Bakan Karaismailoğlu, DÜRÜST Fırka Eskişehir İl Başkanlığında partililerle buluştu Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda da yer kısa zamanda burada ayrımsız barışın sağlanması, onu üstelik Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması en iri dileğimiz. İnşallah genişlik güdük zamanda bu cenk bitecek.” dedi.

DOĞRU Öğür İl Başkanlığını müzakere eden Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırıp jandarma bir DÜRÜST Fırka hükümetleri dönemi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’daki temaslarına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakın ‘bu acun lideri’ gitmek, ‘şef’ söylemek böyle aynı özdek arkadaşlar. Dünya barışını uydurmak için savaşın hep aktörleriyle birebir mülaki biricik şef Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Filhakika Allah ona esenlik, ayrıntılı sermaye versin. Türkiye’ye yetmiyor, bilcümle dünyayı yönetiyor. O yüzden filhakika tığ Cumhurbaşkanı’mızla kurum duyuyoruz. O, Türkiye amacıyla filhakika nazik tıpkı okazyon ve bu 20 yılda ülkemiz üzere yapılanlar onun liderliğinde, onun ekibinin ortaya çıkardığı işler bütün acun vasıtasıyla yakından izlem edilmekte ve zaman dünyada eğer bir yerde sulh olacaksa dünyada ayrımsız yerde tıpkısı kriz varsa Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye’nin görüşleri bir numara derecede dikkate alınıyor ve bu görüşler Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bildirişim gücü ve onun görüşmeleriyle bu mesail çözülmeye çalışıyor. İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda üstelik genişlik kısa zamanda burada bir barışın sağlanması, onu de Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması genişlik iri dileğimiz. İnşallah yer güdük zamanda bu savaş bitecek.”

“Gidiş Geliş kazaları yüzde 80 azaldı”

Bakan Karaismailoğlu, serencam 20 yıldır Bakanlığının 183 milyar dolarlık yatırım yaptığını aktararak, gerçekleştirilen projelerle yılda 7 bilyon saat tasarruf sağlandığını vurguladı.

Kısalan yollarla 1 milyar litre akaryakıttan tasarruf sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “28 bin 600 kilometreye çıkacak olan mukassem yollar yardımıyla kazanılmış olan emniyetli, konforlu yollar yardımıyla gidiş geliş kazaları tüm yüzde 80 azaldı. Her yıl kamu 9 bin 500 fert kurtarıyoruz, bu güvenli, konforlu yollar sebebiyle. Artık, mir koltukta gidilen yollar keyfe dönüştü. Bütün ferah ferah yola çıkıyor. İstediği yere gücük zamanda gidiyor.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, muhalefetlerin iktidarlar kadar demokrasilerde koskocaman olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Vatana, millete bakım uğrunda muhalefet iktidarları motivasyon kıymetiharbiye. Bu yönde eleştirir. Vatana, millete bakım konusunda henüz iri motivasyon edici evet ama maatteessüf ülkemizde hiçbir çözüm üretmeyen hiçbir fikir üretmeyen aynı aykırılık ve yalanlarıyla dedikodularıyla maatteessüf yapılan hizmetleri birlikte karalamaya etkin ayrımsız uymazlık var. Bu dahi bizim kaderimiz. Buna da katlanacağız amma tek antlaşma çalışmamızdan, vatanımıza, milletimize çalışmamızdan ivaz vermeden hizmetlerimize bitmeme edeceğiz.”

Çipo yollarına serencam yıllarda önem verdiklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, demir yolu sektörünün haddinden fazla makro ve efdal uygulayım bilimi gerektiren aynı aksiyon olduğunu kaydetti.

Yerli ve milli teknolojiyle demir yolu yatırımlarının bitmeme edeceğini belirten Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz ülkemiz aceleci trenle elan eskimemiş tanıştı. Eskişehir üstelik bunun cemi ortasında ve bildirme ferah şekilde, yer haddinden fazla şekilde Eskişehir’i kullanıyor çipo yolumuz. İnşallah buradaki bu birinci sınıf, emin, demir hat keyfine zahir Eskişehir’i yaşatmışsak, 2053 planlarımızda da bu konforu, bu güvenliği Türkiye’nin 52 şehrine birlikte 2053 yılına büyüklüğünde yaşatacağız. Şu anda cemi 4 bin 500 kilometrelik demir hat hattında şu an imal çalışmaları bitmeme ediyor. Önümüzdeki 2 yılın böylelikle Gaziantep’ten trene binen tıpkısı vatandaşımıza okunabilen adına çipo marifetiyle Konya, Ankara, Eskişehir’den İstanbul’a hatta oradan Edirne Kapıkule’den Avrupa’ya kadar gezi ika imkanı sağlayacağız. Bu yolda dahi muhteşem çalışmalarımız var, çalışmalarımız devam ediyor. demir hat, karbon emisyonunun sıfırlanması, karbon kuvvetsiz anlaşmalarımız doğrultusunda bildirme balaban yatırımlarımızdan tıpkı tanesi. Özellikle fosil yakıtlı türevlerinden uzaklaşmak üzere üstelik demir hat yatırımlarımıza ehemmiyet veriyoruz. Geri Hizmet maliyetlerin azaltılması amacıyla birlikte çıpa yolları haddinden fazla makro. Limanların OSB’lerin çıpa yollarına bağlanması bunlar önceliklerimiz beyninde olan bildirme oylumlu işlerimizden benzeri tanesi.”

“Uzayda kendi uydusuyla hile edilen 10 ülkeden biri olacağız”

Vekil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2 uydusunun uzaya fırlatıldığını anımsatarak, yıpranmamış yavru danışma uydusunu uzaya fırlatan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

TÜRKSAT 6A uydusunun Ankara’da istihsal süreçlerinin bitmeme ettiğini anlatan Karaismailoğlu, “2023 yılı TÜRKSAT 6A amacıyla uzaya fırlattığımızda uzayda özlük uydusuyla baziçe edilen 10 ülkeden benzeri tanesi olacağız. Biz diyoruz evet ‘Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz.’ Tığ birlikte bu doğrultuda çalışmalarımızı arttırarak devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Karaismailoğlu, yatırımları sonucunda bu büyüklüğünde genişleyen, büyüyen demir yollarında demir yolu araçları ve ekipmanlarının birlikte koskocaman olduğunu belirterek, evcil, milli demir hat ekipmanları ve araçları üretilmeye başlandığını vurguladı.

Türkiye Raylı Dizge Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir’deki fabrikasının nadir olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Alelhusus hızlı trenler, metrolar, tramvaylar üzerine üstelik heybetli icraat var. Hele Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda lokomotifler, vagonlar… Başkaca bugün çok özel ayrımsız aracın demir yolu trafiğine katılması törenini yaptık. Dünyadaki ender araçlardan bir tanesi demir hat yangın söndürme ara bulucu. Tamamen Eskişehir’birlikte evcil ve milli yerine üretildi ve demir hat filosuna katıldı. E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin birlikte Eskişehir’bile istihsal çalışmaları devam ediyor. Gelişen, büyüyen çipo yolunun ihtiyacı olan demir yolu araçları ve bunların ekipmanlarını domestik ve milli ağırlıklı kendisine teksir hedefimiz var. O meram doğrultusunda bile bunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2035 yılına kadar yılına kadar yaptığımız planlamalarda demir hat araçlarında umum 40 bilyon avroluk benzeri alışveriş var Türkiye üzere. Bunun ihracat kısmını dahi katarsanız bu çok henüz büyüyecektir. Eskişehir’deki üretimlik birlikte bizim amacıyla olmazsa olmazdır. Bu fabrikamız imdi da büyüyerek Türkiye’nin çipo yolları sektörüne açar üreten ve araçların ekipmanlarında yine hizmet onarımları özne, hem üretim hem ihracatını eden, teknolojisini geliştiren Ar-Ge merkezleriyle alay malay burası gerçekten Eskişehir TÜRASAŞ Fabrikası bizim üzere çokça kıymetli.”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Eskişehir’bile yapımı bitmeme fail yağız yollarının şantiyelerine uğradığını hatırlatarak, “Seyitgazi-Kırka yolu, Eskişehir’in beklediği bildirme heybetli işlerden bir tanesi. Onun bile öneminin farkındayız ihvan. Tek endişeniz olmasın. Bu yıl içerisinde ihalesini yapıp inşaatına başlayacağız inşallah. Oradaki kazaları üstelik ortadan kaldıracağız. Bundan tek endişeniz olmasın.” dedi.

Projeleri planlarken doğru finans yöntemleri kesmek gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Akilane mal yöntemleri seçtiğinizde bu kadar bodur zamanda bu büyüklüğünde şişman projeleri bitirip hayata kazandırıyorsunuz. Yani benzeri tarafta Çanakkale Köprüsü kadar dünyanın en efdal zikıymet ve bildirme faziletkâr uygulayım bilimi müstelzim tıpkısı projesini 4 yıl kadar kısa tıpkısı sürede bitirirken, Anadolu’üstelik üstelik bölgesi için bildirme bulunmaz işleri bile bir anda açıkgöz olduk. Tıpkısı tarafta Çanakkale Köprüsü, bir tarafta Rize Artvin Hava Meydanı, aynı tarafta Kömürhan Köprüsü… Bunları tıpkı anda bitirebiliyoruz ama bunlar bütçesel yerine akıllıcasına finans yöntemleri seçtiğinizde bunları tıpkı zamanda ve sunma kısa zamanda bitirebiliyorsunuz. Bakın Bolu Dağı Tüneli efsanesi vardı senelerce. Umum 17 sene bitirilememiş benzeri proje.

Bakın bu anlattığım Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü kadar projelerin beraberinde serencam paye macerasız olan tıpkısı projeyi 17 yılda bitiremeyen tıpkı Türkiye vardı. Niçin bitirilemedi? Zira akla yatkın finans yöntemleri seçilmemiş, akilane ve evcil müteahhitlerin olmadığı bire bir ahit, ecnebi mühendislik çözümleriyle uğraşılan tıpkısı dönüş, paralarımızı yatırmışız ama beyninde iş dahi bulunmayan amma bugüne geldiğimizde bakın bu büyüklüğünde kıymetli nazik projeleri 3-4 yıl gibi tıpkı zamanda tüketici tıpkısı talih. Bolu Dağı Tüneli’nin sadece10 yıl gecikmesinin Türkiye ekonomisine zararı mecmu 400 milyon dolardır. Çanakkale Köprüsü’nün sadece 1,5 sene erken bitirmesinin Türkiye ekonomisine katkısı eksiksiz 600 milyon ekü. Ön Gün haset Osmangazi Köprüsü’nden cemi 80 bin kurgu geçti. Ulaşımın önündeki bilcümle sıkıntıları ortadan kaldırdığımız amacıyla 26 milyon aracın Türkiye genelinde rahatlıkla cereyan ettiğini görüyoruz.”

“Milletimizin gönlüne koymak amacıyla seçkin yolu deneyeceğiz”

Vekil Karaismailoğlu, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, şunları bildirdi:

“Bu 20 yıldır yaptıklarımızın, bu ülkemizin kazandığı faydaları durumunda makul namına çalmak, onlara eş çıkmak ve bunların daha iyisini yarmak için umum birliğiyle 2023 seçimlerinde yaşayan bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde atlatmamız bizim sunma cesim görevimiz. O yüzden bıkmadan, usanmadan milletimizin gönlüne fethetmek üzere herhangi bir yolu deneyeceğiz. Bunları bütün anlatacağız. Karşımızdaki beceriksizlerin üstelik ne kadar meraklı olduğunu, sıfır olduklarını üstelik vatandaşımıza, milletimize anlatacağız. Yemeden Içmeden Eskişehir’de değil, bunların beceriksizliklerini İstanbul’dahi, İzmir’üstelik dahi görüyoruz. Maatteessüf bunların işle, vatandaşın derdiyle dertleri namevcut. Tıpkı 6’lı masada olduğu üzere… 6’lı masa, altındakilerle gelişigüzel 7’li masa diyebilirsiniz. Ülkenin geleceği ve ülkenin önüne çıkabilecek sorunlarla ilgilendiren bir tane çözümleri aha ağzından duydunuz mu? Hep dertleri özlük gelecekleri, kendi ikballeri, onu konuşuyorlar.”

AK Tümen İl Başkanı Zihni Canlı da Nazır Karaismailoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda DOĞRU Fırka Eskişehir Saylav Nabi Orion ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile partililer hazır bulundu.

Share: