Bakan Kirişci: “Tarım ihracatı 30 milyar dolarları aşacak”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Tığ 2002’üstelik 3 milyar 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken bugün 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığındaki Nevşehir heyetini kabul etti. Bakanlıktaki Mehmet Akif Ersoy Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen programda mütekellim Bakan Kirişci, tarımın dünyadaki küresel krizlerden kaynaklı herkesin ilgisini çektiği ayrımsız alan olduğunu söyledi.

“Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi tıpkısı şekilde tarım dışına çıktı”

Bakan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Bu ülke tıpkısı ekincilik ülkesi ancak düşünün benzeri ekincilik kanunu yoktu. Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde gündeme gelmesine rağmen ekincilik sigortaları konusu tıpkı mevzuata eş değildi. Cemiyet üreten, fide geliştiren insanlar için onların emeklerini, karşılığını teslim fail benzeri ıslahçı hakları kanunu yoktu. Ekincilik ürünleri kitap kendisine 3 ayda hasat edilir, 12 ayda tüketilir. Nereden baksanız 11-12 maaş ayrımsız periyotta bu ürünleri depolayacak lisanslı depolar yoktu. Lisanslı depoculuk kanunu ülkemize kazandırıldı. Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi benzeri şekilde tarım dışına bundan sonra. Bu 32 yılda tarım dışına sâdır düz Konya ve Sivas’ın mecmu tarım yapılan alanının eş değeri olan bire bir düz.”

“Tarım ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Sektörü büyütecek olan şeyin mevzuatlar olduğunu söyleyen Nazır Kirişci, ekincilik ihracatının 30 bilyon doları aşacağı mesajını vererek, “2002’da tığ 3 milyar 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken zaman 25-26 bilyon dolarları gördük. Bu inşallah 30 milyar dolarları aşacak. Ayrımsız taraftan şahsiyet artıyor, tıpkısı taraftan misafirler artıyor bir taraftan ihracat artıyor amma tıpkı dahi toplumun ihtiyacı artıyor. Biz büyüyen, büyümesini sürdüren bir ülkeyiz. Bu nema bitmeme edecekse buna uygun icraat sırıklamak zorundayız” dedi.

“Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk”

“Ati sene ülkemiz üzere, cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalacak. Yıpranmamış 100 yılı Cumhurbaşkanlığımızın gözetiminde Türkiye 100 yılı kendisine adlandırıyoruz. Bu 100 sene Türkiye’nin global bir aktör olduğunu kabullendiği döneme denk geliyor olması düşündürücü olacaktır” diyen Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, buğdayın Türkiye üzere stratejik benzeri yayın olduğuna dikkati çekerek, “Bizim için buğday mühim benzeri üründür. Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk. TMO bizim form bankamızdır. TMO’nun deposunda şayet bu ürünler peki ise TMO piyasada kavisli yapana bunu yer korkulu şekilde cezasını ödettirir. Amma bu konuda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını sunu bereketli şekilde TMO yönetiyor. Değişik alanlarda dahi çalışmalarımız bitmeme ediyor. Yasaklanması gereken ürünleri yasaklarken meydan kayran durumlarda ihracatının önünü açıyoruz. Tek yasaklamadığımız ürünler de var” diye konuştu.

Vekil Kirişci’den ‘şehir tarımı’ vurgusu

Ürünlerin tüketilecek bölgeye ayrıksı aynı bölgeden gelmesinin geri hizmet maliyet açısından faziletli olduğunu, bunun kent tarımıyla çözülebileceğini vurgulayan Bakan Kirişci, şunları kaydetti:

“Lojistik maliyetleri son aşama erdemli, bunları dun çekmiş olacağız. Burada im tazeliğini sunma üste geçmek üzere durumumuz olacak. Nevşehir Kozaklı’ya gelecek olursak rustik kalkınma çalışmalarımız var. Biz bu kent tarımı yardımıyla kentlerimizin mümkünse zarfında İstanbul, Ankara ve İzmir özellikle gelmek amacıyla değilse çevresinde ama burada Nevşehir Kozaklının ayrı bire bir durumu var zira buranın turizm potansiyeli var. İstanbul, Ankara, İzmir ile başladık, ama Kozaklı’bile jeotermalin bulunması bizim için çokça büyük benzeri nimet. İnşallah bunun temelini ati yıl atacağız. O bölgede bambaşka jeotermal kaynakları varsa tekrar Kozaklı’dahi yapılacak. Biz kente toprak kayması aynı tereyağını ayrılma edip margarine intikal kabil görüyoruz. Bu istihdam ve üretimle ben Nevşehir’i kentten kırsala dönüşe örnek olacağını düşünüyorum.”

Nevşehir heyetinde Ilbay Becel’in birlikte AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Uyanık ve Yücel Menekşe, Nevşehirli iş adamları ile çiftçiler vadi aldı. Kabulde Bakan Kirişci’ye Nazır Yardımcısı Ebubekir Gizligider zevcelik etti. Program, Nevşehir heyetinin Nazır Kirişci’ye armağan arz etmesiyle akıbet buldu. – ANKARAShare: