölgeye ve envestisman türüne göre yüzdelik 2’ye, imalat yatırımlarında ise sıfıra kadar indirdiklerini tamlayan Nebati, “Bu kapsamda 2022 yılının geçmiş çeyreğinde kısaca 18,6 milyar lira Kurumlar Vergisi teşviki sağladık. Yıl sonunda yatırımların teşviki kapsamında almadığımız Kurumlar Vergisi’nin 79 bilyon liraya ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi.

Bitkisel, yatırımlar üzerindeki iş maliyetlerini, bürokrasiyi azaltarak envestisman iklimini iyileştirdiklerini ve yatırımcıların önünü açtıklarını tabir ederek, envestisman isteklendirme belgeli; mal alımı, maada maddi hakların kiralanması ve alımı, çakılı kıymet yatırımlarının imal ve inşası ile danışmanlık ve ustalık müşavirlik hizmetlerine Mühür Vergisi ve masraf istisnası getirdiklerini hatırlattı.

Yatırım teşvik belgesi kapsamında, binalara 5 sene süreyle, arazilere yatırım heveslendirme belgesi boyunca Emlak Vergisi muafiyeti getirdiklerini belirterek, bu kapsamda düz yazı edilen binalardan de yapı inşaat ve imar harcı almadıklarını vurguladı.

“13 bin yatırımcımız tahminî 46 bilyon teklik araba ve teçhizat aldı”

Bitkisel, envestisman heveslendirme belgesi sahibi mükelleflere araba ve teçhizat teslimlerini KDV’den ayrıklık ettiklerini, hayata geçirdikleri düzenlemelerle bu istisnaya yazılım ve başka maddesel doğruluk teslimlerini de karışma ettiklerini anımsatarak, “Bu kapsamda 2022 yılının önce yarısında bu isteklendirme kapsamında 13 bin yatırımcımız tahminî 46 bilyon teklik araba ve donatı almıştır. Güzel, güzel olsun.” ifadelerini kullandı.

Vekil Nebati, envestisman heveslendirme belgeli eskimemiş yatırımlarda kullanılmak amacıyla 2023 sonuna büyüklüğünde alınan makine ve teçhizatın yıpranma payı sürelerini yarıya indirdiklerini da belirterek, yatırımcılara işlerini ilave, yatırımlarını, istihsal kapasitelerini müzayede çağrısında bulundu.

İmalat sanayine müteveccih envestisman isteklendirme belgesi kapsamında yapılan yatırımlara ilişkin inşaat işleri dolayısıyla yüklenilen ve tenzilat konusu yapılamayan Ekleme Ayar Vergisi’nin iadesine ilişik düzenlemeyi ayrıklık düzenlemesine dönüştürdüklerine dikkati çeken Bitkisel, bu düzenleme kapsamına motivasyon belgeli turizm yatırımlarını karışma ettiklerini bildirdi. Bitkisel, bu isteklendirme kapsamında dahi 2022 yılı içerisinde kestirmece 2,5 bilyon lira KDV’den vazgeçerek envestisman maliyetlerini düşürdüklerini söyledi.

Nebati, 2023 sonuna büyüklüğünde asgari 500 milyon liralık çakılı yatırım öngörülen yatırımlara ilişik yapım işleri dolayısıyla yüklenilen ve indirim marifetiyle telafi edilemeyen Eklenmiş Derece Vergisi’nin izleyen yıl iadesine imkan sağladıklarına bel ederek, “Bu motivasyon kapsamında 2022 yılının önce 6 maaş döneminde 13,6 bilyon teklik dünyalık teslimi yapılmıştır. Yatırım heveslendirme belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılarımıza 2022 yılı içerisinde toplamda yaklaşık 100 milyar liralık kazanç teşviki sağlayarak, Türkiye Ekonomi Modeli’ne, cari açığı azaltmaya ulama sağlayacak imalata, yatırıma, üretime cıvıl cıvıl desteğimizi sürdüreceğiz.” diyerek konuştu.

Nebati: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya bitmeme ediyoruz

 

Icra Vekili Bitkisel: Cari fazla vermeye devam ediyoruz

 

Share: